różyczka

  Różyczka jest schorzeniem, które może dotknąć jednocześnie dzieci, jak i dorosłych. Jakie są jej symptomy? Jak wygląda leczenie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

  Czym jest różyczka?

  Różyczka jest chorobą wirusową o miernej zakaźności. Jej przebieg zwykle ma postać łagodną, co oznacza, że bardzo rzadko stwierdza się powikłania. Wyróżnić można dwa typy różyczki. Pierwszy z nich to różyczka nabyta, na którą choruje się po urodzeniu. Różyczka nabyta uznawana jest za niegroźną chorobę, która szczególnie łagodnie przechodzona jest przez dzieci. Drugą postacią schorzenia jest zespół różyczki wrodzonej, która jest skutkiem zakażenia w pierwszych tygodniach życia płodowego. Różyczka wrodzona niestety często niesie ze sobą poważne konsekwencje. W wielu przypadkach w wyniku zakażenia nią dochodzi do problemów z donoszeniem ciąży, dochodzi do śmierci płodu lub przedwczesnego porodu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno charakter, jak i stopień skutków zakażenia może być zróżnicowany.

  Wirus różyczki rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co oznacza, że do zakażenia może dojść wskutek bezpośrednio kontaktu z osobą zakażoną. Materiałem zakaźnym jest także wydzielina z nosa, krew, mocz, czy kału.

  Co ważne, drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące różyczkę nie rozprzestrzeniają się za pośrednictwem rzeczy, więc nawet jeśli będziemy mieć kontakt z przedmiotami, które dotykała osoba choroba, nie zarazimy się. Okres wylęgania schorzenia trwa średnio od 14 do 21 dni. Z kolei okres zarażania innych przez tydzień do wystąpienia wysypki na skórze, a następnie jeszcze przez kolejne cztery dni.

  Najwięcej zachorowań na różyczkę odnotowuje się w okresie wczesnej wiosny oraz zimy. Najczęściej schorzenie to dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednak to nie znaczy, że pozostali są bezpieczni. Zauważyć można, że różyczka coraz częściej dotyka też dorosłych.

  Dzieci z reguły przechodzą ją łagodniej, dorośli niestety ciężej i są bardziej narażeni na powikłania. Nie sposób pominąć też faktu, że różyczka jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, w szczególności mowa tutaj o pierwszym trymestrze ciąży (w pierwszych 16 tygodniach ciąży). 

  Jakie objawy daje różyczka?

  Pierwszymi charakterystycznymi objawami, jakie daje różyczka są powiększone węzły chłonne szyi i potylicy. Powiększone węzły chłonne przy dotyku mogą powodować dolegliwości bólowe. Oprócz tego może pojawić się niewielka gorączka,

  Innym, również charakterystycznym symptomem tego schorzenia jest różowa wysypka skórna. Początkowo pojawia się na twarzy, za uszami i na szyi. Wraz z rozwojem choroby (miej więcej w ciągu kolejnych 24 godzin) roznosi się na pozostałe partie ciała.

  Drobne plamki mają tendencję do zlewania się ze sobą, przez co można dojść do wniosku, że skóra jest po prostu zaczerwieniona, a nie pokryta wysypką. Niekiedy wysypce towarzyszy swędzenie. Czasami zmiany można także zauważyć na błonach śluzowych jamy ustnej i podniebieniu. Z pewnością wiele osób ucieszy fakt, że wysypka nie pozostawia po sobie przebarwień. W większości przypadków znika już po około 3 dniach.

  Warto też pamiętać o tym, że różyczka u młodzieży i dorosłych może przybrać ostrzejszy przebieg. Poza wyżej wymienionymi symptomami można pojawić się ból głowy, ból oczu oraz ból gardła. Schorzeniu może także towarzyszyć ogólne zmęczenie, brak apetytu, czy podwyższona temperatura ciała.

  Innymi współtowarzyszącymi objawami może być sztywność karku, nudności, nadmierna senność, jak również ból w mosznie. W trudniejszych przypadkach może także dojść do zapalenia spojówek, czy bólu mięśni i stawów.

  Różyczka – jak wygląda leczenie?

  Niestety nie ma swoistego leczenia różyczki, co oznacza, że specjalista może zalecić leczenie objawowe. W takich sytuacjach podawane są leki, które leczą konkretne objawy schorzenia. Przede wszystkim mowa tutaj o lekach obniżających gorączkę, bóle stawów oraz łagodzące zapalenie stawów. Najczęściej lekarz przepisuje dostępne bez recepty środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

  Bardzo istotne jest, by chory na różyczkę pozostał w czasie leczenia w łóżku. Zalecane jest również ograniczenie kontaktów z innymi osobami, które nie chorowały na różyczkę, by uniknąć zarażenia. Szczególnie powinno się unikać kontaktu z kobietami w ciąży, gdyż w ich przypadku różyczka niesie ze sobą poważne ryzyko zarówno dla samej przyszłej mamy, jak i płodu, który rozwija się w jej brzuchu.

  Różyczka a powikłania

  Różyczka, jak z resztą każda choroba zakaźna, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Przede wszystkim może wystąpić różyczkowe zapalenie nerwów lub mózgu, plamica różyczkowa, jak również różyczkowe zapalenie stawów, które najczęściej dotyka drobnych stawów rąk.

  Szczególnie niebezpieczne jest wystąpienie różyczki u kobiet w ciąży. Jeśli wystąpi ona w pierwszym trymestrze, to niestety u kobiety ciężarnej może dojść do poronienia, jak również do wystąpienia poważnych wad u dziecka (tzw. zespół Gregga), w tym m.in. do wady układu krążenia, uszkodzenia wzroku (zaćma, jaskra), wodogłowia, upośledzenia umysłowego, jak również niedorozwoju kończyn.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  porady lekarskie online