zapalenie zatok

  Ostatnio dosyć często mówi się o zapaleniu zatok. Tylko co właściwie ono oznacza? Jakie są symptomy zapalenia zatok? Jak to się leczy? Sprawdzamy!

  Czym jest zapalenie zatok?

  Zapalenie zatok to nic innego jak zapalenie błony śluzowej, która wyścieła zatoki przynosowe i nos obejmujące jedną lub kilka zatok. Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia zatok: postać ostrą i postać przewlekłą. Zależą one od czasu trwania schorzenia.

  Objawy ostrego zapalenia zatok trwają przeważnie do 4 tygodni i do zakażenia dochodzi bezpośrednio przez błonę śluzową jamy nosowej. W przypadku przewlekłej postaci zapalenia zatok mamy do czynienia ze schorzeniem, które trwa dłużej niż 12 tygodni.

  Do najczęstszych przyczyn zapalenia zatok zalicza się bakterie, wirusy oraz infekcje grzybicze. Również alergia, astma, czy przewlekłe podrażnienie błony śluzowej może prowadzić do zapalenia zatok .

  Objawy zapalenia zatok

  Po czym poznać, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok? Wszystko tak naprawdę zależy od miejsca, w którym występuje stan zapalny. Jak wiadomo, wyróżnia się cztery rodzaje zatok:

  • zatoki szczękowe, które znajdują się pod policzkami;
  • zatoki sitowe, które zlokalizowane są między oczami;
  • zatoki klinowe znajdujące się w środku czaszki;
  • zatoki czołowe zlokalizowane nad oczami.

  Zapalenie każdej z nich może dawać inne objawy.

  Zapalenie zatok szczękowych możemy poznać po bólu zębów (szczególnie daje znać o sobie górna szczęka), ból skroni oraz wokół oczu. Przy zapaleniu zatok szczękowych ból przybiera na sile, gdy unosimy głowę lub się pochylamy.

  Do najczęściej pojawiających się objawów zapalenia zatok sitowych zalicza się ból głowy, ból w kącikach oczu, jak również ucisk w kącikach oczu. Innymi charakterystycznymi objawami jest ból przybierający na sile przy kaszlu, jak również ból nasilający się w pozycji leżącej. Bardzo często przy zapaleniu zatok sitowych bób maleje po uniesieniu głowy.

  Z kolei zapalenie zatoki klinowej poznamy po bólu głowy w okolicy czołowej, po bólu w okolicy potylicznej, czy w oczodołach. Bardzo często dolegliwości bólowe promieniują do szczytu głowy.

  Za to zapalenie zatok czołowych dają takie symptomy jak ból głowy, czy ból w okolicy czoła. Co więcej, odczuwane boleści zwykle nasilają się w pozycji leżącej, jak również przy pochyleniu głowy. Jego intensywność może zmniejszać się przy uniesieniu głowy.

  Dodatkowo mogą pojawić się też inne symptomy świadczące o zapaleniu zatok. Jakie? Przede wszystkim mowa tutaj o ropnej wydzielinie w nosie, jak również ściekanie jej po tylnej ściance. Charakterystycznym objawem jest także zatkany lub niedrożny nos, stan podgorączkowy (przy przewlekłym zapaleniu zatok) lub gorączka (przy ostrym zapaleniu zatok). Często występuje również kaszel, zatyka się ucho, jak również nieprzyjemny zapach z ust.

  Leczenie zapalenia zatok

  A co z leczeniem? Jak skutecznie uporać się z zapaleniem zatok? Jeśli choroba dopiero się zaczęła, to możemy próbować ją leczyć nawet z zastosowaniem domowych sposobów. Jak? Pomagając oczyścić się zatokom. Pomogą nam w tym inhalacje oraz rozgrzewające okłady, np. z wykorzystaniem olejków eterycznych.

  Jeśli domowa kuracja nie przyniesie żadnych efektów, lub co więcej dolegliwości nasilą się i będą trwały dłużej niż tydzień, konieczna będzie wizyta u lekarza. W typowych przypadkach zapalenia zatok lekarz dopiero leczenie na podstawie badania oraz samego wywiadu z pacjentem.

  Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż powinny lub nawracają, lekarz może zalecić dodatkowe badania. W trudniejszych do zdiagnozowania przypadkach lekarz od razu może zalecić wykonanie innych badań, w tym między innymi endoskopię nosa i zatok. 

  W leczeniu farmakologicznym zapalenia zatok lekarz na początku zalecane niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czasami uzupełnieniem ich są leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, leki glikokortkosteroidy donosowe oraz leki mukolityczne. Jeśli zapalenie zatok ma podłoże bakteryjne, a zapalenie się nawraca i leczenie objawowe nie przynosi żadnych efektów, to wtedy wdrażane jest leczenie antybiotykami.

  Antybiotyki zawsze dobierane są indywidualnie do rodzaju bakterii chorobotwórczej oraz miejsca, w którym występuje stan zapalny. Zadaniem antybiotyków w leczeniu zapalenia zatok jest zapobieganiu namnażaniu się bakterii. Wskazaniami do stosowania antybiotykoterapii jest wystąpienie powikłań w przebiegu zapalenia zatok.

  Warto również w tym miejscu wspomnieć, że nie zawsze leczenie antybiotykami okazuje się skuteczne. Czy w takich sytuacjach nie mamy szans na powrót do zdrowia i wyleczenie zatok? Oczywiście że nie.

  Medycyna jest bardzo rozwinięta, co oznacza, że istnieją też inne sposoby na leczenie zatok. Jednym z nich jest badanie mikrobiologiczne (posiew), na podstawie którego dobiera się lek niszczący dane drobnoustroje.

  Niekiedy jedynym sposobem na uwolnienie się od zapalenia zatok jest przeprowadzenie zabiegu. Najskuteczniejszą operacją zatok jest endoskopowa operacja zatok. To właśnie dzięki zastosowaniu endoskopu można skutecznie usunąć zmiany chorobowe i poszerzyć naturalne ujścia zatok.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online