Wkładka antykoncepcyjna

  Występuje naprawdę wiele bardzo skutecznych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Wśród nich można wymienić na przykład wkładkę domaciczną. Jest to mały przyrząd, który jest umieszczany wewnątrz macicy. Na jakiej zasadzie funkcjonuje wkładka antykoncepcyjna? Czy każda kobieta może skorzystać z tej metody antykoncepcji?

  Wkładka antykoncepcyjna – co to takiego?

  Wkładka domaciczna, nazywana inaczej wkładką wewnątrzmaciczną albo potocznie spiralą antykoncepcyjną to środek antykoncepcyjny umieszczany wewnątrz macicy. Mierzy tylko kilka centymetrów. Wkładka antykoncepcyjna swoim kształtem przypomina literę T. Może być ona wyprodukowana z bezpiecznego dla zdrowia kobiety plastiku z dodatkiem miedzi. Rzadziej jest to platyna, srebro albo złoto. Część wkładek wewnątrzmacicznych to w sobie hormony, które są stopniowo uwalniane do organizmu kobiety. Na początku wkładka antykoncepcyjna pełniła zupełnie inną funkcję niż aktualnie. Zaprojektowano ją po to, żeby leczyć tyłozgięcie macicy. Założenie wkładki gwarantowała bardziej korzystne ułożenie macicy, ale ta metoda nie zwiększała możliwości zapłodnienie. Mimo to znalazło się dla niej inne zastosowanie w postaci antykoncepcji.

  Wkładka antykoncepcyjna – jakie są jej rodzaje?

  Obecnie można wyróżnić tylko dwa rodzaje wkładek antykoncepcyjnych. Pierwszy z nich to miedziana wkładka domaciczna. Jest ona zbudowana z obojętnego dla organizmu kobiety tworzywa i miedzi. Taka wkładka antykoncepcyjna wywołuje w macicy swoisty stan zapalny, a co za tym idzie, wpływa na plemniki, komórki jajowe oraz na śluzówkę macicy i uniemożliwia zapłodnienie. Wkładka antykoncepcyjna nie ma wpływu na czynność gonad oraz nie prowadzi do zaburzeń naturalnego cyklu. W każdym miesiącu normalnie występują krwawienia menstruacyjne. Wkładka antykoncepcyjna jest usuwana po pięciu latach, a nawet później w zależności od dnia cyklu.

  Drugim rodzajem jest hormonalna wkładka antykoncepcyjna. Łączy ona w sobie działanie tradycyjne wkładki domacicznej oraz antykoncepcji hormonalne. Ma ona w sobie wbudowany niewielki zbiorniczek, który stopniowo uwalnia hormon o nazwie progestagen. Poza zmianą gęstości śluzu, który zmniejsza zdolność plemników do przemieszczania się, hormony zmieniają strukturę błony śluzowej macicy i hamują owulację Stężenie hormonów w organizmie kobiety jest wtedy tak niskie, że wkładka antykoncepcyjna nie przyczynia się do ustąpienia menstruacji, ale krwawienia mogą być mało obfite. Działanie antykoncepcyjne tego rodzaju wkładek antykoncepcyjnych może się utrzymywać od trzech do pięciu lat, zależnie od wielkości wkładki oraz dobowej ilości uwalnianego hormonu.

  Wkładka antykoncepcyjna – czy jest bardzo skuteczna?

  Wkładki domaciczne wyróżniają się rozmaitą skutecznością ochrony przed nieplanowaną ciążą. Skuteczność tej metody antykoncepcji określa się za pomocą współczynnika Pearla. Wskaźnik ten pokazuje liczbę ciąż na 1000 kobiet, które stosowały określoną metodę antykoncepcji przez dwanaście miesięcy. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym większa jest skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Pokazuje się dwie wartości, które odnoszą się do typowego stosowanie oraz do idealnego stosowania. Przy typowym stosowaniu zakłada się, że ta metoda antykoncepcyjna nie zawsze była stosowana właściwie albo nie w trakcie każdego stosunku. Natomiast perfekcyjne stosowanie danej metody antykoncepcyjnej zakłada brak błędów ze strony kobiety. Wskaźnik Pearla dla wkładki miedzianej to od 1,2 (IS) do 3 (TS). Wkładka hormonalna ma wyższą skuteczność, bo współczynnik Pearla to od 0,1 (IS) do 0,3 (TS).

  Wkładki antykoncepcyjne – dla kogo są przeznaczone?

  Wkładki antykoncepcyjne domaciczne najczęściej polecane są kobietom, które już rodziły. Rzadziej są stosowane u nieródek. Chociaż wkładka domaciczna jest skuteczną oraz komfortową metodą antykoncepcji, to niestety nie każda kobieta może po nią sięgnąć. Nie poleca się tej metody kobietom, które cierpią na ostre stany zapalne dróg rodnych, tym, które zmagają się z mięśniakami macicy albo z wadami wrodzonymi tego narządu. Wkładek antykoncepcyjnych nie powinny stosować również kobiety, które mają bardzo obfite i bolesne krwawienia menstruacyjne. Przeciwskazaniem do założenia wkładki antykoncepcyjnej mogą być również takie choroby, jak na przykład cukrzyca, czy choroby serca. Do przeciwskazań należy również zaliczyć krwawienia z dróg rodnych, które nie mają ustalonej przyczyny, przewlekłe zapalenia przypadków i uczulenie na jakiś element wkładki domacicznej.

  Wkładki antykoncepcyjne – gdzie i w jaki sposób się je zakłada?

  Wkładkę antykoncepcyjną może założyć lekarz ginekolog. Zaleca się wykonać ten zabieg w czasie ostatniego dnia menstruacji, bo w tym momencie kanał szyjki macicy jest trochę bardziej rozchylony, co sprawia, że aplikacja wkładki antykoncepcyjnej jest prostsza. Lekarz umieszcza wkładkę antykoncepcyjną w macicy, a po jej właściwym założeniu przycina wystające nitki, które dają możliwość kontrolowania ułożenia wkładki i jej późniejsze wyjęcie. Zanim założy się wkładkę, trzeba wykonać potrzebne badania ginekologiczne.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.