zajady

  Zajady są nie tylko problemem natury estetycznej. To bolesne, piekące oraz czerwone pęknięcia, które znajdują się w kącikach ust. Niestety są one dosyć powszechną przypadłością odnoszącą się do błon śluzowych jamy ustnej. Zajady są wywoływane na przykład przez grzyby, czyli drożdżaki oraz przez infekcje bakteryjne. Prowadzi ono do wysuszenia skóry w zakresie kącików ust. Naskórek pęka oraz pojawia się stan zapalny. Nieleczone zajady mogą być obecne w kącikach usta nawet przez kilka tygodni. Nie warto ich ignorować, ponieważ może się to wiązać z wyjątkowo poważnymi powikłaniami.

  Kto jest najbardziej narażony na powstawanie zajadów?

  Z zajadami najczęściej borykają się osoby, które się odchudzają. Wynika to stąd, że mają one bardzo często niedobór witaminy B2, C i żelaza. Na pojawienie się zajadów wpływa również przemęczenie oraz życie w stresie. W hamowaniu zajadów bardzo ważna jest dieta. Należy ją wzbogacić o witaminy z grupy B, które są pomocne również w leczeniu infekcji o podłożu grzybiczym. Żeby leczenie zajadów przebiegało o wiele szybciej albo, żeby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia należy spożywać, na przykład groch, fasolę, mięso oraz szpinak. Wszystkie te produkty są wyjątkowo bogate w żelazo.

  W jadłospisie muszą się dodatkowo pojawić produkty, które mają w sobie witaminę C, takie jak na przykład brokuły, czerwona papryka, pomidory, czy cytrusy. Bardzo ważny jest również nabiał, w tym kefiry oraz jogurty. Wynika to stąd, że zawierają one w sobie żywe kultury bakterii, które są pomocne w regeneracji flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Trzeba również zrezygnować z dostarczania do organizmu bardzo dużej ilości węglowodanów, które są pożywką dla drożdżaków. Gdy leczy się zajady, to trzeba również zmniejszyć picie kawy. Ten napój wypłukuje z organizmu składniki mineralne, na przykład magnez i wapń. Nie wolno również spożywać słodyczy, ponieważ są one doskonałą pożywką dla drobnoustrojów.

  Jakie są przyczyny i objawy zajadów?

  Zajady to patologiczne zmiany śluzówek jamy ustnej. Miejscem, w którym standardowo występują są kąciki ust. Tworzą się pęknięcia oraz nadżerki. Najważniejszymi przyczynami zajadów są: niedobór witamin z grupy B, w szczególności witaminy B2, infekcja bakteryjna, która może być wywołana na przykład przez paciorkowce, obniżenie odporności, antybiotykoterapia, otyłość, zakażenie przez drożdżaki, podrażnienie śluzówek wokół jamy ustnej, na przykład przez aparat ortodontyczny. Do najważniejszych objawów świadczących o zajadach można zaliczyć bolesne pęknięcia oraz nadżerki, które znajdują się w obrębie śluzówki kącików ust. Innymi objawami chorobowymi są między innymi: pieczenie i mrowienie w kącikach ust, widoczne w kącikach ust zaczerwienienie, które może być oznaką stanu zapalnego. Nadżerki, które występują w kącikach ust, mogą zamienić się w niewielkie blizny w sytuacji, gdy nie leczy się zajadów.

  Jakie są domowe sposoby na zajady?

  Najważniejszą zasadą w leczeniu zajadów musi być ukierunkowanie terapii pod kątem przyczyny, która jest powodem tego konkretnego schorzenia. Trzeba w związku z tym zastosować środki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne. Jeżeli w organizmie są niedobory składników mineralnych i witamin, to należy je uzupełnić za pomocą odpowiednich suplementów diety. Zanim jednak pójdziesz do apteki, to warto jest najpierw wypróbować sprawdzone domowe sposoby na zajady.

  Czosnek – ma działanie antybakteryjne

  Pierwszym domowym sposobem na zajady jest czosnek. Posiada on właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Na zmiany chorobowe w obrębie śluzówek można go używać miejscowo. Po roztarciu należy go nałożyć na popękane kąciki ust oraz trzymać kompres przez mniej więcej 15 miny. Drugą opcją jest zastosowanie czosnku od wewnątrz. Można dodawać jego większe ilości do dań. Musisz pamiętać jednak o tym, żeby używać go w rozsądnych ilościach. Gdy czosnek jest spożywany w nadmiarze, to może mieć działanie niekorzystne. Natomiast gdy stosuje się go miejscowo w dużych ilościach, to może on powodować podrażnienie śluzówki.

  Miód – idealne lekarstwo na wszelkie dolegliwości

  Następną rzeczą, która może być pomocna w leczeniu zajadów jest miód. Posiada on działanie przeciwzapalne. To sprawia, że przyspiesza on gojenie się zajadów. Trzeba utrzeć łyżeczkę miodu z dziesięcioma kroplami tranu. Później tak wykonaną miksturę należy  nałożyć przed snem na bolesne miejsca oraz przykryć całość czystym, jałowym gazikiem. Okład trzeba trzymać przez mniej więcej piętnaście minut i go nie zmywać.

  Aloes – zielone cudo

  Szkoda, że aloes nie jest bardzo popularny i nie występuje on dosłownie w każdym domu. Jest idealnym remedium na wszelkie zajady i nie tylko. Aloes zapobiega między innymi namnażaniu się bakterii i przyspiesza regenerację skóry. Żeby przygotować z niego miksturę, należy zmiksować cztery liście aloesu oraz zalać to 400 ml wrzątku. Trzeba ten napar parzyć przez kilka minut. Później trzeba go przecedzić oraz nalać do ciemnej buteleczki. Zaatakowane przez zajady kąciki ust należy przemywać tym naparem kilka razy dziennie.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.