Stosując tabletki antykoncepcyjne musisz mieć świadomość tego, że wchodzą one w reakcję z innymi przyjmowanymi doustnie środkami. Jednymi z nich są preparaty na bazie ziół. Poniżej znajdziesz informacje, jakich ziół musisz unikać, jeśli nie chcesz zajść w ciążę.

  Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

  Na rynku obecnie można spotkać dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych – dwuskładnikowych, zawierających estrogen i progesteron oraz jednoskładnikowych, zawierających tylko progesteron. Bardziej popularnymi są wciąż tabletki dwuskładnikowe, z uwagi na to, że dopuszcza się przyjęcie tabletki do kilku godzin po czasie w razie opóźnienia, co nie wpłynie na ich skuteczność. W przypadku tabletek jednoskładnikowych należy trzymać się stałej pory ich przyjmowania każdego dnia.

  Jakich ziół unikać przy doustnej antykoncepcji hormonalnej?

  Udowodniono, że wybrane zioła (choć nie tylko) wchodzą w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi. Niekiedy zioła, które przyspieszają przemianę materii, wpływają jednocześnie na zbyt szybki metabolizm składników aktywnych zawartych w pigułkach. Jednym z przykładów są dziurawiec i kruszyna, często stosowane na problemy żołądkowe. Unikaj także lukrecji, babki płesznik, senesu, palmy sabałowej, chmielu i pluskwicy groniastej, które doprowadzają do zaburzeń gospodarki hormonalnej, co może oznaczać przyspieszoną owulację. Silne właściwości estrogenne wykazują również niepokalanek, dzięgiel chiński, żeń-szeń, czerwona koniczyna, dziki pochrzyn czy koper. Uważaj też na zioła, które mają właściwości przeczyszczające. Zwróć również uwagę na ilość przyjmowanej witaminy C – dawka powyżej 1000 mg dziennie może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Bogate w witaminę C są np.: owoce dzikiej róży, rokitnik, pokrzywa, lebiodka i sosna.

  Są to jedynie przykłady ziół, które obniżają skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Badania w tym obszarze wciąż trwają. Z tego powodu, z reguły powinno się unikać łączenia jakichkolwiek ziół z tabletkami antykoncepcyjnymi. Wypity raz dziennie napar z rumianku czy mięty nie powinien zaszkodzić, jednak dla pewności skonsultuj to z lekarzem.

  Ziołowa antykoncepcja

  Co ciekawe, trwają badania, które miałyby udowodnić skuteczność antykoncepcji, bazującej na wybranych ziołach. Jest to temat dość świeży, brzmiący bardzo optymistycznie – ponoć połączenie winorośli Zeusa i lupeolu, zawartym np. w korzeniu mniszka lekarskiego. W warunkach laboratoryjnych kombinacja tych substancji zadziałała niczym “molekularna prezerwatywa”. Badacze z University of California twierdzą, że ziołowa antykoncepcja o takim składzie będzie 10 razy skuteczniejsza od obecnie stosowanej antykoncepcji hormonalnej.

  Czekamy więc na wyniki badań i, kto wie, może i na ziołową rewolucję!

  W celu umówienia konsultacji lekarskiej online zapraszamy na naszą stronę https://jpmedica.com/.