antykoncepcja online

  Żele plemnikobójcze to jedna z wielu dostępnych metod antykoncepcji. Wiele osób ma spore wątpliwości co do jej skuteczności. To właśnie sprawia, że żele plemnikobójcze nie są zbyt popularne. Czy naprawdę tak jest? Czy nie warto ich stosować? Z tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób działają żele plemnikobójcze, jak je stosować i dla kogo są najbardziej odpowiednią metodą antykoncepcji.

  Jak działają żele plemnikobójcze?

  Żele plemnikobójcze są stosowanymi dopochwowo preparatami, które mają w swoim składzie spermicyd, czyli środek działający plemnikobójczo. Zasada ich działania opiera się na stworzeniu wewnątrz pochwy bariery, która zapobiega przedostawaniu się plemników dalej. Substancją aktywną we wszystkich żelach plemnikobójczych jest nonoksynol-9. Ten związek chemiczny jest odpowiedzialny za niszczenie ścian komórkowych plemników. To sprawia, że plemniki nie są w stanie się poruszać i co za tym idzie, nie funkcjonują prawidłowo. Musisz wiedzieć o tym, że nonoksynol-9 nie ma wpływu na materiał genetyczny, który znajduje się w plemniku. W praktyce znaczy to tyle, że gdy mimo zastosowania żelu plemnikobójczego dojdzie do przypadkowego zapłodnienia, to płód nie będzie zagrożony żadnymi wadami genetycznymi. Nie ma również podwyższonego ryzyka poronienia.

  Jak stosuje się żele plemnikobójcze?

  Przed zastosowaniem żelu plemnikobójczego należy umyć ręce wodą z mydłem. Później trzeba bardzo dokładnie je osuszyć. W dodatku warto, jest upewnić się, czy kupiony przez Ciebie żel plemnikobójczy ma jeszcze dobry termin ważności oraz, czy ma odpowiednie właściwości. Gdy preparat ma rzadką konsystencję, to jest to bardzo silny sygnał, że produkt jest przeterminowany, a co za tym idzie – nieskuteczny. Żele plemnikobójcze są sprzedawane razem z aplikatorem. Zazwyczaj ma on postać przypominającą strzykawkę.

  Żeby nałożyć żel plemnikobójczy, koniec aplikatora trzeba subtelnie włożyć do pochwy oraz nacisnąć tłok, żeby wprowadzić preparat do dróg rodnych. Warto wspomnieć również o tym, że przed aplikacją preparatu dobrze jest użyć lubrykantu, aby zmniejszyć ryzyko zadrapań ścianek pochwy.  Musisz dopilnować tego, żeby żel znalazł się jak najgłębiej w pochwie. Następnie wystarczy, że powoli wyjmiesz aplikator i wyrzucisz go do kosza. Od tej chwili żel plemnikobójczy powinien działań od jednej do trzech godzin. Po stosunku nie należy go zmywać. Nawet jest to zabronione, ponieważ wtedy skuteczności żelu plemnikobójczego spadłaby znacznie. Lepiej się w tym czasie nie kąpać.

  Czy żele plemnikobójcze dobrze działają?

  Lekarze zgodnie uważają, że żele plemnikobójcze nie są stuprocentowo skuteczną metodą antykoncepcyjną. Tradycyjną metodą skuteczności środków antykoncepcyjnych jest tak zwany wskaźnik Pearla. Jego wartość, wyrażana w liczbie od 0 do 100, odnosi się do tego, u ilu spośród 100 par, które uprawiały systematycznie seks, zaszło w ciążę, przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej. Wskaźnik Pearla dla żeli plemnikobójczych wynosi od 6 do 26. Wartość 6 oznacza stosowanie żelu plemnikobójczego w warunkach klinicznych.

  Natomiast 26 odnosi się do realnego stosowania żelu w normalnych warunkach. W praktyce oznacza to, że aż 26 par na 100 może zajść w nieplanowaną ciążę przy stosowaniu żeli plemnikobójczych. To prawie jedna trzecia, więc trzeba przyznać, że nie jest to najskuteczniejsza możliwa metoda antykoncepcji. Dlatego zdecydowanie nie polecamy stosowania ich jako samodzielnej formy antykoncepcji, bo istnieje duże ryzyko, że nie ochroni Cię ona przed niechcianą ciążą. Żele plemnikobójcze mogą być stosowane na przykład w połączeniu z prezerwatywą, kapturkiem antykoncepcyjnym albo diafragmą. To sprawia, że gdy dojdzie do uszkodzenia środka antykoncepcyjnego, czyli w tym przypadku prezerwatywy, która jest dość podatna na rozerwanie, to antykoncepcja chemiczna w postaci żeli plemnikobójczego będzie dodatkową ochroną przed niechcianą ciążą.

  Jakie są wady i zalety żeli plemnikobójczych?

  Bardzo dużą ich zaletą jest to, że nie mają one wpływu na układ hormonalny kobiety. Do dotyczą ich również przeciwwskazania w zakresie stosowania antykoncepcji hormonalne. Natomiast do tych przeciwwskazań można zaliczyć na przykład predyspozycję do nowotworów, żylaki, zakrzepicę albo obawy przed płodnością w późniejszym okresie życia. Żele plemnikobójcze posiadają również dodatkowe działanie nawilżające. Są dostępne bez recepty, co jest ich kolejną zaletą. Pewnie ucieszy Cię również fakt, że żele plemnikobójcze działają natychmiast po ich zastosowanie. Przed użyciem preparatu trzeba dokładnie przeczytać ulotkę, na wypadek, gdyby producent mówił o innym czasie rozpoczęcia oraz zakończenia działania produktu.

  Natomiast jeżeli chodzi o wady, to również zebrało się ich dosyć sporo. Najważniejszym minusem stosowania żeli plemnikobójczych jest to, że nie gwarantują one ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W praktyce znaczy to, że nie są one polecane dla osób, które często zmieniają partnerów seksualnych. Żele plemnikobójcze mogą również wywołać reakcje alergiczne, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej są to po prostu zaczerwienienia w okolicach genitaliów. Gdy do tego dojdzie, to trzeba zmyć taki żel plemnikobójczy i już nigdy więcej go nie stosować.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.