antykoncepcja online

  Środki plemnikobójcze, do których zaliczają się między innymi pianki antykoncepcyjne, zawierają chemiczny środek plemnikobójczy. Najczęściej jest to nonoksynol. Środki plemnikobójcze są proste w stosowaniu. Największą wadą pianek antykoncepcyjnych jest ich bardzo mała skuteczność oraz zwiększone ryzyko podrażnień miejsc intymnych. Środki plemnikobójcze, czyli spermicydy są dość popularną metodą antykoncepcji. Pewnie wynika to, z faktu, że można je kupić w aptece bez recepty. W dodatku nie trzeba wykonywać żadnych badań, aby móc je zacząć stosować.

  Kolejnymi zaletami środków plemnikobójczych, w tym pianek antykoncepcyjnych, jest fakt, że są one tanie oraz proste w użyciu. Zanim jednak sięgniesz po piankę antykoncepcyjną, warto dowiedzieć się, jak się ją stosuje. Jakie są jej najważniejsze wady i zalety?

  Jak działają pianki antykoncepcyjne?

  Pianki antykoncepcyjne przeznaczone są dla kobiet. Umieszcza się je w pochwie. W tym miejscu tworzą one chemiczną barierę przed przedostaniem się nasienia. Za ich plemnikobójcze działanie są odpowiedziane substancje aktywne. Można do nich zaliczyć na przykład: nonoksynol-9, oktoksynol-9, menfegol, chlorek benzalkonium, czy delfen.

  Aktualnie bardzo często można spotkać nie tylko pianki antykoncepcyjne, ale również kremy i żele na bazie nonoksynolu. W kontakcie ze spermą ten związek chemiczny hamuje ruchliwość plemników. To sprawia, że nie są one w stanie dostać się do komórki jajowej, ani jej zapłodnić. Pianek antykoncepcyjnych nie powinno się stosować wspólnie z prezerwatywą, ponieważ mogą ją uszkodzić, a tym samym zwiększyć ryzyko zapłodnienia. Trzeba tutaj bardzo mocno podkreślić, że nonoksynol zmniejsza tylko zdolność plemników do poruszania się, ale nie niszczy ich materiału genetycznego. Z tego względu nawet, gdy jakimś cudem dojdzie do zapłodnienia, to i tak zarodek będzie się rozwijał prawidłowo. U dziecka nie wystąpią żadne wady genetyczne. A już na pewno niespowodowane stosowaniem pianek antykoncepcyjnych.

  Czym są pianki antykoncepcyjne?

  Pianki antykoncepcyjne, inaczej pianki plemnikobójcze są dosyć nową metodą antykoncepcji, dostępną w Polsce. Nadal są one trochę mniej popularne niż żele i kremy antykoncepcyjne. Pianka antykoncepcyjna jest umieszczona w pojemniku pod ciśnieniem, który należy wstrząsnąć przed zastosowaniem. Właściwą ilość środka plemnikobójczego należy nałożyć do dołączonego aplikatora. Za pomocą tego aplikatora piankę antykoncepcyjną umieszcza się w pochwie. Pianka antykoncepcyjna działa zaraz po aplikacji. Najdłuższy czas działania pianki plemnikobójczej to osiem godzin.

  Czy pianki antykoncepcyjne skutecznie chronią przed nieplanowaną ciążą?

  Pianki antykoncepcyjne charakteryzują się dość niską skutecznością. Wynosi ona od 6 do 26 ciąż na 100 par zgodnie ze wskaźnikiem Pearla. To bardzo dużo. W przypadku prezerwatyw ten wskaźnik wynosi od 3 do 7, a w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest to 0,2-1,4. Skuteczność pianek antykoncepcyjnych można zwiększyć przez łączenie ich z innymi mechanicznymi metodami antykoncepcji, na przykład: prezerwatywą damską, diafragmą lub kapturkiem antykoncepcyjnym.

  Czy pianki antykoncepcyjne charakteryzują się jakimiś skutkami ubocznymi?

  U małej liczby kobiet (od jednego do pięciu procent) występuje alergia na składniki środków plemnikobójczych. Odnosi się to również do mężczyzn. Jednak nawet gdy dana osoba nie ma uczulenia, to po zastosowaniu pianki antykoncepcyjnej można odczuwać pieczenie lub dolegliwości bólowe. Wynika to stąd, że substancje aktywne, które znajdują się w piankach antykoncepcyjnych, mogą działać podrażniająco na delikatne ścianki pochwy.

  Gdy pianki plemnikobójcze stosowane są bardzo często, to może to prowadzić do mikrourazów. Przez nie łatwiej jest wniknąć do pochwy bakteriom oraz drobnoustrojom chorobowym. Właśnie z tego powodu pianki antykoncepcyjne ani inne środki chemiczne plemnikobójcze nie zapewniają skutecznej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Natomiast niektóre źródła podają, że systematyczne stosowanie pianek antykoncepcyjnych może niestety zwiększać ryzyko zachorowania na wirusa HIV.

  Dla kogo są przeznaczone, a właściwie rekomendowane pianki antykoncepcyjne?

  Dla osób, które prowadzą intensywne życie seksualne i często zmieniają partnerów środki chemiczne plemnikobójcze, w tym pianki antykoncepcyjne nie będą właściwą metodą antykoncepcji. Pianki plemnikobójcze nie zapewniają ochrony przed chorobami wenerycznych oraz mają mały wskaźnik skuteczności Pearla. Pianki antykoncepcyjne mogą być dobrą metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży dla osób, które sporadycznie uprawiają seks, są w stałych związkach oraz dla kobiet w wieku powyżej 45 lat, ponieważ wtedy zmniejsza się ryzyko zapłodnienia. Stosowanie pianek antykoncepcyjnych może być dobrym rozwiązaniem również dla kobiet, które niedobrze reagują na antykoncepcję hormonalną. Podsumowując, z pewnością pianki antykoncepcyjne, będą dobrą metodą zapobiegania niechcianej ciąży dla osób, które cenią tanie i proste preparaty, które dodatkowo są dostępne bez recepty.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.