Tabletki antykoncepcyjne a palenie

  Czy masz świadomość tego, że palenie papierosów ma wpływ na metodę antykoncepcji, która powinna być przez Ciebie stosowana? Wiele mówi się na temat tego, że palenie jest bardzo niezdrowe oraz że ma negatywny wpływ praktycznie na wszystkie dziedziny życia, również jeżeli chodzi o zajście w ciążę albo zabezpieczenie się przed nią. Nie musisz się martwić o to, że pozbawi Cię ten nałóg pozbawi Cię kontroli nad Twoją antykoncepcją. Współczesna medycyna posiada w swojej ofercie bardzo wiele skutecznych metod antykoncepcyjnych, nawet jeżeli palisz papierosy. W dodatku te metody antykoncepcji są bezpieczne dla Twojego zdrowia. Kobiety, które palą, przede wszystkim te po 35 roku życia, są bardzo szczególną grubą. Dlatego, jeżeli się w niej znalazłaś to powinnaś zwrócić wyjątkową uwagę na wybraną przez Ciebie metodę antykoncepcji. Gdy niewłaściwie ją dobierzesz, to znaczy będzie stosowała preparaty zawierające estrogeny, to zwiększysz ryzyko zakrzepicy, udaru mózgu, chorób układ krążenia oraz patologii naczyń obwodowych. Musisz pamiętać również o tym, że ryzyko wymienionych chorób rośnie wraz ze zwiększającą się ilością wypalonych przez Ciebie papierosów. Na szczęście, poza najbardziej popularną, klasyczną tabletką dwuskładnikową występuje wiele innych metod antykoncepcyjnych, które mogą być stosowane przez Ciebie, jeżeli na co dzień sięgasz po papierosy. 

  Czy naturalne planowanie rodziny jest odpowiednią metodą dla Ciebie?

  Naturalne metody są oparte na przewidywaniu dni płodnych, opierając się na znajomości objawów fizjologicznych, które występują w kolejnych fazach cyklu miesięcznego. Wśród tych metod można wymienić między innymi: termiczną, objawowo-termiczną, kalendarzową oraz Billingsa, czyli śluzowa. Wykorzystywanie tych metod antykoncepcyjnych wymaga od kobiety bardzo dużej wiedzy na temat reakcji jej ciała, zaangażowania oraz ogromnej dyscypliny. To wszystko powoduje, że ta metoda antykoncepcyjna jest bardzo trudno w stosowaniu. Zresztą kolejnym jej minusem jest to, że jest mało skuteczna. Łatwo się pomylić, coś źle policzyć albo zinterpretować. Naturalne metody planowania rodziny są związane również z koniecznością zrezygnowania ze współżycia podczas wszystkich dni płodnych.

  A co możemy powiedzieć na temat metod antykoncepcyjnych barierowych oraz chemicznych?

  Wśród barierowych metod antykoncepcyjnych bardzo często wymieniane są prezerwatywy. Nie ma również co ukrywać, że jest to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Ich największą zaletą jest fakt, że zabezpieczają one przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Chemiczne środki antykoncepcyjne to na przykład kremy oraz żele plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne oraz globulki dopochwowe. Środki te są odpowiedzialne za zagęszczanie śluzu szyjkowego. Sprawia to, że staje się on nie do pokonania przez plemniku. W dodatku za sprawą środków plemnikobójczych zostaje upośledzona ruchliwość plemników. Metody chemiczne antykoncepcyjne nie są zbyt skuteczne. Z tego względu lepiej stosować je w połączeniu z metodami barierowymi, w szczególności jeżeli palisz na co dzień duże ilości papierosów.

  Czym jest mini pigułka?

  Mini pigułki to tabletki antykoncepcyjne, które zawierają w swoim składzie progestagen. Z uwagi na to, że nie ma w niej estrogenów, to ryzyko wystąpienia po niej skutków ubocznych jest o wiele niższe. Trochę mniejsza jest też jej skuteczność. W dodatku trzeba bardzo mocno trzymać się przekazanych przez lekarza ginekologa wytycznych. Mini pigułki powinnaś przyjmować przez 28 dni bez żadnej przerwy. Jednak bardzo ważne jest branie tabletek dokładnie o tej samej godzinie. Jest to najbardziej powszechna metoda antykoncepcji hormonalnej dla kobiet, które palą. W dodatku ta metoda będzie dobra dla wszystkich tych kobiet, które z różnych powodów nie chcą brać tabletek dwuskładnikowych. Tak dla przypomnienia dodamy tutaj jeszcze, że tabletek dwuskładnikowych nie mogą stosować kobiety po 35 roku życia, z nadwagą, z nadciśnieniem tętniczym oraz z chorobami krążenia. Jednak ta metoda antykoncepcji z powodzeniem może być stosowana przez kobiety karmiące.

  Czy dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wkładka wewnątrzmaciczna?

  Wkładka wewnątrzmaciczna, zarówno klasyczna, jak i hormonalna nie może być stosowana przez kobiety, które jeszcze nie rodziły i przez kobiety, które charakteryzują się wyższym ryzykiem zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Jest to dobra metoda antykoncepcyjna dla Ciebie, jeżeli już masz dzieci, zależy Ci na długoterminowym stosowaniu antykoncepcji. Możesz stosować wkładkę wewnątrzmaciczną również wtedy, gdy masz przeciwwskazania do używania antykoncepcji hormonalne. W Polsce dostępne są wkładki wewnątrzmaciczne, które zawierają miedź i wkładki hormonalne uwalniające lewonorgestrel. Poza wkładką wewnątrzmaciczną możesz się również zdecydować na zastrzyk antykoncepcyjny. Zawiera on w progestagen, czyli octan medroksyprogesteronu o przedłużonym działaniu. Wykonuje się go domięśniowo raz na trzy miesiące.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.