zapalenie ucha środkowego

  Jak rozpoznać, że mamy zapalenie ucha środkowego? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Ty również się do nich zaliczasz? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst, gdyż może być dla Ciebie źródłem cennych informacji.

  Zapalenie ucha środkowego – co to takiego?

  Zapalenie ucha środkowego to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku, jednak najczęściej pojawia się u dzieci. Z jej rozpoznaniem raczej nie powinno być większych trudności, gdyż aż w 90% przypadków zapalenie ucha środkowego poprzedza infekcja dróg oddechowych.

  Zapalenie ucha środkowego może mieć różny podkład. Odpowiadać za chorobę mogą bakterie  Streptococcus pneumoniae oraz  Haemophilus influenzae, czyli dokładnie te same, które prowadzą do zapalenia krtani lub gardła. O wiele rzadziej sprawcami zapalenia ucha środkowego bywają wirusy, ale jeśli tak się stanie, to zwykle są to wirusy grypy, paragrypy, adonowirusy oraz rhinowirusy.

  Zapalenie ucha środkowego – objawy

  Po czym poznać zapalenie ucha? Jakie objawy wskazywać mogą, że mamy do czynienia właśnie z tą przypadłością? Na początku warto wspomnieć, że zapalenie ucha środkowego może objawiać się na bardzo różny sposób. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakim rodzajem zapalenia ucha środkowego mamy do czynienia.

  W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego, jednakowo u dzieci, jak i u dorosłych pojawia się silny ból ucha. Intensywność bólu ucha może być różnie nasilona – od niewielkiego pobolewania, po bardzo silny, pulsujący ból.

  W przypadku niemowląt bardzo charakterystycznym objawem ostrego zapalenia ucha środkowego jest brak apetytu – maluchy nie chcą pić mleka z butelki, ponieważ ssanie skutkuje większym nasileniem się bólu. Innymi charakterystycznymi objawami są płacz, ogromny niepokój, jak również problemy ze snem, czy z koncentracją. 

  Zapaleniu ucha środkowego bardzo często towarzyszy gorączka. Czasami może to być tylko stan podgorączkowy, ale w sytuacjach, gdy ropna wydzielina zaczyna się zbierać, temperatura może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo, mogą wystąpić wymioty oraz uczucie pełności w uchu, szczególnie jest to zauważalne przy zapaleniu ucha środkowego przebiegającego właśnie z wysoką gorączką.

  W tym miejscu warto wspomnieć, że w sytuacji, kiedy dojdzie już do zebrania w uchu ropnej wydzieliny, czy też do perforacji błony bębenkowej, można zauważyć, że z ucha zaczyna wylewać się ropa (lepka i brzydko pachnąca wydzielina).

  Zapalenie ucha środkowego – leczenie

  Każde schorzenie wymaga podstawienia odpowiedniej diagnozy. W przypadku podejrzenia zapalenia ucha środkowego stosuje się badanie  otoskopowe. Polega ono na oglądaniu za pomocą specjalnego wziernika wnętrza przewodu słuchowego zewnętrznego oraz błony bębenkowej. W przypadkach, gdy mamy do czynienia z początkiem rozwoju schorzenia (jednakowo u dzieci, jak i u dorosłych) lekarz może zalecić stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.

  W początkowej fazie rozwoju zapalenia ucha środkowego bardzo dobre efekty dają preparaty zawierające w swoim składzie ibuprofen. Sama postać preparatu nie ma większego znaczenia, zarówno preparaty w postaci tabletek, syropów, jak i czopków wykazują podobne właściwości. Dodatkowo można spotkać się, z tym że lekarz zaleca przyjmowanie środki obkurczające błonę śluzową nosa, które w swoim składzie mają efedrynę.

  Takie postępowanie stosuje się przez 72 godziny od wystąpienia pierwszych symptomów zapalenia ucha środkowego. Jeśli po tym czasie dolegliwości nadal się utrzymają albo pojawi się wysoka gorączka, czy dołączy ból drugiego ucha, albo pojawi się ropna wydzielina z ucha do leczenia trzeba będzie włączyć antybiotykoterapię.

  W antybiotykoterapii stosowanej w leczeniu zapalenia ucha największą popularnością cieszy się  amoksycylinę, jak również amoksycylina z kwasem klawulanowym. W sytuacji, gdy takie leczenie okazuje się nieskuteczne lub gdy pacjent wykazuje nadwrażliwość na antybiotyki z tej grupy, do leczenia wykorzystuje się inne środki, w tym np. antybiotyki z grypy cefalosporyn.

  W zaawansowanym stadium choroby, czyli wtedy, gdy np. lekarz stwierdza uwypuklenie błony bębenkowej, stosuje się paracentezę. Pod nazwą paracentezy skrywa się zabieg nacięcia błony bębenkowej. Co ważne, jest on bezbolesny.

  Nic nie stoi też na przeszkodzie, by tradycyjne leczenie wesprzeć domowymi i sprawdzonymi sposobami. Przy zapaleniu ucha środkowego ulgę przynoszą ciepłe i suche okłady na ucho. Możemy do tego celu wykorzystać np. ręcznik, który wcześniej rozgrzaliśmy na kaloryferze. Poza tym zalecany jest też odpoczynek, nie należy się przemęczać fizycznie.

  Zapalenie ucha środkowego a powikłania

  Czy zapalenie ucha środkowego może dawać jakieś powikłania? Niestety tak. Zarówno w przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci, jak i u dorosłych może dojść do powikłań. Zastanawiasz się jakich? Na skutek zapalenia ucha środkowego może dojść do powstania ropnia mózgu, czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zdarzają się też przypadki, gdy powikłaniem jest zapalenie błędnika.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online