Diane 35

  Tabletki antykoncepcyjne Diane 35 to preparat, który posiada właściwości antyandrogenne. Znajdujący się w nich octan cyproteronu jest kompetencyjnym antagonistą receptora androgenowego. Blokuje on syntezę androgenów w komórkach docelowych. Dzięki swoim właściwościom antygonadotropowym obiniża stężenie androgenów we krwi.

  Działanie antygonadotropowe wzmacnia substancja o nazwie etynyloestradiol. Jej zadaniem jest również zwiększenie syntezy globuliny, która wiąże hormony płciowe w osoczu. To powoduje zmniejszenie ilości wolnych, krążących, nie połączonych z białkami androgenów. Wyleczenie występujących już zmian trądzikowych zajmuje zazwyczaj od trzech do czterech miesięcy przyjmowania preparatu. Zbytnie przetłuszczanie się włosów i skóry zostaje wyleczone wcześniej. Zmniejsza się też wypadanie włosów, które często jest spowodowane łojotokiem.

  U kobiet, które cierpią na łagodną postać hirsutyzmu i z małym owłosieniem na twarzy, efekty leczenia są dostrzegalne już po paru miesiącach stosowania Diane 35.

  Co jeszcze warto wiedzieć na temat tabletek antykoncepcyjnych Diane 35?

  Ten preparat ma też właściwości antykoncepcyjne. W dodatku jest on pomocny w regulowaniu cyklu miesiączkowego, likwidowaniu bólu, który towarzyszy menstruacji oraz zmniejszeniu obfitości krwawienia miesiączkowego. Octan cyproteronu podany doustnie jest błyskawicznie i całkowicie wchłaniany. Przy pierwszym podaniu największe stężenie leku w surowicy krwi ma miejsce po niecałych 2 godzinach. Tylko około 4 procent całkowitego stężenia leku w osoczu jest obecne w postaci, która nie jest związana z białkami.

  Zwiększenie stężenia SHBG spowodowane działaniem etynyloestradiolu nie ma wpływu na wiązanie octanu cyproteronu z białkami osocza. Octan cyproteronu jest praktycznie całkowicie metabolizowany. Przede wszystkim za sprawą CYP3A4. Stężenie leku we krwi obniża się w dwóch fazach. T0,5 to około 0,8 h oraz około 2,3-3,3 dni. Octan cyproteronu częściowo jest usuwany z organizmu w postaci metabolitów. Stosunek metabolitów, które są wydalane razem z moczem do wydalanych z żółcią wynosi 1:2. T0,5 wynosi około 1,8 dnia. Etynyloestradiol podany doustnie jest błyskawicznie i całkowicie wchłaniany. Największe stężenie leku we krwi jest po niecałych 2 godzinach od jego podania. Metabolizowany jest on w czasie wchłaniania oraz w wątrobie. Nazywa się to efektem pierwszego przejścia.

  Średnia dostępność biologiczna to około 45 procent i ten lek wykazuje dużą zmienność osobniczą. Jest to od 20 procent do 65 procent. Jest w dużym stopniu, ale mimo wszystko nie całkowicie związany z albuminami. Ma wpływ na zwiększenie stężenia SHBG. Etynyloestradiol podlega przedogólnoustrojowemu sprzęganiu w błonie śluzowej jelita cienkiego oraz w wątrobie. Metabolizowany jest przede wszystkim w rezultacie aromatycznej hydroksylacji.

  Tworzące się w ten sposób metylowe oraz hydroksylowe metabolity są obecne w postaci wolnej oraz sprzężonej (glukuroniany, siarczany). Stężenie etynyloestradiolu we krwi obniża się w dwóch fazach. T0,5 wynoszą  około 1 h oraz 10-20 h. Ten lek jest wydalany tylko i wyłącznie w postaci metabolitów. Stosunek metabolitów etynyloestradiolu wydalanych z moczem do wydalanych z żółcią wynosi 4:6.

  Jakie są wskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych Diane-35?

  Tabletki Diane-35 stosuje się do leczenia umiarkowanego oraz ciężkiego trądziku z łojotokiem albo bez niego, który wynika z wrażliwości na androgennych albo z hirsutyzmu u kobiet w wieku rozrodczym. Lek powinno się stosować do leczenia zmian trądzikowych tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie zadziałała terapia miejscowa oraz ogólnoustrojowe leczenie antybiotykami. Tabletki Diane-35 to również hormonalny środek antykoncepcyjny. Nie powinno się go stosować w połączeniu z pozostałymi hormonalnych środkami antykoncepcyjnymi.

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych Diane-35?

  Pierwszym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancje czynne albo na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Tych tabletek nie można stosować również jednocześnie z innymi środkami antykoncepcyjnych. Nie można też stosować tego preparatu u osób, które mają aktualną albo przebytą zakrzepicę żylną, na przykład zakrzepicę żył głębokich albo zatorowość płucną. Ważnym przeciwwskazaniem jest również aktualna albo przebyta zakrzepica tętnicza, na przykład zawał mięśnia sercowego albo objawy prodromalne, na przykład dusznica bolesna albo przemijający napad niedokrwiennych. Przeciwwskazaniem do stosowania tych tabletek antykoncepcyjnych jest również udar mózgu.

  Kolejną grupą są osoby, które są poważnie zagrożone takimi chorobami jak cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, czy ciężka dyslipoproteinemia. W tym miejscu należy wymienić też dziedziczną lub nabytą skłonność do wystąpienia zakrzepicy żylnej albo tętniczej, na przykład oporność na aktywowane białko C (APC), niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S, hiperhomocysteinemia oraz przeciwciała antyfosfolipidowe. Należy tutaj wymienić również migrenowe bóle głowy.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.