antykoncepcja online

  Sterylizacja chirurgiczna jest trwałą metodą zapobiegania ciąży. Wykonuje się ją przede wszystkim u osób po 40. roku życia. Ta metoda antykoncepcji jest polecana dla osób, które mają już dzieci i nie chcą mieć ich więcej. Czy sterylizacja jest odwracalna? W niektórych sytuacjach da się odwrócić zabieg sterylizacji. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Z tego względu warto dobrze zastanowić się, czego się chce, przed wykonaniem tego skomplikowanego, zabiegu chirurgicznego.

  Jakie są rodzaje sterylizacji?

  Do metod sterylizacji chirurgicznej można zaliczyć: podwiązanie jajowodów, sterylizację histeroskopową i histerektomia, czyli usunięcie macicy u kobiet i wazektomię, czyli przecięcie nasieniowodów u mężczyzn.  Należy pamiętać o tym, że żadna z tych metod sterylizacji chirurgicznej nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  Które kobiety mogą mieć wykonany zabieg podwiązania jajowodów?

  Zabieg podwiązania jajowodów przeprowadza się u kobiet, żeby uzyskać trwałą i skuteczną antykoncepcję. Niestety w naszym kraju wykonanie takiego zabiegu jest uznawane za nielegalne. Na podstawie kodeksu karnego za pozbawienie człowieka zdolności płodzenia lekarz może być skazany na karę pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat. Co ważne, kobieta, która poddawana jest temu zabiegowi, nie może zostać ukarana. Sterylizacja jest dość długo znaną metodą antykoncepcyjną.

  Niestety zazwyczaj te zabiegi były wykonywane wbrew przepisom prawa, naruszały wolność osobistą kobiet i po prostu prowadziły do ich ogromnego cierpienia. Dość często wbrew ich woli sterylizacji były poddawane kobiety czarnoskóre oraz biedne. Często po zabiegu pozostawały one bez jakiejkolwiek pomocy medycznej, czy materialnej.

  Niestety w historii ludzkości znanych jest wiele przypadków przymusowej sterylizacji określonej grupy osób. Najczęściej były to osoby chore psychiczne, więźniowie, czy osoby, które stanowiły mniejszość rasową. Chodziło o to, żeby w ogóle daną kategorię osób wyeliminować ze społeczeństwa. Oczywiście takie działania były całkowicie niezgodne z prawami człowieka.

  Obecnie sterylizacja jest w Polsce nielegalna. Jej wykonanie jest całkowicie niezgodne z prawem. Podlega karze pozbawienia wolności. Jednak w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach Europy Zachodniej, na przykład w Austrii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii sterylizacja jest legalna. Kobieta może poprosić o wykonanie takiego zabiegu.

  Co kobieta powinna uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o zabiegu podwiązania jajowodów?

  Decyzja o poddaniu się zabiegowi podwiązania jajowodów to jedna z trudniejszych decyzji. Jest ona związana z bardzo poważnymi konsekwencjami. W większości przypadków ten zabieg jest nieodwracalny. Dlatego kobieta przed podjęciem decyzji, powinna na spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Kobieta powinna mieć świadomość tego, że po wykonaniu takiego zabiegu już nigdy nie będzie mogła mieć potomstwa.

  Powinna się ona zastanowić nad różnymi sytuacjami życiowymi, w których może się znaleźć. Musi zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało jej życie, gdy na przykład zmieni partnera albo będzie chciała mieć dzieci. Co będzie chciała zrobić, gdy jej dziecko umrze? Myślimy, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest pod tym względem o wiele bezpieczniejszą opcją, ponieważ w każdej chwili można je przerwać i mieć dzieci.

  Sterylizacja u mężczyzn, czyli wazektomia

  Wazektomia jest metodą antykoncepcyjną wybieraną przez mężczyzn, którzy już nie chcą lub z przyczyn obiektywnych nie powinni mieć dzieci. Wazektomia jest skuteczna w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach. Mężczyzna po zabiegu wazektomii może odbywać stosunki seksualne, w taki sam sposób, jak wcześnie, ale w jego spermie nie ma już plemników. W przeciwieństwie do podwiązania jajowodów u kobiet wazektomia jest całkowicie legalną oraz bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Nie prowadzi on do trwałej bezpłodności. W wielu przypadkach drożność jajowodów można przywrócić.

  Czym jest wazektomia?

  Wazektomia jest urologicznym zabiegiem mikrochirurgicznym, który polega na przecięciu jajowodów. To powoduje zakłócenie przemieszczania się plemników z jąder do prącia. W wielu przypadkach wazektomia przeprowadzana jest metodą bez skalpela. Polega ona na jednym albo na dwóch nakłuciach. Nie ma wtedy konieczności wykonywania nacięcia. Skuteczność wazektomii to 99,99 procent. Żeby jednak przekonać się, że zabieg został zrealizowany prawidłowo, to zalecane jest wykonanie badań kontrolnych nasienia po kilkunastu tygodniach od zabiegu.

  Wazektomia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Właśnie z tego względu jest on całkowicie bezbolesny. Znieczulony nasieniowód zostaje pokazany przez nakłucie lub minimalne nacięcie skóry. Później zostają założone klipsy tytanowe na nasieniowodzie oraz przecina się przewód nasienny. Najważniejsze w tej operacji jest wycięcie kilku milimetrów nasieniowodu oraz wykonanie mikrokoagulacji, czyli zamknięcia naczynek ujść kanałów. Po zabiegu zostanie niewielka ranka w mosznie oraz zaczerwienienie skóry.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.