Salmonella – leczenie i najczęstsze objawy

  Najpopularniejsze objawy wielu chorób i zakażeń to między innymi biegunka, bóle brzucha oraz gorączka. Występuje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że źródłem zakażenia mogą być pałeczki Salmonelli. To one są najważniejszym powodem większości zatruć pokarmowych. Zakażenie pojawia się razem ze spożyciem produktu, w którym znajdują się toksyny bakteryjne. Żeby w jak najkrótszym czasie zapobiec infekcji, trzeba wiedzieć o tym, jakie są przyczyny oraz objawy Salmonelli. Jak przebiega jej leczenie?

  Salmonella – czym charakteryzuje się ta choroba?

  Salmonella jest rodzajem bakterii, które znajdują się w komórkach zarażonego organizmu. Są one przyczyną salmonelli. A ta z kolei jest jednym z czterech najważniejszych powodów zatruć pokarmowych. Aktualnie można rozpoznać około dwóch i pół tysiąca serotypów. To znaczy odmian mikroorganizmów Salmonelli. Bardzo często spotykane w Polsce to Salmonella enteritidis oraz Salmonella typhimurium. Oba te rodzaje bakterii powodują zatrucie, ale dla pewnych organizmów można wyróżnić charakterystyczne serotypy. Na przykład serotyp Salmonella enterica Dublin występuje u bydła. Natomiast serotyp Salmonella enterica Choleraesuis u świń.

  Salmonella zazwyczaj ma mało intensywny przebieg. Nie stosuje się do jej leczenia antybiotyków. Jednak nie można tej choroby całkowicie zignorować i liczyć na to, że samo przejdzie. Bywa tak, że ciężej przechorowują Salmonellę dzieci i osoby starsze. Rocznie na Salmonellę choruje 550 milionów ludzi, w tym 220 milionów to dzieci. Najwięcej epidemii Salmonelli w Polsce było w latach 1981-1990. Wtedy w naszym kraju panował stan wojenny. Natomiast 1980 roku jest uznawany za rekordowy, jeżeli chodzi o ilość zachorowań na Salmonellę. Wtedy na tę chorobę zapadło około 700 000 osób. Aktualnie liczba osób, które chorują na Salmonellą w naszym kraju, jest coraz mniejsza. W ciągu roku odnotowuje się około 20 000 do 30 000 zachorowań.

  W jakich produktach znajdują się bakterie Salmonelli? W jaki sposób giną?

  Żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia Salmonellą, trzeba mieć świadomość tego, jakie produkty są wyjątkowo narażone na występowanie w nich tego rodzaju bakterii. Jako pierwsze źródło wymienia się oczywiście zwierzęta. W szczególności warto tutaj wspomnieć o drobiu, świniach oraz o bydle. W drugiej kolejności trzeba wymienić jaja i produkty mleczne. Nosicielami bakterii Salmonelli mogą być też zwierzęta domowe, na przykład psy, koty, papugi lub żółwie. Ta informacja jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o dzieci, które zazwyczaj lubią się przytulać do zwierząt i je głaskać, co może prowadzić do zarażenia. Może do niego dojść drogą doustną. Bakterie Salmonelli czasami są obecne również w warzywach i owocach. Mimo ich szczegółowej dezynfekcji oraz płukania przed dostawą ich do sklepu niektóre toksyny bakteryjne pozostają na nich. W szczególności należy uważać na warzywa z chropowatą powierzchnią, która jest zamieszkała przez zaawansowane struktury bakteryjne, czyli tak zwane biofilmy.

  Wprowadzenie przez producenta rygorystycznych zasad Dobrych Praktyk Higienicznych nie zawsze daje pewność dostarczenia żywności, która będzie wolna od bakterii. Do zanieczyszczenia może dojść w czasie zbierania surowca, przechowywania, przetwarzania, magazynowania, pakowania oraz transportu. Z tego względu, gdy przygotowujesz jakikolwiek posiłek, to należy owoce i warzywa umyć pod bieżącą wodą. Natomiast mięso, jajka oraz nabiał, gdy tylko to jest możliwe, należy poddać obróbce termicznej. Trzeba przy tym wiedzieć o tym, że Salmonella ginie tylko w określonej temperaturze. W 56 stopniach Celsjusza bakterie znikają w czasie 30 minut. Natomiast w temperaturach od 5 stopni Celsjusza do 46 stopni Celsjusza mają się one wyjątkowo dobrze. Natomiast przy temperaturze minus dwadzieścia stopni Celsjusza ginie większość bakterii Salmonelli.

  Jakie są najczęstsze objawy oraz przebieg Salmonelli?

  Najpopularniejsze symptomy Salmonelli to biegunka oraz ból brzucha. W niektórych sytuacja mogą występować również bóle głowy, gorączka, wymioty i dreszcze. W czasie zarażenia Salmonellą stolce są zazwyczaj wodniste. Czasami mogą być one z krwią. Gdy w kale możesz zaobserwować znaczną ilość krwi lub ropy, to może to wynikać ze stanów zapalnych jelita albo bardzo mocnych zaburzeń jego funkcjonowania. Zazwyczaj taki przypadek wymaga innych metod leczenia niż klasyczna Salmonella.

  Czas inkubacji Salmonelli, czyli wylęgania się trwa od sześciu do czterdziestu ośmiu godzin. Natomiast sam czas trwania zakażenia to zazwyczaj od dwóch do siedmiu dni. Gdy bakterie Salmonelli przedostaną się z jelit to krwiobiegu, to choroba może przebiegać ciężej. Taki przebieg można zaobserwować zazwyczaj u osób z nieprawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym. Wtedy występuje tak zwana salmonelloza narządowa, która zajmuje ośrodkowy układ nerwowy, oddechowy albo sercowo-naczyniowy. Może to być związane z bardzo ciężkimi powikłaniami, na przykład niedowładem albo zaburzeniami równowagi. Salmonella zazwyczaj jest bardziej groźna dla dzieci niż dla dorosłych. W celu wyleczenia Salmonelli podaje się pacjentom leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i     przeciwbiegunkowe oraz zaleca lekkostrawną dietę.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.