wady podstawy u dzieci

  Wady postawy u dzieci polegają na odchyleniu od prawidłowej postawy ciała. Ta natomiast jest takim układem poszczególnych fragmentów ciała, który gwarantuje jak najlepszą jego stabilność. Prawidłowa postawa ciała jest związana z minimalnym wysiłkiem mięśniowym. Właściwa postawa ciała wiąże się też z prawidłowym ułożeniem narządów wewnętrznych.

  Wady postawy u dzieci w płaszczyźnie strzałkowej

  Zanim przejdziemy do szczegółowych opisów, to warto jest, znać podstawowe pojęcia. Kifoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Lordoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa.

  Plecy okrągłe – czym się charakteryzują?

  Plecy okrągłe, czyli inaczej pogłębienie kifozy piersiowej to specyficzne, nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu. Plecy okrągłe mogą mieć postać kifotyczną. Wtedy wygięty jest piersiowy odcinek kręgosłupa albo siedzeniową. Kifoza totalna występuje wtedy, gdy cały kręgosłup jest wygięty do tyłu.

  Plecy okrągłe charakteryzują się: osłabionymi mięśniami grzbietu, głową i barkami wysuniętymi do przodu, przykurczonymi mięśniami klatki piersiowej, upośledzoną funkcją oddechową klatki piersiowej.

  Jeżeli chodzi o tę wadę postawy u dzieci, to może być ona wrodzona albo nabyta. Częstym powodem powstawania pleców okrągłych jest zaburzenie równowagi napięć mięśniowych grzbietu, tak zwana dystonia mięśniowa. Może ona wynikać z przyjmowania nieodpowiedniej pozycji, na przykład w czasie odrabiania lekcji. Plecy okrągłe nabyte mogą również wynikać z niektórych chorób, na przykład gruźlicy, krzywicy albo zesztywniajacego zapalenia stawów kręgosłupa.

  Plecy wklęsłe ­­– pogłębiona lordoza lędźwiowa

  Plecy wklęsłe to pogłębiona lordoza lędźwiowa. Tak jak w przypadku poprzedniej wady postawy u dzieci, może być ona wrodzona lub nabyta. W dodatku podobnie jak przy plecach okrągłych jej powodem jest zazwyczaj dystonia mięśniowa. Lordoza może się dzielić na kilka rodzajów i jest bardzo mocno związana z występującą kifozą.

  Plecy okrągło-wklęsłe polegają na zwiększonej lordozie lędźwiowej oraz kifozie piersiowej. Cechy specyficzne dla tej wady postawy u dzieci to pochylona do przodu głowa oraz spłaszczona klatka piersiowa.

  Pierwotną przyczyną występowania pleców okrągło-wklęsłych jest powiększony kąt przodopochylenia miednicy. Ta wada postawy u dzieci prowadzi do rozciągnięcia mięśnia prostownika grzbietu w jego odcinku piersiowym. Natomiast w odcinku lędźwiowym te mięśnie zostają skrócone. Można również zaobserwować przykurcz mięśni obręczy barkowej oraz klatki piersiowej. Narządy, które znajdują się w jamie brzusznej, są przesunięte do przodu. To powoduje, że mięśnie brzucha są nadmiernie rozciągnięte. Ta wada postawy wpływa również na osłabienie mięśni pośladkowych.

  Plecy płaskie –  czym się wyróżniają?

  Nie ma tutaj mowy o żadnych fizjologicznych wygięciach kręgosłupa. Dzieci z tą wadą postawy posiadają tendencję do bocznych skrzywień kręgosłupa. Mają problemy z pojemnością oraz ruchomością klatki piersiowej.

  Najważniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest siedzący tryb życia i brak ruchu. To wpływa na znaczne osłabienie mięśni.

  Skolioza – skrzywienie kręgosłupa w trzech kierunkach

  Skolioza, czyli inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Może występować w płaszczyźnie czołowej. Wtedy mamy do czynienia z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Natomiast gdy jest w płaszczyźnie strzałkowej, to jest to lordoskolioza lub kifoskolioza. W płaszczyźnie poprzecznej występuje rotacja oraz torsja kręgów.

  Skolioza wyróżnia się następującymi cechami: widocznym w czasie pochylenia do przodu wygięciem kręgosłupa w bok oraz wystającym z jednej strony barkiem. Może on być ustawiony do góry lub do przodu.

  Skoliozy dzielą się na bardzo wiele różnych rodzajów. Można je podzielić na przykład ze względu na: lokalizację, liczbę łuków lub etiologię.

  Jakie mogą być wady klatki piersiowej u dzieci?

  Klatka piersiowa lejkowata wiąże się z wrodzonym zaburzeniem rozwoju przepony albo z nieregularnym rozrostem chrząstek żebrowych w odniesieniu do jej elementów. Zmiany w okolicy mostka mogę występować symetrycznie albo asymetrycznie. Ze zmianami symetrycznymi mamy do czynienia wtedy, gdy dolna część mostka jest zapadnięta w linii środkowej. Natomiast o asymetrycznych zmianach możemy mówić wtedy, gdy są one przesunięte w prawą lub lewą stronę. Dla klatki piersiowej lejkowatej charakterystyczne są paradoksalne ruchy. W czasie oddechu się ona zapada, a nie tak, jak normalnie podnosi. Wynika to ze spłaszczenia klatki piersiowej, wysuniętych do przodu barków, jak również z osłabienia mięśni grzbietu oraz wiotczenia mięśni brzucha.

  Skutkami występowania lejkowatej klatki piersiowej są między innymi: tendencja do chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, apatia, nieprawidłowa postawa ciała u dzieci, osłabiony rozwój fizyczny.

  Dodatkowo wady postawy o dzieci mogą się wiązać z nieprawidłowym ustawieniem głowy, ułożeniem łopatek lub schorzeniami kończyn dolnych.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online