antykoncepcja online

  Prezerwatywy to najczęściej używana forma antykoncepcji. Nie ma w tym nic zaskakującego. Prezerwatywy nie są drogie, są łatwo dostępne i proste w użyciu. W dodatku ich odpowiednie stosowanie bardzo skutecznie chroni przed nieplanowaną ciążą. Bardzo dużą zaletą prezerwatyw jest fakt, że w porównaniu na przykład z antykoncepcją hormonalną, prezerwatywa zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co dobrze jest wiedzieć na temat prezerwatyw? Sprawdź, czy prezerwatywy będą dobrą metodą antykoncepcji, również dla Ciebie.

  Prezerwatywa jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji

  Prezerwatywę zalicza się do mechanicznych środków zapobiegania ciąży. Najczęściej jest ona wyprodukowana z cienkiego lateksu, ale na rynku dostępne są również prezerwatywy wykonane z poliuretanu, poliizoprenu, oraz syntetycznej żywicy. Pozostałe modele prezerwatyw są przeznaczone dla osób, które są uczulone na lateks. Zazwyczaj można kupić prezerwatywy dla mężczyzn, ale na rynku dostępne są również prezerwatywy dla kobiet. Wybór tego rodzaju zabezpieczeń przed nieplanowaną ciążą jest bardzo duży. Można znaleźć w sklepach na przykład: prezerwatywy prążkowane, z dodatkiem środka plemnikobójczego, nawilżane lub w zwiększonym rozmiarze.

  Prezerwatywy nie są stosowane od teraz. Już w czasach starożytnych używano mechanicznych metod antykoncepcji o zbliżonym działaniu. Produkowano je z lnu, naturalnych skór, bawełny, jedwabiu i zwierzęcych jelit. Tak, zgadzamy się, że ten ostatni materiał był po prostu obrzydliwy, ale takie są fakty. Pierwsze prezerwatywy wykonane z lateksu można było kupić dopiero w 1912 roku. W Polsce prezerwatywy są nadal najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji. Z wielu badań wynika, że ten sposób antykoncepcji stosuje około 60 procent społeczeństwa. Zazwyczaj jest to jedyna metoda antykoncepcyjna. Może być ona stosowana również jako uzupełnienie inne metody zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.

  W jaki sposób działa prezerwatywa? Jak ją stosować?

  Działanie prezerwatywy jest bardzo proste. Trzeba założyć ją na penisa w stanie erekcji, jeszcze zanim rozpocznie się stosunek płciowy. Na końcu prezerwatywy jest mały zbiorniczek, który wypełnia się nasieniem w chwili wytrysku. To sprawia, że plemniki występujące w nasieniu nie dotrą do pochwy i nie dojdzie do zapłodnienia. W teorii to wszystko jest bardzo proste i powinno działać prawidłowo, ale w praktyce prezerwatywy bywają zawodne. Skuteczność prezerwatywy w bardzo dużym stopniu zależy od tego, czy zostanie właściwie założona.

  Ważne jest to, żeby w czasie wyciągania prezerwatywy z opakowania jej nie uszkodzić na przykład paznokciem. Lateks jest bardzo delikatny i łatwo się rwie. Podczas stosunku trzeba ciągle patrzeć na to, czy prezerwatywa znajduje się na swoim miejscu. Gdy się zsuwa, to od razu trzeba ją poprawić. Gdy prezerwatywa się zsunie z penisa, to trzeba natychmiast przerwać stosunek płciowy i założyć nową prezerwatywę. Po zakończonym współżyciu trzeba od razu wycofać członka z pochwy.

  Prezerwatywę należy przytrzymać u nasady, żeby się nie zsunęła, a później ją zdjąć, zawiązać, zawinąć a papier toaletowy oraz wyrzucić do kosza na śmieci. W żadnym wypadku nie wolno używać tej samej prezerwatywy drugi raz. Trzeba również zwrócić uwagę na skład dodatkowych substancji nawilżających. Te zawierające olejki i wazelinę niszczą lateks oraz mogą prowadzić do pęknięcia lub innego uszkodzenia prezerwatywy. Trzeba wybrać lubrykanty, które zawierają w sobie wodę.

  Czy prezerwatywa jest skuteczną metodą antykoncepcyjną?

  W porównaniu z antykoncepcją hormonalną, prezerwatywy męskie, są mniej skuteczne. Jednak ciągle jest to dobrej jakości metoda antykoncepcyjna. Przy używaniu prezerwatywy w warunkach idealnych, czyli przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa i właściwym nałożeniu, wskaźnik Pearla to 3. Jednak przy standardowym stosowaniu wskaźnik ten wynosi 14. To dużo. W praktyce znaczy to, że na 100 kobiet, które przez rok stosowało prezerwatywy, aż 14 zaszło w ciążę.

  Co ciekawe, jeszcze gorzej wypadają prezerwatywy kobiece. Nie są one tak proste w stosowaniu, jak ma to miejsce w przypadku mężczyzn. W dodatku są niewygodne. Wskaźnik Pearla dla nich wynosi od 5 do 21.

  Bardzo ważne jest to, żeby kupować prezerwatywy w aptece. Niewiele osób stosuje się do tego zalecenia, a apteka jest jedynym miejscem, w którym prezerwatywy są przechowywane zgodnie z tym, co radzą ich producenci. W czasie zakupu prezerwatywy dodatkowo warto uwzględnić datę ważności, która jest umieszczona na opakowaniu i posiadanie wymaganych prawem certyfikatów. Bardzo ważne jest to, żeby opakowanie z prezerwatywami nie było uszkodzone.

  Jakie są zalety prezerwatyw?

  Popularność prezerwatyw już nikogo nie zaskakuje. Ich zaletą jest to, że są niedrogie, można je kupić w naprawdę wielu miejscach, w tym również na stacji benzynowej. Żeby je zastosować nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy i nie trzeba iść do lekarza po receptę. Prezerwatywy chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.