ile zarabia lekarz

  Ostatnio coraz częściej mówi się o telemedycynie. Czym jednak ona jest? Na to pytanie niestety są w stanie odpowiedzieć tylko nieliczni. Jeśli Ty również nie wiesz, o czym mowa, to zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego tekstu. Dowiesz się czym jest telemedycyna, jak również w jaki sposób możesz z niej skorzystać.

  Telemedycyna – co to takiego?

  Co tak naprawdę kryje się za pojęciem telemedycyny? Telemedycyna to tak naprawdę następstwo wysoko rozwiniętej technologi oraz coraz większym potrzebom pacjentów, który szukają lepszych i łatwiejszych rozwiązań. Pod jej terminem skrywają się usługi medyczne i opieka zdrowotna świadczona na odległość za pośrednictwem komputera i Internetu, jak również telefonu. Osoby, które zdecydują się skorzystać z tego typu usług mogą liczyć na całkiem szeroki zakres usług.

  Telemedycyna umożliwia m.in. konsultowanie stanu zdrowia, jak również postawienie diagnozy bez konieczności ruszania się z domu i wizyty w gabinecie lekarskim. Brzmi jak bajka? Jednak to rzeczywistość. Medycyna ciągle się rozwija, podobnie zresztą jak technologia, więc dziś lekarz jest w stanie postawić diagnozę nawet na odległość, bez konieczności oglądania pacjenta. Jedyne co trzeba zrobić, to przesłać specjaliście potrzebne wyniki badań, np. zdjęcia  RTG, echogramy, EKG, rezonansu magnetycznego czy też USG.

  Co ważne, świadczeń zdrowotnych w ten sposób zawsze udziela lekarz i to on ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pacjentów. Jak się okazuje, na telemedycynę składa się o wiele więcej elementów, gdyż dzięki niej nie tylko można leczyć na odległość pacjentów, ale również zarządzać ich danymi, czy asystować w trudnych operacjach i zabiegach na odległość i to bezpośrednio z sali operacyjnej.

  Telemedycyna – kto jest nam w stanie zaoferować swoją pomoc?

  Na czyją pomoc tak naprawdę mogą liczyć pacjenci, którzy zdecydują się na telemedycynę? Niektórzy sądzą, że telemedycyna zapewnia dostęp tylko do podstawowej opieki zdrowia. Jednak prawda jest taka, że każdy pacjent może liczyć na wsparcie zarówno ze strony lekarza pierwszego kontaktu, jak i specjalistów. W praktyce oznacza to, że w razie potrzeby możemy skonsultować się jednakowo z ginekologiem, endokrynologiem, kardiologiem, jak i neurologiem. Wszystko zależy od naszych potrzeb, jak również tego, co nam dolega i jakiego rodzaju pomocy medycznej potrzebujemy.

  Rodzaje działań telemedycznych

  Jak do tej pory wyróżnia się dwa rodzaje działań telemedycznych. Pierwszy z nich obejmuje telemedycynę czasu rzeczywistego, czyli najprościej mówiąc, dzieją się na bieżąco w danym momencie i daje natychmiastowe rezultaty. Zaliczyć do niej można wideokonferencja, w trakcie których lekarz jest w stanie na bieżąco uzyskać od swojego pacjenta potrzebne informacje i postawić diagnozę.

  Drugi typ działań telemedycznych bazuje na wcześniejszych zapisach o pacjencie i polega na wysyłaniu danych (w tym np. wyników USG, CT, czy EKG) do konsultacji, a lekarz zapoznaje się z nimi w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Gdy już się z nimi zapozna, następnie przesyła nadawcy ich opis.

  Telemedycyna – kto może z niej skorzystać?

  Kto tak naprawdę może skorzystać z telemedycyny? Wydawać by się mogło, że to dobre rozwiązanie dla każdego. Jednak najczęściej podaje się, że telemedycyna to rozwiązanie dedykowane pacjentom, którzy nie są mobilni, jak również dla tych, którzy nie mogą stawić się na wizycie i badaniach do lekarza w placówce medycznej. O kim dokładnie mowa? Z pewnością o osobach, które mieszkają w dużej odległości od miejsc, gdzie świadczona jest opieka zdrowotna.

  Jednak to nie stanowi reguły, co oznacza, że telemedycyna może okazać się dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy wymagają długotrwałego leczenia, a przebywają w domu. Telemedycyna polecana jest również pacjentom po zabiegach szpitalnych. Dzięki niej lekarz na bieżąco może monitorować stan zdrowia swoich pacjentów.

  Z pewnością o takim rozwiązaniu mogą też pomyśleć osoby starsze, które ze względy na wiek mają ograniczoną samodzielność. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by po telemedycynę sięgnęły też osoby, które po prostu chcą poprawić stan swojego zdrowia.

  Telemedycyna a wymagania sprzętowe

  Aby korzystać z innowacyjnego rozwiązania, którym z pewnością jest telemedycyna, trzeba spełniać pewne warunki sprzętowe. O czym dokładnie mowa? Każdy, kto chce korzystać z telemedycyny, musi mieć telefon, komputer stacjonarny, tablet lub laptop, jak również stałe połączenie z Internetem. Z lekarzami pierwszego kontaktu, jak i specjalistami możemy porozumiewać się na kilka sposobów.

  Dla miłośników tradycyjnych rozwiązań z pewnością przygotowano konsultacje telefoniczne. W tym celu wystarczy zadzwonić do wybranego lekarza i w trakcie rozmowy podać szczegóły przypadku, z jakim się zgłaszamy.

  Alternatywą dla tradycyjnych rozmów telefonicznych są wideokonferencje, jak również e-maile. W tym miejscu warto także wspomnieć, że czasami potrzebne są też bardziej zaawansowane narzędzia. Z reguły wymaga się ich w trudniejszych przypadkach, jak również schorzeniach ciężkich do zdiagnozowania. Przykładem takiego urządzenia jest telemedyczne EKG, które rejestruje na bieżąco pomiary i wysyła wyniki do lekarza.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarze online