zapalenie krtani

  Zimą w czasie zmiennych warunków pogodowych, bardzo łatwo jest dorobić się przeziębienia albo jakiejś poważniejszej infekcji. W tym czasie pacjenci często cierpią na zapalenie krtani, które może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Towarzyszy mu zazwyczaj ból gardła, drapanie oraz chrypka, które utrudniają codzienne życie. Jak należy leczyć zapalenie krtani? Co robić, gdy wystąpi ono u dziecka?

  Jakie są najpopularniejsze przyczyny zapalenia krtani?

  Zapalenie krtani, które z łaciny nazywa się laryngitis acuta jest stanem zapalnym obejmującym błony śluzowe górnego odcinka oddechowego. Krtań leczy w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Sięga od czwartego do szóstego kręgu. Krtań jest odpowiedzialna za wytwarzanie dźwięku, jak również za wysokość oraz za siłę głowy. Stan zapalny tego miejsca może wydarzyć się w bardzo wielu sytuacjach. Z zapaleniem krtani zazwyczaj walczą osoby, które na co dzień bardzo dużo mówią, na przykład nauczyciele, prezenterzy radiowi, czy lektorzy filmowi. Zachorować można również w lato, gdy często sięga się po lody, zimne napoje oraz przebywa się w klimatyzowanych pomieszczeniach.

  Zachorowanie na zapalenie krtani jest prawdopodobne również zimą, gdy wychodzi się z ogrzewanych domów oraz z biur na mroźne powietrze. Ryzyko zapalenia krtani jest wyjątkowo duże również u palaczy oraz u alergików, ponieważ ich śluzówka dróg oddechowych jest bardzo mocno narażona na podrażnienia. Zapalenie krtani zazwyczaj wynika z wcześniejszej infekcji wirusowej, która jest wywoływana przez adeno- i rynowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Najpopularniejsze objawy zapalenia krtani to między innymi ból gardła oraz katar.

  Jakie wyróżniamy rodzaje zapalenia krtani?

  Ogólnie rzecz ujmując można wyróżnić dwa rodzaje zapalenia krtani. Pierwszy to ostry, a drugi to przewlekły. Pierwszy rodzaj zapalenia krtani występuje nagle. Najczęściej jego powodem jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Objawy tego typu zapalenia krtani mogą się utrzymywać przez trzy tygodnie. Przewlekłe zapalenie krtani jest rezultatem długotrwałego stanu zapalnego w obszarze krtani. Powodem może być niedoleczone albo nieprawidłowo leczone ostre zapalenie krtani, jak również nadużywanie głosu, alergia. Warto tutaj wymienić również narażenie na różnego rodzaju czynniki drażniące, takie jak na przykład dym tytoniowy, niesprzyjające warunki atmosferyczne, czy alkohol. O zapaleniu przewlekłym krtani mówi się wtedy, gdy objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.

  Jakie są najpopularniejsze objawy zapalenia krtani?

  Początkowe objawy zapalenia krtani występują już po kilku dniach od pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych. Zaczyna się ona chrypką i uczuciem drapania w gardle. To powoduje, że osoba chora zaczyna chrząkać oraz kasłać, aby pozbyć się tego uczucia dyskomfortu. Z upływem czasu pojawia się ból, w szczególności w czasie mówienia oraz połykania pokarmów. Chora osoba może odnosić wrażenia, że jej gardło jest wyjątkowo suche oraz podrażnione. W dodatku może pojawiać się suchy oraz uciążliwy kaszel. Przy ostrych stanach zapalnych krtani może się zdarzać odczuwalne osłabienie głody oraz zmiana jego barwy. W skrajnych sytuacjach można nawet stracić głos. Objawami, które towarzyszą zapaleniu krtani jest ogólne osłabienie oraz rozbicie. Można tutaj wymienić również podwyższoną temperaturę ciała. Jeżeli udało Ci się zaobserwować u Ciebie wymienione tutaj objawy, to jak najszybciej powinieneś się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego. Termin wizyty możesz zarezerwować bez konieczności wychodzenia z domu w naszym serwisie.

  Czym różni się zapalenie krtani od zapalenia gardła?

  Wbrew pozorom bardzo łatwo jest pomylić zapalenie gardła z zapaleniem krtani. Wynika to stąd, że oba schorzenia mają bardzo podobne objawy. Należy do nich zaliczyć między innymi ból gardła, chrypkę, suchość w ustach oraz w gardle. Tym, co różni zapalenie gardła od zapalenia krtani są zwiększające się problemy z oddychaniem i spłycony oddech. Gdy w dodatku stan Twojego głosu się pogarsza, to najprawdopodobniej cierpisz na zapalenie krtani. Tę diagnozę musisz jednak potwierdzić u swojego lekarza rodzinnego.

  Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani

  Leczenie zapalenia krtani może przebiegać w rozmaity sposób, zależnie od źródła choroby. Gdy w krtani rozwinęła się infekcja bakteryjna, to lekarz przepisze Ci kurację antybiotykową. Najczęściej przyczyną zapalenia krtani jest jednak infekcja wirusowa, a jej nie da się wyleczyć jednym konkretnym lekiem. Wyleczenie zapalenia krtani może trochę potrwać. Z tego względu pacjent powinien uzbroić się w cierpliwość oraz postępować w zgodzie z zaleceniami lekarza. Ważne jest również unikanie gwałtownych zmian temperatur. Z tego względu najlepiej jest w czasie choroby przebywać w domu. Natomiast szyję owinąć ciepłą chustą. W leczeniu może również pomóc nawilżanie powietrza, w szczególności w sezonie grzewczym. Gdy nie masz elektronicznego nawilżacza powietrza, to wystarczy, że położysz mokry ręcznik na kaloryferze. Możesz też stosować domowe inhalacje.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.