Choroby kardiologiczne bardzo często dają objawy na skórze. Czasami już mało zaawansowane zmiany skórne mogą być dowodem na to, że w Twoim organizmie rozwija się choroba. Podpowiemy Ci, co powinno wzbudzić Twój niepokój. Gdy przeczytasz ten artykuł, to z pewnością nie przeoczysz ważnych sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało.

  Sinica to objaw choroby serca

  Najczęściej występującym objawem, który może świadczyć o chorobie sercowo-naczyniowej jest sinica. Jest to fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry oraz błon śluzowych, w szczególności warg i języka. Jest ono spowodowane zmniejszeniem wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Do takiego stanu dochodzi w momencie, gdy zmniejsza się objętość wyrzutowa serca. Taki objaw może świadczyć o na przykład: wstrząsie kardiogennym, niewydolności lewej komory serca, zatorach tętniczych albo zakrzepicy żylnej.

  Sinica może być również symptomem ubytku przegrody międzykomorowej, przedsionkowej lub przetrwałym przewodzie Botalla. U niektórych osób sinica może dotyczyć również kończyn. Wtedy palce rąk i stóp są zimne, sine. Kończyny mogą być obrzmiałe, a pacjent może się nadmiernie pocić. Sinica zazwyczaj nasila się w momencie ekspozycji na zimno. A zanika, gdy kończyny zostaną ogrzane.

  Natomiast palce pałeczkowate, czyli tak zwane palce Hipokratesa bardzo często są symptomem wrodzonych siniczych wad serca. Mamy wtedy do czynienia ze zwiotczeniem łożysk paznokci oraz pogrubieniem dystalnych paliczków. Ten objaw jest związany z występowaniem tak zwanych paznokci zegarkowych. Są one wypukłe i mają zaokrąglony kształt. Trochę przypominają szkło, które ochrania tarczę zegarka.

  Pajączki to kolejny objaw chorób serca

  Kolejnym niezwykle popularnym objawem skórnym przy chorobach serca są teleangiektazje, czyli tak zwane pajączki. Są to rozszerzone żyłki o średnicy poniżej jednego milimetra. Często towarzyszą im żylaki. Są to niebieskawe, rozszerzone żyły podskórne, które mają średnicę od jednego do trzech milimetrów. Są one objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki bardzo często występują w dolnej części podudzi. Często są związane ze świądem.

  Zanik owłosienia na skórze nóg, zmiany troficzne paznokci są symptomami niedokrwienia tętniczego kończyn. W dodatku powstają niegojące się owrzodzenia, w szczególności w miejscach, które są gorzej ukrwione, takich jak na przykład palce lub pięty. Nawet niewielki uraz może prowadzić do powstania owrzodzenia.

  Jakie są objawy zatorowości na skórze?

  Sinica, owrzodzenia skórne, plamica, wybroczyny oraz bolesne czerwone guzki. Wszystkie te objawy świadczą o zatorowości cholesterolowej. Bardzo często wymienione tutaj zmiany skórne pojawiają się obustronnie na stopach oraz na podudziach. Mogą również występować na udach, pośladkach oraz na plecach. Rzadko spotyka się je na kończynach górnych.

  O zatorowości cholesterolowej może mówić również pojawienie się tak zwanego zespołu niebieskich palców. Musisz jednak mieć świadomość tego, że zespół niebieskich palców może być również objawem martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Wymieniona tutaj choroba zawsze jest rezultatem palenia papierosów. Zmiany skórne występują na palcach rąk oraz nóg.

  Rozszerzone naczynia krwionośne oznaczają problemy z układem krążenia

  Zwiększone uczucie ciepła, napadowe zaczerwienienie kończyn, w szczególności dolnych oraz palący ból to bardzo popularne objawy chorób naczyń krwionośnych. Na skórze występują wtedy rozszerzone naczynia krwionośne.

  Natomiast na kończynach są dostrzegalne zmiany rumieniowe. Symptomy te mają tendencję do wracania. Te ataki mogą trwać w najlepszym wypadku kilka minut, a w najgorszym kilka godzin. Wymienione tutaj dolegliwości mogą się nasilać w wyniku wysiłku fizycznego, w nocy, po spożyciu alkoholu oraz wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.

  Te symptomy zazwyczaj są nasilone. Wtedy kończyny są gorące lub palące. Osoby, które cierpią na problemy z układem krążenia, pragną jak najszybciej ochłodzić kończyny. Próbują różnych sposobów, na przykład moczą kończyny w wodzie z lodem. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ taka praktyka może prowadzić do tworzenia się owrzodzeń, a w skrajnych przypadkach do martwicy kończyn.

  Innymi objawami skórnymi, które mogą być sygnałem problemów z układem krążenia, są niewielkie linijne wybroczyny. Tworzą się one zazwyczaj na kończynach oraz na błonach śluzowych. Mogą się również znajdować pod paznokciami. Wtedy mamy do czynienia z tak zwanym objawem drzazgi. Tego rodzaju symptomy mogą mieć miejsce na przykład w przypadku infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

  Kolejnym charakterystycznym objawem dla tej choroby serca są bolesne, fioletowe guzki, które zazwyczaj tworzą się na opuszkach palców. W przypadku infekcyjnego zapalenia wsierdzia na skórze mogą pojawiać się również na dłoniach oraz na podeszwach stóp niebolesne, czerwone plamki.

  Bezbolesne obrzęki, bardzo często występują na twarzy, na kończynach oraz w okolicach stawów. Mogą one wynikać między innymi z podawania leków sercowo-naczyniowych. Wtedy trzeba jak najszybciej pójść do lekarza.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.