Na początku warto zapoznać się ze znaczeniem terminu cholesterol. Otóż jest to substancja tłuszczowa, która znaleźć można we wszystkich komórkach oraz krwi człowieka. Jest elementem błon komórkowych, witaminy D, kwasów żółciowych, a także niektórych hormonów. Warto dokonać rozróżnienia między dobrym, a złym cholesterolem. HDL to lipoproteiny o dużej gęstości. Natomiast LDL to lipoproteiny o małej gęstości, które w za dużym stężeniu zwiększają ryzyko zawału serca, udaru mózgu bądź innych chorób związanych z miażdżycą.

  Objawy za wysokiego cholesterolu

  Warto nadmienić, iż za wysoki poziom cholesterolu często jest na pierwszy rzut oka nie do wykrycia. Dopiero po wystąpieniu poważnych schorzeń zdajemy sobie sprawę, iż jedną z przyczyn pojawienia się choroby mógł być właśnie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Dlatego warto regularnie badać poziom lipoprotein we krwi. Są również pewne objawy, które mogą sugerować podwyższony poziom cholesterolu. Wśród nich należy wymienić:

  • Grudki o żółtym zabarwieniu pojawiające się na skórze, zwłaszcza w kącikach oczu, zgięciach nadgarstków, łokci lub kolan
  • Ból oraz poczucie ciężkości w nogach
  • Skurcze łydek, które występują zazwyczaj w trakcie snu
  • Problemy z koncentracją
  • Błyszcząca, blada i naciągnięta skóra stóp

  W konsekwencji za wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do choroby wieńcowej, której objawami są: ból w klatce piersiowej, mostku i barku, zawroty głowy, nudności, kołatanie serca, drętwienie rąk.

  Zapobieganie podwyższonemu cholesterolowi 

  Przede wszystkimnależy zadbać o swoją dietę. Rezygnacja z tłustych, ciężkostrawnych posiłków jest kluczem do sukcesu. Zastąpienie tłuszczów zwierzęcych i trans, słodzików oraz gotowych wysoko przetworzonych dań zdrowymi zamiennikami będzie dobrym pomysłem. Zamiast kupna gotowych ciastek i słonych przekąsek, zdecyduj się na nabycie owoców i warzyw. Nie używaj smalcu, masła ani żadnych pełnotłustych produktów mlecznych. Zadbaj by Twoja dieta była bogata w witaminy, błonnik i zdrowe tłuszcze np. pochodzące z orzechów czy oliwy z oliwek. Nie musisz całkowicie rezygnować z mięsa, decyduj się na produkty drobiowe. Aktywność fizyczna również jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku podwyższonego cholesterolu ruch może pobudzać do działania enzymy, które pomagają w przeniesieniu lipoprotein z krwi i ścian naczyń krwionośnych do wątroby, gdzie LDL zostanie przekształcone w żółć i później wydalone. Dodatkowo rzucenie palenia także wspomoże walkę z cholesterolem. Należy również regularnie odbywać badania kontrolne. U mężczyzn zaleca się sprawdzanie profilu lipidowego 1-2 w roku od momentu ukończenia 40 lat, zaś u kobiet od 50 urodzin. Oczywiście lekarz prowadzący może ustalić inną częstotliwość. Osoby walczące z cukrzycą lub chorobami tarczycy są narażone na wyższe ryzyko podwyższonego cholesterolu.

  Jak wygląda leczenie wysokiego poziomu cholesterolu?

  Wcześniej wspomniana zamiana diety i trybu życia jest konieczna w przypadku leczenia tej dolegliwości. Dodatkowo lekarz prowadzący może stwierdzić, iż niezbędna będzie farmakoterapia. Leki na cholesterol mają za zadanie hamować działanie enzymów niezbędnych do wytwarzania cholesterolu. Preparaty te należy przyjmować do końca życia. Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do miażdżycy, która powstaje w skutek odkładania się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi również do innych ciężkich schorzeń. Nie czekaj skonsultuj się z lekarzem. W celu umówienia wizyty online zapraszamy na stronę:  https://jpmedica.com/