Tabletki antykoncepcyjne

  Kiedy należy odstawić tabletki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę? Jakie jest ryzyko dla płodu, gdy bierze się hormony i nie wie się, że jest się w ciąży? Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają płodność kobiety? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym wpisie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że na temat tabletek antykoncepcyjnych krąży bardzo wiele mitów i sprzecznych opinii. Tabletki antykoncepcyjne są coraz częściej wybieraną przez kobiety w naszym kraju metodą zapobiegania ciąży. Poza dużą skutecznością wyróżniają się one tym, że jest to metoda odwracalna. Oznacza to, że kobieta może zajść w ciążę krótko po tym, jak odstawi tabletki antykoncepcyjne. Szacuje się, że w czasie trzech lat od zaprzestania stosowania tej metody antykoncepcyjnej, prawie 90 procent kobiet zaszło w ciążę.

  Tabletki antykoncepcyjne wyróżniają się też innymi zaletami: regulują cykle menstruacyjne, ograniczają bóle oraz zmniejszają napięcie przedmiesiączkowe, zmniejszają obfitość comiesięcznych krwawień, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko występowania anemii, ograniczają ryzyko ciąż pozamacicznych, ograniczają ryzyko zachorowania na raka jajnika oraz endometriozę, zmniejszają ryzyko wystąpienia torbieli jajnika oraz mięśniaków macicy, zapewniają ochronę przed osteoporozą, mają korzystny wpływ na stan skóry (eliminują trądzik).

  Czy tabletki antykoncepcyjne są skutecznie? Jak wpływają na planowanie ciąży?

  Tabletki antykoncepcyjne są często wybieraną przez kobiety metodą, również z uwagi na dużą skuteczność antykoncepcyjną. Skuteczność różnych sposobów jest określana za pomocą tak zwanego wskaźnika Pearla. Mówi on o tym, ile par, które stosowały konkretną metodę w ciągu roku, zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest mniejszy, tym większa skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Przy metodach hormonalnych, zależnie od rodzaju, wskaźnik Pearla to  od 0,2 do 0,9. Warto tutaj podkreślić, że jest to najbardziej skuteczna metoda antykoncepcyjna w naszym kraju. Dla tabletek antykoncepcyjnych ten wskaźnik to 0,2-0,3. Ryzyko ciąży rośnie w sytuacji, gdy kobieta nieregularnie sięga po pigułki. Stopień ryzyka jest zależne od typu pigułek oraz od tego, jak długa była przerwa w ich stosowaniu. Tabletki antykoncepcyjne można podzielić na jednoskładnikowe, które zawierają progestagen i dwuskładnikowe, zawierające estrogen i progestagen. Branie tabletek jednoskładnikowych wiąże się z bardzo dużą dyscypliną oraz regularnością. Nie można opóźnić przyjęcia tabletki nawet o kilka godzin, bo ochrona przed ciążą znika. Już po trzech godzinach opóźnienia lekarze zalecają zastosować dodatkowe środki antykoncepcyjne. Tego rodzaju preparaty trzeba brać aż przez 7 kolejnych dni.

  Natomiast w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, kobieta ma o wiele większą swobodę i może czuć się pewniej. Jednak konieczność dodatkowego zabezpieczenia pojawia się w momencie, gdy przerwa pomiędzy tabletkami to więcej niż dwanaście godzin. Innym powodem zmniejszenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych mogą być intensywne wymioty i biegunki, jak również przyjmowanie części leków i preparatów ziołowych. Najbardziej szkodliwe są na przykład ostropest i dziurawiec.

  Działanie tabletek antykoncepcyjnych może być osłabione również przez: leki odchudzające, które ograniczają wchłanianie tłuszczu w jelitach, mocne antybiotyki, leki psychotropowe, antydepresyjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, ale tylko wtedy, gdy kobieta stosuje je regularnie, preparaty przeciwgrzybicze, leki moczopędne, mocne leki nasenne oraz uspokajające.

  Czy przy braniu tabletek antykoncepcyjnych, można zajść w ciążę?

  Czasami może zdarzyć się sytuacja, że kobieta zajdzie w ciążę, nie będzie miała tej świadomości i ciągle będzie stosowała tabletki antykoncepcyjne. Gdy pojawi się podejrzenie ciąży, to kobieta powinna jak najszybciej wykonać domowy test ciążowy. Jeżeli ciąża się potwierdzi, to trzeba odstawić tabletki. Jeżeli natomiast wynik testu domowego jest negatywny, ale kobieta nie ma pewności co do prawidłowości wyniku, to i tak powinna pójść do lekarza, który zleci badanie stężenia beta-HCG z krwi. Takie badanie jest o wiele bardziej wiarygodne niż test ciążowy.

  Gdy lekarz potwierdzi ciążę, to zaleci odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Jak wiadomo, ciąża jest jednym z przeciwwskazań do ich zażywania. Warto jednak wiedzieć o tym, że tabletki antykoncepcyjne nie posiadają działania embriotoksycznego ani teratogennego. Z tego powodu kobieta może być spokojna o zdrowie i życie swojego nienarodzonego dziecka.

  Czy w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych może mieć miejsce plamienie?

  Gdy tabletki antykoncepcyjne są przez kobietę stosowane regularnie oraz nie ma innych czynników zaburzających wchłanianie się hormonów, to nie ma ryzyka ciąży. Nie ma też powodów do obaw w sytuacji, gdy pojawi się śródcykliczne plamienie. To się często zdarza w szczególności na początku zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Ten stan nie wpływa jednak na dawki hormonów, które są dostarczane do organizmu. Z tego względu skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest taka sama, bez względu na to, czy krwawienia występują, czy nie.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.