Trądzik jest chorobą skóry kojarzącą się głównie z wiekiem nastoletnim, jednakże schorzenie to może dotknąć każdego bez względu na wiek. Zmiany na skórze mogą skutecznie obniżyć naszą samoocenę i poczucie własnej wartości. Walka z nieprzyjacielem często bywa długa i trudna. Dowiedz się jakie są przyczyny i rodzaje tego schorzenia, a także jak temu zaradzić.

  Przyczyny powstawania trądziku

  Przyczyn powstawania trądziku może być wiele, od nadmiernego wydzielania sebum (łoju), przez powstanie czopu rogowego w aparatach włosowo-łojowych i pojawienie się bakterii Propionibacterium acnes, po stany zapalne i reakcje immunologiczne. Nie bez znaczenia są także zmiany hormonalne. Trądzik może mieć również podłoże genetyczne. Często u osób z uporczywym trądzikiem można stwierdzić, iż to schorzenie występowało również u innych członków rodziny.

  Trądzik pospolity

  Najczęstszy wariant choroby. Za jego występowanie odpowiadają hormony – androgeny. Często ta wersja schorzenia jest również nazywana trądzikiem młodzieńczym, gdyż dotyka głównie osoby w wieku nastoletnim. Zazwyczaj ustępuje samoistnie po uregulowaniu gospodarki hormonalnej młodych ludzi. Trądzik pospolity możemy podzielić również na podkategorie: zaskórnikowy (brak zmian zapalnych, jedynie zaskórniki, grudkowo-cystowy (cysty zawierające ropę), grudkowo-krostkowy (powstają tzw. pryszcze), piorunujący (występują również inne objawy). W tym wariancie schorzenia należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, a w przypadku nasilonych objawów rozpocząć terapię farmakologiczną pod opieką lekarza dermatologa.

  Trądzik ropowiczy

  Jest chorobą przewlekłą. Może pojawiać się na twarzy, klatce piersiowej i ramionach. Ma postać czerwonych, ropnych, bolących zmian, które mogą pozostawiać trudne do usunięcia blizny. W przypadku tego wariantu należy jak najszybciej udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie.

  Trądzik skupiony

  Najczęściej występuje u mężczyzn. Ma postać głębokich nacieków, torbieli ropnych i rozległych zaskórników, które mogą się ze sobą zlewać, tworząc skupiska. Pojawia się głównie na twarzy, plecach oraz pośladkach. Trądzik ten może prowadzić do powstawania trwałych blizn. W przypadku zaistnienia tego wariantu choroby, należy udać się do lekarza dermatologa.

  Trądzik bliznowcowy

  Przyczyną tego wariantu są podrażnienia skóry wywołane np. goleniem. W obrębie zmian skórnych tworzą się bliznowce, które odznaczają się kolorem. Występuje zazwyczaj na twarzy, skórze głowy, szyi i potylicy. Należy zadbać o pielęgnację tych obszarów ciała i w prawidłowy sposób dokonywać strzyżenia i golenia.

  Trądzik różowaty

  Powstaje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych w obrębie twarzy. Na początku zaistnienia schorzenia pojawiają się czerwone plany, następnie na ich miejscu powstają również wypryski i inne zmiany skórne. Trądzik różowaty zazwyczaj występuje u kobiet pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. W tym wypadku nie uświadczymy zaskórników. Nie znana jest dotąd przyczyna występowania tego wariantu. W przypadku wystąpienia objawów warto udać się do lekarza specjalisty.

  Inne rodzaje trądziku

  W tej kategorii należy wymienić typy schorzenia, wywoływane przez poszczególne czynniki. Trądzik noworodków przypomina w objawach trądzik pospolity i wywołany może zostać przez oleje mineralne stosowane do pielęgnacji niemowląt bądź hormony. Środowisko pracy również może prowadzić do zmian trądzikowych. Zanieczyszczenia i substancje chemiczne mogą prowadzić do powstawania zmian na skórze, a w konsekwencji trądziku zawodowego. Nieodpowiednie kosmetyki również mogą blokować ujść gruczołów łojowych, tworząc trądzik kosmetyczny. Ostatni wariant schorzenia to trądzik polekowy wywoływany jak sama nazwa wskazuje niektórymi lekami. W każdym z tych przypadków trądzik może ustać po zaprzestaniu bycia narażonym na poszczególne czynniki. Trądzik niemowlęcy wywołany zmianami hormonalnymi powinien ustać samoistnie. Uważasz, że to schorzenie może dotyczyć Ciebie lub twoich bliskich? Umów się na konsultację ze specjalistą: https://jpmedica.com/