Zastrzyki antykoncepcyjne

  Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jest dobrym wyborem dla kobiet, które często zapominają o konieczności zażycia tabletki albo dla tych, które jeszcze karmią piersią. Zastrzyki antykoncepcyjne wykonuje się raz na trzy miesiące. W Polsce występuje obecnie tylko jeden rodzaj zastrzyków antykoncepcyjnych.

  Zastrzyki antykoncepcyjne – jak działają?

  Zastrzyki antykoncepcyjne mają w sobie hormon o nazwie progestagen. Prowadzą one do niepłodności u kobiety. Chodzi tutaj o taką niepłodność, która występuje w czasie ciąży albo we wczesnym okresie karmienia piersią, czyli do sześciu tygodni po porodzie. Czas ich działania, to znaczy czas ochrony przed zajściem w ciążę, to mniej więcej czternaście tygodnie. Zaleca się wzięcie pierwszej dawki, czyli wykonanie pierwszego zastrzyku antykoncepcyjnego na początku cyklu. Zastrzyki antykoncepcyjne nie mają w sobie estrogenu, czyli hormonu powodującego laktację. Właśnie dlatego są one rekomendowane dla kobiet karmiących piersią. Zastrzyki antykoncepcyjne trzeba stosować pięć dni po porodzie, gdy kobieta nie karmi piersią i w szóstym tygodniu po porodzie w sytuacji, gdy kobieta karmi dziecko piersią.

  Zastrzyk antykoncepcyjny wykonywany jest domięśniowo w pośladek, ramię albo w biodro. Hormon, który stanowi substancję czynną podanego preparatu jest odpowiedzialny za zahamowanie owulacji oraz zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co nie daje możliwości przeniknięcia plemnikom do dróg rodnych oraz nie dopuszcza do zapłodnienia. Z lekarzem ginekologiem, musisz ustalić, kiedy będą Ci podawane kolejne zastrzyki. Musisz też pamiętać o tym, że po odstawieniu tej metody antykoncepcji powrót do normalnej płodności i wyregulowanie cykli miesiączkowych zajmuje około kilku miesięcy. Nawet po podaniu zastrzyku antykoncepcyjnego jest ryzyko zajścia w niechcianą ciążę.

  Zastrzyki antykoncepcyjne – jakie są ich zalety i wady?

  Plusem zastrzyków antykoncepcyjnych jest to, że są one wykonywane raz na trzy miesiące. To sprawia, że nie musisz pamiętać o codziennym zażyciu tabletki. Zastrzyki antykoncepcyjne na hamują również laktacji, więc są odpowiednie dla kobiet, które karmią piersią. Zastrzyków antykoncepcyjnych nie mogą jednak przyjmować kobiety z nadciśnieniem tętniczym oraz z chorobami układu krążenia zatorowo-zakrzepowymi. Przeciwwskazaniem jest też uczulenie na któryś ze składników preparatu.

  Kolejną zaletą stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych jest to, że nie są one obciążające dla wątroby. Mogą być one przyjmowane nawet przez kobiety z zaburzeniami funkcjonowania wątroby. Zastrzyki antykoncepcyjne są również dosyć tanie. Jeden zastrzyk to koszt około 40 zł. Musisz pamiętać tutaj również o tym, że taki zastrzyk antykoncepcyjny jest podawany tylko raz na trzy miesiące. Zastrzyki antykoncepcyjne zmniejszają też objawy napięcia przedmiesiączkowego. Zmniejszają również ryzyko rozwoju endometriozy.

  Zastrzyki antykoncepcyjne – ochrona przed niechcianą ciążą

  Zastrzyk antykoncepcyjny zaczyna działać zaraz po jego wykonaniu i w ten sposób chroni przed niechcianą ciążą. Niestety zastrzyki antykoncepcyjne mają również swoje wady. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: zmiany nastroju, w tym nastroje depresyjne, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, bóle głowy, tkliwość i bolesność piersi, tworzenie się zmian trądzikowych, wystąpienie nadczynności tarczycy, plamień, suchości pochwy, a nawet brak miesiączki. Wadą zastrzyków antykoncepcyjnych jest również to, że gdy wykonuje się je samodzielnie lub są wykonane przez kogoś nieprofesjonalnie, to są bolesne. Gdy para chce mieć potomstwo, to trzeba pamiętać o tym, że po odstawieniu zastrzyków antykoncepcyjnych można zajść w ciążę dopiero po dziesięciu miesiącach od przyjęcia ostatniego zastrzyku. Czasami bywa nawet tak, że po odstawieniu zastrzyków antykoncepcyjnych nie wraca samoistne krwawienie miesięczne oraz cykle miesiączkowe. Wtedy miesiączkę musi wywołać ginekolog, przez podanie kobiecie leków hormonalnych.

  Zastrzyki antykoncepcyjne – jaka jest ich skuteczność?

  Zastrzyki antykoncepcyjne charakteryzują się dosyć wysoką skutecznością, ale nie jest to niezawodna metoda antykoncepcji. Skuteczność ich działania jest w dużej mierze zależna od tego, w jakim dniu cyklu został podany pierwszy zastrzyk antykoncepcyjny. Należy go podać w pierwszej fazie cyklu. Gdy zastosuje się go później, to nie jest on już tak bardzo skuteczny. Wtedy poza zastrzykiem antykoncepcyjnym, powinno się stosować na przykład prezerwatywę. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla, czyli indeksem określającym skuteczność metod antykoncepcji, skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi 0,2 – 0,5.

  Zastrzyki antykoncepcyjne – jakie są ich skutki uboczne?

  Tak samo, jak inne preparaty antykoncepcyjne, zastrzyki również mogą posiadać skutki uboczne. Do najczęściej występujących można tutaj zaliczyć zmniejszenie libido, bóle głowy i wzrost wagi. Bywa też tak, że po zastrzyku antykoncepcyjnym u kobiety występuje dłuższe krwawienie miesięczne.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.