Ciągły postęp technologiczny oraz nowoczesne rozwiązania mają już bardzo silną pozycję w naszej codzienności. Dotyczy to również opieki zdrowotnej. Internet, systemy informatyczne oraz aplikacje mobilne w bardzo dużym stopniu ułatwiają skorzystanie z pomocy lekarskiej. Dzięki temu wizyta lekarska jest tak samo dostępna jak konsultacja z pracownikiem w banku. Co warto wiedzieć na temat e-wizyty? Jak ona przebiega?

  Czym jest telemedycyna?

  Telemedycyna polega na świadczeniu opieki medycznej zdalnie, na odległość przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych albo systemów łączności. Najczęściej porada lekarska jest udzielana przez internet lub przez telefon.

  Teleporada może mieć różne postaci. Może być to tradycyjna rozmowa telefoniczna, wideo albo czat online. Możliwa jest również wymiana informacji oraz dokumentów za pośrednictwem bezpiecznej poczty komputerowej.

  Formą telemedycyny jest też zdalna diagnostyka oraz monitorowanie parametrów życiowych takich jak na przykład poziom cukru w organizmie, ciśnienie tętnicze albo czynności serca w tele-elektrokardiografii.

  Kto może skorzystać z telemedycyny?

  Telekonsultacje są przeznaczone w szczególności dla osób, których stan zdrowia albo możliwości pojawienia się na tradycyjnej wizycie w gabinecie lekarskim są mocno ograniczone. Tak myślano na samym początku. Jednak życie pokazało, że z porad lekarskich na odległość chce korzystać znacznie większa grupa osób. Dzisiaj z uwagi na koronawirusa i panującą w kraju epidemię, wszyscy są zmuszeni do kontaktowania się z lekarzem wyłącznie przez telefon albo przez internet. Wracając jednak do tego, kto najbardziej korzysta z takiej możliwości, to warto wspomnieć o tym, że z telemedycyny i e-wizyt wcześniej korzystali wszyscy, których problemy zdrowotnie nie wiązały się z koniecznością osobistego zbadania przez lekarza.

  Teleporada najlepiej się sprawdzi w przypadku prostych w leczeniu oraz bardzo często występujących chorób. Mamy tutaj na myśli między innymi: infekcje górnych dróg oddechowych, alergie sezonowe lub skórne. E-wizyta to dobry pomysł również w sytuacji, gdy pacjent potrzebuje wstępnego rozpoznania. Wtedy lekarz może nie tylko postawić początkową diagnozę, ale również zlecić pacjentowi dodatkowe badania.

  E-wizyta może być również formą kontrolowania leczenia w przypadku chorób przewlekłych. Na takiej wizycie zdalnej pacjent może się dowiedzieć, jaka jest jego kondycja zdrowotna, otrzymać receptę na leki albo skierowanie na kolejne badania. Tak naprawdę ze względu na to e-porady lekarskie są niezwykle wygodne zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta, to każdy powinien choć raz się przekonać do tego rodzaju leczenia, w szczególności w przypadku prostych dolegliwości, które wymagają jedynie wypisania recepty.

  Jakie są zalety telemedycyny? Dlaczego warto się zapisać na e-wizytę?

  Dzięki telemedycynie posiadasz ciągły dostęp do bardzo wielu specjalistów. Nie musisz wychodzić z domu i tracić czasu oraz sił na dotarcie do lekarza. Telemedycyna pozwala również zmniejszyć konieczność wizyt w placówkach medycznych. W praktyce oznacza to, że nie narażasz się na kontakt z innymi osobami, które mogą być chore na jakąś chorobę zakaźną.

  E-wizyta pozwala również na błyskawiczne postawienie przez lekarza wstępnej diagnozy. W dodatku na takiej wizycie możesz otrzymać informację, jakie dalsze kroki powinieneś podjąć. E-wizyta jest również sposobem na szybkie otrzymanie e-recepty, skierowania na badania albo zwolnienia z pracy, jeżeli występuje taka potrzeba.

  Jak wygląda e-wizyta?

  Na samym początku lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, czyli ustali jakie masz objawy i z jakim problemem zdrowotnym ma do czynienia. Gdy już przeanalizuje otrzymane od Ciebie informacje, to najczęściej  stawia wstępną diagnozę. W dalszej kolejności otrzymasz zalecenia dotyczące dalszego leczenie. Lekarz może na tym etapie również przepisać leki bez recepty albo wystawić e-receptę. Kolejny etap to dalsza diagnostyka oraz leczenie.

  Jeżeli jest to konieczne, to lekarz ma obowiązek wystawić skierowanie na odpowiednie badania, konsultację u innego specjalisty albo zabieg. Na e-wizycie lekarz może również wystawić Ci zwolnienie z pracy. E-zwolnienie będzie wystawione tak samo jak klasyczne, żebyś miał czas na powrót do zdrowia. Zanim skorzystasz z porady telemedycznej, to powinieneś przeczytać informacje dla pacjenta. Zostały one specjalnie przygotowane przez Ministra Zdrowia. Najważniejsze informacje dotyczące e-wizyty możesz znaleźć również nas stronach internetowych innych instytucji publicznych związanych ze służbą zdrowia.

  Jak wygląda telekonsultacja?

  Jeżeli zauważysz u siebie jakieś niepokojące symptomy, to koniecznie powinieneś wejść na stronę poradni, która organizuje e-wizyty, a następnie znaleźć lekarza z właściwą specjalizacją i zarezerwować termin teleporady. Teraz pozostało Ci już tylko czekanie na kontakt lekarza. To Ty wybierasz godzinę, o jakiej ma on do Ciebie zadzwonić. Lekarz dwa razy będzie próbował się do Ciebie dodzwonić. Następnie telekonsultacja, czyli wizyta przez telefon, wygląda tak samo jak e-wizyta.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.