stan przedzawałowy - objawy

  O stanie przedzawałowym słyszymy bardzo często. Co jednak się pod kryje? Czym jest stan przedzawałowy? Jakie daje objawy? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

  Stan przedzawałowy – co to takiego?

  Choć termin „stanu przedzawałowego” pojawia się często, to prawda jest taka, że takie rozpoznanie  nie istnieje. Może to być mylące, zarówno dla samego pacjenta, jak i jego bliskich, ponieważ nawet lekarze mówią często o stanie przedzawałowym.

  Co w takim razie kryje się pod tym określeniem? Zarówno lekarze, jak i pacjenci używają tego terminu do opisywania stanu poprzedzającego zawał, jak również rozwoju i przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca, których następstwem jest zawał mięśnia sercowego.

  Dlatego też można śmiało powiedzieć, że stan przedzawałowy jest ostatnim alarmem ostrzegawczym. Świadczy o rozwoju miażdżycy oraz zwiastuje, że może do zawału serca. Termin ,,stan przedzawałowy” najlepiej jednak opisuje dławicę piersiową. Odpowiednie rozpoznanie daje szansę na skuteczne leczenie i uniknięcie zawału.

  Jakie objawy mogą świadczyć o stanie przedzawałowym?

  Przede wszystkim dla stanu przedzawałowego charakterystycznym symptomem jest ból w klatce piersiowej, któremu mogą towarzyszyć także duszności. Ból może promieniować do ramion, szyi, żuchwy lub pleców. Ból ten może mieć charakter gniecenia, pieczenia, czy nawet ucisku.

  Objawy te są skutkiem niedokrwienia serca. Innymi, również często spotykanymi symptomami są nudności, czy szybsze męczenie się (tzw. męczliwość). Bardzo często pojawia się też ból brzucha.

  Co ciekawe, dla stanu przedzawałowego charakterystyczne jest występowanie symptomów w czasie wysiłku. Dzieje się tak, ponieważ przez zwężone tętnice przepływa mniej krwi. W czasie spokojnej pracy, ilość krwi spokojnie wystarcza na odżywienie serca. Wskutek wysiłku popyt na tlen i energię zwiększa się, a naczynia nie są w stanie zwiększyć swojej średnicy, aby polepszyć przepływ i pokryć zapotrzebowanie.

  Następstwem tego jest wystąpienie dolegliwości. Objawy mogą, ale oczywiście nie muszą ustąpić po zaprzestaniu wysiłku. Czasami ulgę przynosi dopiero przyjęcie nitrogliceryny pod język – leku, który rozszerza naczynia krwionośne. Niestety w takich sytuacjach zdarza się też tak, że przepływ krwi przez naczynia wieńcowe zostaje całkowicie zablokowany. To skutkuje martwicą komórek i uwolnieniem troponin, czyli tak zwanych markerów zawału serca.

  W tym miejscu warto też wspomnieć, że ból może pojawić się również w sytuacjach, kiedy serce jest zmuszone do wykonania większej pracy, a więc zwiększa się jego zapotrzebowanie na energię. Ból zatem może być przejawem stresu, wyjścia na zimno, czy zbyt obfitym posiłkiem.

  Stan przedzawałowy a nieustępujące objawy – co robić?

  Co robić, gdy objawy nie ustępują pomimo zaprzestania wysiłku fizycznego i nie pomaga nitrogliceryna? Jeśli stan zdrowia ewidentnie się pogarsza, a nie poprawia, to należy wezwać jak najszybciej pogotowie lub poprosić bliską osobę o to, by przetransportowała nas do szpitala.

  W żadnym wypadku nie należy podejmować prób samodzielnego dostania się do szpitala, bo możemy stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

  Stan przedzawałowy – diagnostyka


  Na czym polega diagnostyka tego typu przypadłości? W szpitalu lekarz z pewnością zalecić wykonanie badania EKG i oznaczenie troponin. Dzięki temu lekarz będzie mógł jednoznacznie stwierdzić, czy to zawał serca. Oczywiście nie każdy przypadek musi kończyć się zawałem serca. Zdarzają się przypadki, gdy zostaje on wykluczony. W takich przypadkach diagnozowana jest dławica piersiowa niestabilna. To jednak nie oznacza, że pacjent może odetchnąć z ulgą i nic nie zagraża jego zdrowiu. Jeśli zostanie rozpoznana dławica, należy jak najszybciej podjąć leczenie.

  Stan przedzawałowy – jak wygląda leczenie?

  Jakie leczenie jest zalecane przy tego typu przypadłościach? Jak już wspomnieliśmy, stan przedzawałowy można traktować jako pewnego rodzaju ostrzeżenie przed tym, że może dojść do zawału serca. Dlatego warto podejść do tematu poważnie i podjąć odpowiednie leczenie.

  Stan przedzawałowy sygnalizuje, że w tętnicach rozwija się miażdżyca. Jeśli nie będzie leczona, może prowadzić do zmian niedokrwiennych, a w ostateczności do zawału serca.

  Jak w takim razie wygląda leczenie dławicy piersiowej? Najczęściej lekarz zaleca stosowanie leków, które będą obniżać poziom cholesterolu. Bardzo dobre efekty daje stosowanie statyny, jak również kwasu acetylosalicylowego. Jeśli lekarz zauważy, że dławicy piersiowej współtowarzyszą inne schorzenia, może zalecić wdrożenie również ich leczenie – przy dławicy piersiowej bardzo często występuje nadciśnienie oraz cukrzyca.

  Podstawą leczenia dławicy piersiowej jest też zmiana swoich nawyków. Od czego zacząć? Od zmiany stylu życiu i codziennej diety. Przede wszystkim codzienna dieta powinna być zbilansowana – opierać się na dużej ilości warzyw i owoców, potrawach lekkostrawnych.

  Należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, fast foodów oraz tłustych potraw. Poza tym należy wprowadzić więcej aktywności fizycznej do swojego życia, już regularne spacery sprawią, że organizm zacznie lepiej funkcjonować.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  porady lekarskie online