antykoncepcja online

  Metoda Billingsów to naturalny sposób planowania rodziny, który polega na obserwacji śluzu szyjki macicy. Na podstawie jego wyglądu i konsystencji kobieta może określić, kiedy występują u niej dni płodne. Skuteczność metody Billingsów po roku stosowania jest oceniana na siedemdziesiąt osiem procent. Jednak, gdy kobieta bardzo skrupulatnie przestrzega zasad tej metody antykoncepcyjnej, to jej skuteczność może wynosić nawet 97 procent.

  Metoda Billingsów jest naturalnym sposobem zapobiegania ciąży. Opiera się ona tylko i wyłącznie na obserwacji śluzu, który jest wytwarzany przez gruczoły szyjki macicy. Jego konsystencja oraz wygląd ulegają zmianom w trakcie cyklu miesięcznego. Dzięki temu kobieta może wyznaczyć dni płodne i niepłodne. Ta naturalna metoda antykoncepcji jest związana z tym, że kobieta bardzo dobrze musi znać swoją fizjologię. W dodatku zadaniem kobiety jest codzienne, wyjątkowo szczegółowe notowanie zmian w wyglądzie śluzu.

  Jeżeli kobieta nie spełni tego obowiązku, to skuteczność tej metody antykoncepcyjnej będzie bardzo niska. Z tego względu przed rozpoczęciem stosowania metody Billingsa dobrze jest przeznaczyć jeden cykl miesięczny tylko i wyłącznie na nauczenie się obserwowania sygnałów z ciała. Natomiast współżycie powinno się rozpocząć dopiero po określeniu swojego modelu niepłodności.

  Skąd wzięła się metoda Billingsów?

  Nazwa tej naturalnej metody antykoncepcyjnej pochodzi od nazwiska jej twórców, czyli małżeństwa australijskich lekarzy Johna i Evelyn Billingsów. W latach 50-tych zaczęli oni interesować się zmianami, które zachodzą w konsystencji śluzu szyjkowego u kobiet, zależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Po zbadaniu setek kobiet tej parze lekarzy udało się określić uśredniony zbiór cech, które są specyficzne dla śluzu w poszczególnych dniach cyklu. W krótkim czasie żona doktora Billingsa Evelyn stworzyła prostą instrukcję dla tej metody oraz zaczęła prowadzić szkolenia dla lekarzy. Aktualnie jest to jedna z najbardziej popularnych maturalnych metod planowania rodziny.

  W jaki sposób ustala się model niepłodności w metodzie Billingsów?

  Zmiany w śluzie szyjkowym mogą mówić o tym, które dni po miesiączce są niepłodne, kiedy zaczyna się okres płodności, na jaki dzień przypada jego apogeum i zakończenie, oraz które dni po owulacji są niepłodne. Jednak, żeby kobieta mogła prawidłowo odczytać te wszystkie sygnały, to niezbędne jest ustalenie swojego modelu niepłodności. Można tutaj wyróżnić dwa podstawowe modele. Pierwszy z nich to suchy, gdy po miesiączce kobieta odczuwa suchość pochwy i nie wytwarza żadnej wydzieliny.

  Natomiast drugi jest wtedy, gdy po miesiączce kobieta może zaobserwować wydzielinę z pochwy, która ma stałe cechy. Taki stan, czyli suchości albo niewielkiej wilgoci, oznacza u kobiety niepłodność. Dni płodne zaczynają się wtedy, gdy kobieta może zaobserwować zmianę w wyglądzie śluzu. Oczywiście ta ostatnia uwaga odnosi się do modelu mokrego. Natomiast w modelu suchym objawem niepłodności jest samo pojawienie się śluzu.

  Czy metoda Billingsów jest skuteczna?

  Naturalne metody planowania rodziny, do których można zaliczyć właśnie tę metodę, są oparte na obserwacji fizjologicznych objawów, które występują w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego oraz na okresowym rezygnowaniu ze współżycia w czasie tak zwanych dni płodnych. Zmiany hormonalne mają wpływ na zmiany wyglądu i charakteru śluzu. A właśnie to umożliwia określenie dni, w których trzeba unikać seksu. Właściwe stosowanie metod, które opierają się na okresowym unikaniu współżycia, jest związane z bardzo dużą skutecznością. Jednak jakiekolwiek odstąpienie od rygorystycznych zasad, kiedy współżycie jest dozwolone, a kiedy nie, sprawiają, że skuteczność metody  Billingsów znacznie się zmniejsza.

  Jak wygląda śluz w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego?

  Po określeniu swojego modelu niepłodności kobieta może przystąpić do obserwowania śluzu szyjkowego. Musi to być wydzielina, która gromadzi się u wejścia do pochwy, a nie ta brana z zewnątrz. Wynika to stąd, że w pochwie śluz występuje przez cały czas. Poza oceną wyglądu śluzu kobieta powinna również uwzględnić uczucia, które towarzyszą każdej fazie cyklu miesiączkowego. Powinna sobie odpowiedzieć między innymi, czy w miejscach intymnych odczuwa wilgoć, mokrość, czy suchość? Wśród charakterystycznych cech śluzu szyjkowego w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego można wymienić określone dalej właściwości.

  W dniach niepłodnych po miesiączce śluz nie występuje albo jest skąpy, gęsty, lepiący, mętny. Posiada zwartą i galaretowatą konsystencję. Kobieta może odczuwać wilgoć w miejscach intymnych. Natomiast na początku dni płodnych śluz zmienia swoją konsystencję. Staje się rzadszy, bardziej śliski i przeźroczysty. Ma tendencję do ciągnięcia się po dotknięciu. Swoją konsystencją przypomina on białko jaja kurzego. Śluz w tych dniach daje wrażenie mokrości i śliskości w miejscach intymnych. W tych dniach plemniki mają największe szanse na przeżycie w drogach rodnych kobiety. W szczycie płodności śluz jest śliski i przeźroczysty.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.