torbiel nerki

  Nerki pełnią w naszym organizmie głównie funkcje filtrujące i pozwalają wydalić toksyny oraz szkodliwe substancje wraz z moczem. Torbiel nerki to stosunkowo powszechna dolegliwość, która może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków problem nie wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Z powodzeniem można zastosować naturalne leczenie ziołami w celu wzmocnienia funkcji nerek.

  Torbiel nerek – najważniejsze informacje

  Na wstępie należy zauważyć, że przyczyny torbieli nerki nie są do końca znane. Nerka składa się z ponad miliona mikroskopijnych kanalików, w których zbiera się mocz. Na skutek zatkania takiego przewodu może tworzyć się niewielki pęcherzyk, czyli torbiel. Jeśli zmiany są małe i nie rozprzestrzeniają się na kolejne kanaliki, dolegliwość zwykle nie powoduje zagrożenia dla zdrowia, a także nie zdradza żadnych objawów. Możemy normalnie funkcjonować. Jeśli jednak dojdzie do wielotorbielowatości nerek, konieczna jest specjalistyczna pomoc lekarska. Wówczas, torbiel nerek – leczenie ziołami może jedynie uzupełniać metody i środki farmakologiczne zalecone nam przez wykwalifikowanego lekarza.

  Oczyszczanie organizmu na pierwszym miejscu

  Nerki pozwalają wyfiltrować niebezpieczne substancje przyjmowane wraz z pożywieniem i napojami. Następnie, efekty uboczne przemian metabolicznych są usuwane z naszego organizmu z moczem. Niezdrowa dieta, stres, a także brak aktywności fizycznej może wpływać na zaburzenie funkcji nerek co prowadzi do nadmiernego stężenia nagromadzonych toksyn. Wówczas, cały organizm zaczyna funkcjonować gorzej. Pojawiają się problemy jelitowe, czujemy się ciągle zmęczeni i ospali. Regularne oczyszczanie organizmu może jednak skutecznie wspomóc funkcjonowanie układu pokarmowego.

  Na pierwszym miejscu warto zatem wymienić zioła o działaniu moczopędnym i oczyszczającym. Doskonale sprawdzi się pokrzywa, kora brzozy, czystek, ostropest plamisty oraz rdest ptasi. Skutecznym remedium na zalegające toksyny jest również ostrokrzew paragwajski, znany nam lepiej pod nazwą yerba mate. Wyselekcjonowane mieszanki ziołowe najczęściej stosujemy w formie naparów oraz herbat. Ich regularne spożywanie pozwala oczyścić nerki z nadmiaru toksyn, wydalić nadmiar wody, a także wzmocnić funkcje filtrujące organizmu.

  Stres może być wrogiem nerek

  Specjaliści już od wielu lat podkreślają, że nadmierny stres ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Jego oddziaływanie jest widoczne także w gorszym funkcjonowaniu układu pokarmowego. W związku z tym, torbiel nerki – leczenie ziołami warto uzupełnić o naturalne sposoby, które pozwalają zredukować stres oraz wzmocnić układ immunologiczny naszego organizmu. Bardzo skutecznymi ziołami w tej dziedzinie jest melisa, mniszek lekarski, szyszki chmielu oraz lawenda. Możemy je stosować jako napar, a także jako aromatyczne dodatki do kąpieli relaksującej. Redukując stres wspomagamy prawidłową pracę układu pokarmowego.

  Prawidłowa dieta na zdrowe nerki

  Warto również powiedzieć kilka słów o prawidłowym odżywianiu, które pozwoli uchronić nerki przed poważnymi chorobami. Unikając pewnych potraw jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielotorbielowatości nerek. Przede wszystkim należy unikać nadmiaru soli oraz ostrych przypraw. Zatrzymują one wodę w organizmie i utrudniają nerkom prawidłowe funkcjonowanie. Należy zadbać o produkty bogate w wapń przy jednoczesnym ograniczeniu białek. Jeśli chodzi o gospodarkę mineralną, niezwykle cenny jest potas, natomiast szkodliwy nadmiar sodu. Co do pozostałych produktów, należy stosować zoptymalizowaną dietę i unikać problemów z nadwagą. Warto pić dużo wody, która po pierwsze zadziała moczopędnie, a ponadto, rozrzedzi wydalany mocz.

  Codzienną dietę warto uzupełnić o soki warzywne oraz owocowe. Dobrą propozycją jest chociażby naturalny sok pomidorowy oraz sok z buraka. Możemy zastosować rozgrzewające napary z imbirem. W porze letniej naszym przyjacielem stanie się arbuz, który dostarcza do organizmu dużych ilości wody wraz z solami mineralnymi. Panowie ucieszą się na wieść, że produktem korzystnym dla pracy nerek może być piwo, które działa moczopędnie oraz zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni. Oczywiście to remedium należy stosować z należytym umiarem raz na jakiś czas.

  Czy naturalne leczenie torbieli nerek jest skuteczne?

  W przypadku pojedynczych torbieli, które nie zagrażają naszemu zdrowiu, stosowanie ziół oraz prawidłowa dieta mogą przynieść doskonałe efekty. Kluczowe jest stosowanie produktów oczyszczających i moczopędnych, aby nasz organizm mógł na bieżąco pozbywać się szkodliwych toksyn. Jeśli natomiast zauważmy nasilające się problemy z oddawaniem moczu oraz kłującym bólem w okolicy nerek, należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Wielotorbielowatość nerek wymaga specjalistycznego leczenia. W innym razie, może dojść do poważnych powikłań, na czele z ostrą niewydolnością nerek. Warto jednak zaznaczyć, że torbiel nerek – leczenie ziołami ma doskonałe właściwości profilaktyczne i pozwala zadbać o zdrowe funkcjonowanie układu pokarmowego.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online