26 września jest Światowy Dzień Antykoncepcji. Jednak tak naprawdę zawsze jest dobry moment, żeby omówić temat różnych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Nie pominiemy tutaj również tematu tabletek antykoncepcyjnych bez recepty. Jakiego rodzaju antykoncepcja bez recepty jest obecnie dostępna w naszym kraju? Czy da się kupić tabletki antykoncepcyjne bez recepty? Zobacz, czy poszczególne omówione przez nas metody antykoncepcji są skuteczne oraz, czy są bezpieczne.

  Jakie tabletki antykoncepcyjne bez recepty można kupić w Polsce?

  Środki antykoncepcyjne bez recepty to głównie antykoncepcja barierowa oraz chemiczna. Najpopularniejszą metodą w tej grupie jest prezerwatywa dla mężczyzn. Jej skuteczność zdecydowanie przekracza 80 procent. Prezerwatywy są najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji bez recepty. Można je kupić nie tylko w aptece, ale również w drogeriach, supermarketach i na stacjach benzynowych. Co więcej, poza ochroną przed nieplanowaną ciążą, prezerwatywa zabezpiecza też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym również przed bardzo groźnym dla życia człowieka wirusem HIV. Istotne jest jednak to, żeby używać prezerwatywy zgodnie z jej instrukcją obsługi, ponieważ w innej sytuacji może ona pękać albo się zsuwać. Gdy to się stanie, to skuteczność prezerwatywy wynosi zero.

  Na rynku są dostępne też barierowe środki antykoncepcyjne bez recepty dla kobiet. Należy tutaj wymienić między innymi: prezerwatywy dla kobiet, kapturki naszyjkowe oraz błony dopochwowe. Działają one w taki sam sposób jak prezerwatywy dla mężczyzn. Chronią one przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych kobiety oraz przed niechcianą ciążą. Skuteczność tych środków antykoncepcyjnych bez recepty dla kobiet waha się pomiędzy 80 procent a 90 procent. Jest ona zależna od tego, czy kobieta stosuje je w odpowiedni sposób. Skuteczność barierowych środków antykoncepcyjnych, które są dostępne bez recepty, można zwiększyć, dodatkowo stosując środki plemnikobójcze w formie pianki, kremu albo żelu.

  Antykoncepcja bez recepty opierająca się na samym środku plemnikobójczym na bardzo niską skuteczność oraz nie ochrania przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego barierowe środki antykoncepcyjne najlepiej jest stosować tylko i wyłącznie jako metodę uzupełniającą.

  Jakie są naturalne metody ochrony przed nieplanowaną ciążą?

  Pośród różnych metod antykoncepcji bez recepty trzeba wspomnieć również o tak zwanych naturalnych metodach ochrony przed ciążą. Występuje wiele podtypów tego sposobu antykoncepcji. Najważniejsza zasada się jednak nie zmienia. Naturalne metody antykoncepcji polegają na całkowitym braku ingerencji w działanie organizmu kobiety. Metody te są niezwykle wymagające dla obojga partnerów, ponieważ opierają się tylko i wyłącznie na obserwacji ciała kobiety, tego, w jaki sposób zmienia się charakter śluzu oraz temperatura w pochwie. Jednak plusem może być to, że skuteczność naturalnych metod antykoncepcji może być naprawdę niezwykle wysoka, gdy właściwie się je stosuje. Trzeba tutaj jednak bardzo mocno podkreślić, że te metody nie gwarantują ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też mogą być one stosowane przede wszystkim przez osoby, które są w stałych związkach.

  Czy tabletki antykoncepcyjne bez recepty i inne metody są skuteczne?

  Skuteczność różnych sposobów antykoncepcji jest wyznaczana przez tak zwany wskaźnik Pearla. Określa on liczbę nieplanowanych ciąż na sto par, które stosują tę konkretną metodę antykoncepcji. Przykładowo, ten wskaźnik dla prezerwatywy męskiej wynosi 2-15, dla prezerwatywy damskiej 6-16, a dla kapturka naszyjkowego od 4 do 20.

  Z jakiego powodu tabletki antykoncepcyjne są dostępne na receptę?

  Najlepszą ochroną przed niechcianą ciążą są środki hormonalne. Tabletki antykoncepcyjne bez recepty oraz plastry antykoncepcyjne bez recepty można kupić w niektórych krajach, na przykład w Holandii. Natomiast w Polsce wszystkie te metody antykoncepcji wymagają zlecenia ich przez lekarza ginekologa.

  Z czego to wynika? Wbrew pozorom to jest naprawdę bardzo proste. Hormony, które znajdują się w tabletkach antykoncepcyjnych wpływają na cały organizm kobiety, oraz ingerują w jej gospodarkę hormonalną. Występuje wiele przeciwwskazań do przyjmowania syntetycznych hormonów. Właśnie, dlatego zanim ginekolog zdecyduje się na to, żeby przepisać Ci antykoncepcję hormonalną, powinien przeprowadzić z Tobą bardzo szczegółowy wywiad oraz Cię zbadać. Jeżeli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to do najważniejszych przeciwwskazań należą między innymi: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby wątroby, hormonozależne nowotwory, na przykład rak piersi, skazy krwotoczne. Obecnie na rynku występuje bardzo wiele metod antykoncepcji bez recepty, ale w Polsce nie są to tabletki antykoncepcyjne. Gdy zależy Ci na tym, żeby przyjmować antykoncepcję hormonalną, to koniecznie idź do lekarza ginekologa. On pomoże Ci w dobraniu najbardziej odpowiedniej i bezpiecznej dla Ciebie metody antykoncepcji. Weźmie pod uwagę też metody antykoncepcji, które są dostępne bez recepty.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.