antykoncepcja online

  Aktualnie, gdy chcesz się zabezpieczyć przed nieplanowaną ciążą, to możesz wybrać najbardziej komfortową i odpowiadającą Twoim potrzebom metodę antykoncepcji. Spośród wielu dostępnych obecnie sposobów antykoncepcji ciągle najpopularniejsze są prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne dla kobiet. Występuje też dużo metod usunięcia nieplanowanej ciąży. Metody antykoncepcji można podzielić na: naturalne, hormonalne, mechaniczne oraz chemiczne. Skuteczność konkretnej metody jest zależna od wieku użytkownika, jego kondycji zdrowotnej oraz od tego, czy przestrzega on zaleceń lekarza. Wybór metody antykoncepcyjnej jest czasami zależny oraz Twoich przekonań, oraz od wiary, którą wyznajesz.

  Skuteczność antykoncepcji określa tak zwany wskaźnik Pearla. Jest to skala procentu zabezpieczenia przez zapłodnieniem od 1 do 100. 100 oznacza wynik najbardziej prawdopodobnego zapłodnienia, a 1 – najmniej prawdopodobnego zajścia w ciążę. Im wskaźnik Pearla jest niższy, tym dana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza.

  Na czym polegają chemiczne metody antykoncepcji?

  Chemiczne metody antykoncepcji, na przykład globulki dopochwowe, żele oraz kremy plemnikobójcze unieruchamiają plemniki i zagęszczają śluz szyjkowy, który jest produkowany przez macicę, żeby utrudnić plemnikom, dostanie się do komórek jajowych. Chemiczna antykoncepcja posiada wskaźnik Pearla na poziomie 6-26. Oznacza to niezbyt wysoką skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Metody te jednak mogą być używane jako uzupełnienie stosowania tabletek antykoncepcyjnych albo metod mechanicznych. Mechaniczne sposoby antykoncepcji to: spirala domaciczna, prezerwatywy lub kapturki naszyjkowe, które są nakładane, jak sama nazwa wskazuje, na szyjkę macicy. Charakteryzują się one bardzo wysoką skutecznością antykoncepcji, zależnie od rodzaju wybranej metody jest to 0,2-25. Metody mechaniczne nie mają wpływu na układ hormonalny kobiety. Tylko blokują dostęp plemników do komórek jajowych przy wykorzystaniu mechanicznych, fizycznych barier.

  Co warto wiedzieć na temat antykoncepcji hormonalnej?

  Antykoncepcja hormonalna to najskuteczniejsza metoda zapobiegania niechcianej ciąży. Wskaźnik Pearla dla niej to 0,01-0,54. Antykoncepcja hormonalna jest odpowiedzialna za regulację gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Powoduje ona, że zajście w ciążę jest niemożliwe z powodów fizjologicznych. Hormony, które występują w preparatach antykoncepcyjnych, skutecznie hamują jajeczkowanie, blokują też dojrzewanie błony śluzowej macicy i nie dają możliwości zapłodnionej komórce jajowej na zagnieżdżenie się w macicy.

  Dla kogo przeznaczone są zastrzyki antykoncepcyjne?

  Oprócz najbardziej popularnych tabletek antykoncepcyjnych występują również inne metody antykoncepcji hormonalnej. Można do nich zaliczyć na przykład zastrzyk antykoncepcyjny. Zastrzyk antykoncepcyjny to metoda zapobiegania ciąży właściwa dla kobiet, które zapominają o systematycznym braniu tabletek antykoncepcyjnych lub tych, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych. W zastrzyku antykoncepcyjnym znajduje się preparat dopasowany do potrzeb takich kobiet. W naszym kraju zastrzyk antykoncepcyjny występuje w postaci preparatu o nazwie Depo-Provera. Zastrzyk hormonalny wywołuje stan hormonalnym identyczny jak w przypadku organizmu w ciąży i w czasie karmienia piersią. W zastrzyku antykoncepcyjnym znajduje się progestagen, czyli hormon blokujący owulację oraz zagęszczanie śluzu w szyjce macicy.

  Jak długo może być podawany zastrzyk antykoncepcyjny?

  Zastrzyk antykoncepcyjny można podawać raz na trzy miesiąca. Cena jednego wkłucia to mniej więcej 40 zł. Wskaźnik Pearla dla zastrzyku antykoncepcyjnego to 0,2-0,5. Oznacza to, że jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcyjna.

  W jaki sposób działa zastrzyk antykoncepcyjny?

  Działanie zastrzyku antykoncepcyjnego zaczyna się tuż po podaniu kobiecie preparatu. Jeżeli wystąpią skutki uboczne, to będą się one pojawiały dużo wolniej niż w odniesieniu do pozostałych metod antykoncepcji, z uwagi na przedłużone działanie tego metody zapobiegania nieplanowanemu zapłodnieniu. Po odstawieniu zastrzyków antykoncepcyjnych zajście w ciążę będzie możliwe po dziesięciu miesiącach od ostatniej dawki preparatu. Warto wspomnieć również o tym, że przy stosowaniu zastrzyków antykoncepcyjnych występuje ryzyko przyrostu wagi o kilka kilogramów. Jednak, żeby mogło do tego dojść, to należy stosować je przez dłuższy czas. Pozostałe skutki uboczne, które mogą wystąpić przy stosowaniu tej metody antykoncepcji to na przykład: nudności, ból głowy, trądzik, wahania nastroju, stany lękowe, zmniejszony popęd seksualny, tkliwość piersi, suchość pochwy, wypadanie włosów, czy wahania wagi.

  Jakie są jeszcze zalety zastrzyku antykoncepcyjnego?

  Zaletą zastrzyku antykoncepcyjnego jest to, że jest to bardzo skuteczne metoda antykoncepcyjna. Stosuje się go tylko raz na trzy miesiące i nie trzeba pamiętać o konieczności codziennego brania tabletek. Zastrzyk antykoncepcyjny może być również pomocny w zmniejszeniu dolegliwości wiążących się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.