antykoncepcja online

  Tabletki antykoncepcyjne to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej formy antykoncepcji jest związany z koniecznością bardzo dokładnego wywiadu lekarskiego, a czasami również wnikliwych badań diagnostycznych. Inny rodzaj tabletek antykoncepcyjnych jest odpowiedni dla kobiet palących, a inny dla tych, które mają trądzik. Z tego względu najskuteczniejszy oraz najbezpieczniejszy sposób zapobiegania ciąży należy wybrać razem z lekarzem. Metod antykoncepcji jest naprawdę bardzo wiele. Pigułki hormonalne różnią się między sobą składem oraz mechanizmem działania.

  Czym są tabletki hormonalne antykoncepcyjne?

  Tabletka antykoncepcyjna, tabletka hormonalna lub pigułka antykoncepcyjna to preparat, który jest stosowany doustnie, żeby zablokować owulacją, jak również zmiany konsystencji śluzówki szyjki macicy, w taki sposób, żeby nie przepuszczała ona plemników do komórki jajowej. Aktualnie tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Wyjątkową zaletą tej metody antykoncepcji jest jej bardzo wysoka skuteczność.

  Tabletki antykoncepcyjne mają w swoim składzie syntetyczne hormony, które są zamiennikiem naturalnych, kobiecych hormonów płciowych. Można je podzielić na tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest neutralne dla kobiecego organizmu. Z tego względu przed ich przepisaniem, należy wykonać parę podstawowych badań. Wśród badań diagnostycznych zalecanych przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej wymienia się między innymi: badania krwi pod względem parametrów wątrobowych oraz czynników krzepnięcia, cytologię, badanie ultrasonograficzne piersi oraz badania hormonalne, w szczególności przy zaburzeniach miesiączkowania.

  Jaka jest historia tabletek antykoncepcyjnych?

  Poszukiwania sposobów zapobiegania nieplanowanej ciąży od wielu stuleci było przedmiotem badań. Jednak również ludowych przesądów. Zanim zaczęły być dostępne medyczne metody zapobiegania ciąży, to sięgano między innymi po specyficzne mieszanki ziołowe. Największy postęp, jeżeli chodzi o antykoncepcję, nastąpił w momencie, gdy zostały odkryte dwa hormony. Były to: estrogen oraz progesteron. Ich obecność miała decydujące znaczenie przy współżyciu na różnych etapach cyklu menstruacyjnego. Naukowcy zaobserwowali, że kobiety nie zostają zapłodnione wtedy, gdy w cyklu przeważa progesteron. Jego syntetyczna odmiana okazała się decydująca przy powstawaniu hormonalnej terapii antykoncepcyjnej.

  Pierwsze tabletki hormonalne pojawiły się w amerykańskich aptekach na początku lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. W Polsce pierwsze tabletki antykoncepcyjne zaczęły być sprzedawane w 1966 roku, więc stosunkowo szybko. Aktualnie na rynku występuje kilkadziesiąt środków antykoncepcyjnych różnych producentów. Taki wybór zamiast uprościć sprawę, tylko utrudnił kobietom życie, bo nie wiedzą one, jakie tabletki antykoncepcyjne będą dla nich najbardziej odpowiednie.

  Jaką rolę w antykoncepcji odgrywają hormony?

  Estrogen oraz progesteron to dwa najważniejsze hormony żeńskie. Estrogeny są żeńskimi hormonami produkowanymi przez jajniki. Stężenie estrogenów rośnie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Hormony te w dużym stopniu mają wpływ na kobiecość. Są odpowiedzialne za przemianę dziewczynki w kobietę. Znaczy to, że estrogeny pełnią najważniejszą rolę w dojrzewaniu płciowym. Są one też odpowiedzialne za występowanie miesiączki.

  Estrogeny to hormony, które wpływają też na rozwój kobiecej sylwetki. Mamy tutaj na myśli między innymi kształt bioder oraz piersi. Estrogeny sprawiają również, że skóra kobiety jest napięta, nawilżona oraz jędrna. Gdy estrogenów w organizmie kobiety jest zbyt mało, to zaczynają się pojawiać problemy z miesiączkowaniem. To natomiast znacząco zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Natomiast gdy estrogenów jest za dużo, to kobieta zaczyna szybko przybierać na wadze. Może również się źle czuć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Estrogen w tabletkach antykoncepcyjnych jest odpowiedzialny za blokowanie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych oraz za niedopuszczenie do owulacji.

  Syntetyczny estrogen w tabletkach antykoncepcyjnych dodatkowo poprawia stan skóry i włosów. Jest też odpowiedzialny za powiększenie piersi, za odkładanie się tłuszczu w okolicy bioder, zapobieganie osteoporozie, zatrzymywanie wody, niewielki wzrost masy ciała oraz zwiększenie ryzyka zachorowania na kamicę żółciową.

  Drugim bardzo ważnym hormonem płciowym jest progesteron. Powoduje on, że kobieta ma regularny cykl miesiączkowy. Stężenie progesteronu rośnie w drugiej fazie cyklu. Progesteron to hormon konieczny do wystąpienia owulacji. Zadaniem tego hormonu jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej, a później do utrzymania ciąży. Jeżeli progesteronu w organizmie kobiety jest zbyt mało to miesiączki mogą być nieregularne, a w dodatku bardzo obfite. Natomiast gdy kobieta jest w ciąży i ma niski poziom progesteronu, to występuje ryzyko poronienia.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.