Spirala antykoncepcyjna

  Najbardziej popularną metodą antykoncepcji w naszym kraju jest prezerwatywa. Stosuje ją prawie 40 procent kobiet. Na drugim miejscu znalazły się tabletki antykoncepcyjne. Korzysta z nich więcej niż 20 procent Polek. Na samym szczycie znalazły się metody naturalne, które niestety nie charakteryzują się wysoką skutecznością. Wkładki domaciczne,czyli spirale antykoncepcyjne, są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Niestety są one stosowane w Polsce przez mniej niż jeden procent kobiet. Sprawdź, w jaki sposób działa spirala antykoncepcyjna oraz jaka jest jej cena.

  Spirala antykoncepcyjna – co to takiego?

  Spirala antykoncepcyjna jest niewielkim przedmiotem w kształcie litery T. Po umieszczeniu go w macicy zapobiega on ciąży w okresie od trzech do dziesięciu lat, w zależności od jego rodzaju. Wkładki domaciczne nazywane są również spiralami antykoncepcyjnymi. Zostały wymyślone jeszcze w XIX wiek. Ich zadaniem było leczenie tyłozgięcia macicy, ale błyskawicznie okazało się, że są one w wiele bardziej skuteczne w zapobieganiu niechcianej ciąży. Spirala antykoncepcyjna należy do tak zwanej antykoncepcji długoterminowej. Zaleca się ją w szczególności kobietom, które często zapominają o konieczności połknięcia tabletki antykoncepcyjnej. Używanie spirali antykoncepcyjne zwalnia kobietę z obowiązku codziennego łykania tabletek albo cotygodniowego przyklejania plastra. Po założeniu spirali antykoncepcyjnej można całkowicie zapomnieć o zapobieganiu ciąży na kilka lat.

  Spirala antykoncepcyjna – jakie są jej rodzaje i jak działa?

  Początkowo spirale antykoncepcyjne były produkowane z metalu. Były one tak ostre, że skutkowały perforacją ściany macicy. Prowadziło do również do zakażeń narządów rodnych. Na początku XX wieku rozpoczęto eksperymentowanie z materiałami i z kształtami spirali antykoncepcyjnych. Obecnie produkowane są tylko dwa rodzaje. Pierwszy z nich to: wewnątrzmaciczne systemy hormonalne, a drugi to miedziane spirale antykoncepcyjne. Zarówno miedziane spirale antykoncepcyjne, jak i hormonalne posiadają kształt podobny do litery T. Są one produkowane z elastycznego i miękkiego materiału. Wkładki miedziane są owinięte miedzianym drucikiem.

  Natomiast hormonalne mają niewielki zbiorniczek na syntetyczne hormony. Wewnątrzmaciczny system hormonalny ogranicza aktywność plemników, zagęszcza śluz w szyjce macicy, nie daje możliwości zagnieżdżenia się zarodka i hamuje owulację. Jony miedzi mają głównie działanie plemnikobójcze. Miedziana wkładka domaciczna zabezpiecza przez niechcianą ciążą na od trzech do dziesięciu lat. Natomiast hormonalna spirala antykoncepcyjna działa od trzech do pięciu lat.

  Spirala antykoncepcyjna – jaka jest jej cena?

  Panuje powszechne przekonanie, że spirala antykoncepcyjna stanowi kosztowną metodę zapobiegania niechcianej ciągu. Musisz jednak pamiętać o tym, że jest to jednorazowy wydatek na kilka długich lat. Za wkładkę domaciczną razem z jej założeniem należy zapłacić w prywatnym gabinecie ginekologicznym od 400 zł do 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że spiralę antykoncepcyjną możesz również założyć całkowicie za darmo w publicznym gabinecie ginekologicznym. Jest to dokładnie uregulowane przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

  Niestety w praktyce jest tak, że kobiety bardzo często spotykają się z odmową założenia przez lekarza spirali antykoncepcyjnej. W takim przypadku zawsze możesz złożyć skargę do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Listę gabinetów, które zajmują się zakładaniem spirali antykoncepcyjnych w ramach NFZ, można zobaczyć na stronie internetowej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Gdy zakładasz spiralę antykoncepcyjną w publicznym gabinecie ginekologicznym, to Twoim obowiązkiem jest zapłacenie tylko i wyłącznie za samą wkładkę. Możesz ją kupić w większości aptek. Jednak pamiętaj, że spirala antykoncepcyjna jest tylko na receptę. Wkładka miedziana to koszt od 100 zł do 200 zł. Natomiast hormonalna od 500 zł do 600 zł.

  Czy cena spirali antykoncepcyjnej ma wpływ na jej skuteczność?

  Ceny za założenie spirali antykoncepcyjnej są bardzo różne. W części prywatnych gabinetów ginekologicznych w Warszawie koszt założenia wkładki hormonalnej to więcej niż 1000 zł. Czy wkładka antykoncepcyjna naprawdę jest warta aż tak wysokiej ceny? Czy ma to wpływ na jej skuteczność? Zarówno spirala antykoncepcyjna miedziana, jak i hormonalna charakteryzują się bardzo dużą skutecznością. Działanie spirali miedzianej szacuje się na 99,40 procent, a hormonalnej na 99,80 procent.

  Gdy masz się kierować tylko i wyłącznie skutecznością, to różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami spirali antykoncepcyjnych jest naprawdę nieduża. Wybór spirali powinien być głównie podyktowany Twoim stanem zdrowia oraz indywidualnymi predyspozycjami organizmu. Na przykład kobiety, które mają bardzo obfite miesiączki nie powinny używać spirali miedzianej, ponieważ one może jeszcze bardziej nasilić ten proces i doprowadzić do anemii.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.