antykoncepcja online

  Środki plemnikobójcze są popularną metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Chemiczne środki antykoncepcyjne, na przykład: kremy plemnikobójcze, pianki plemnikobójcze, żele antykoncepcyjne oraz globulki dopochwowe to bezpieczne dla zdrowia kobiety metody zapobiegania niechcianej ciąży z uwagi na ich znikomą inwazyjność. Jednak należy wiedzieć o tym, że skuteczność środków plemnikobójczych nie jest tak duża jak w przypadku antykoncepcji hormonalnej albo mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Atutem preparatów plemnikobójczych, w tym kremów plemnikobójczych, jest to, że są one dostępne bez recepty.

  Kremy plemnikobójcze – rodzaj antykoncepcji chemicznej

  Do antykoncepcji chemicznej trzeba zaliczyć wszystkie preparaty, których celem jest zapobieganie ruchliwości plemników. Ta metoda antykoncepcyjna, w trochę inne postaci, była stosowana już w starożytności. Nośnikiem środków plemnikobójczych były wtedy gąbki nasączone roztworem octu. W dzisiejszych czasach substancje, na podstawie których, tworzone są środki plemnikobójcze, nazywa się spermicydami. Najpopularniejsze substancje tego rodzaju to: nonoksynol, menfegol, octoxynol-9 oraz Delfen. Spośród wymienionych tutaj substancji najczęściej w środkach antykoncepcyjnych stosuje się nonoksyl. Działa on w dwóch obszarach. Z jednej strony jest on rodzajem detergentu, który cienką warstwą pokrywa witkę plemnika i w ten sposób uniemożliwia mu poruszanie się oraz dotarcie do jajowodu.

  Z drugiej strony nonoksyl nie prowadzi do uszkodzenie materiału genetycznego. Oznacza to, że jeżeli dojdzie do zapłodnienia, to ta substancja nie spowoduje żadnych uszkodzeń płodu. Nie będzie również powodem powstania wad genetycznych. Spermicydy są stosowane w takich środkach antykoncepcyjnych, jak: globulki antykoncepcyjne, tabletki dopochwowe, maści, galaretki i kremy plemnikobójcze, pianki plemnikobójcze, żele antykoncepcyjne. Środki antykoncepcyjne tworzone na podstawie spermicydów są bardzo łatwo dostępne. Sprzedaje się je w aptekach oraz w innych miejscach bez recepty. Są one chętnie stosowane przez pary aktywne seksualne.

  Kremy plemnikobójcze – czym się wyróżniają?

  Obecnie antykoncepcja dla kobiet daje naprawdę wiele możliwości. Najbardziej skuteczna jest antykoncepcja hormonalna, na przykład w postaci pigułek antykoncepcyjnych. Jednak kobiety, które nie mają do niej całkowitego zaufania oraz chcą jakiegoś dodatkowego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, wolą sięgnąć po kremy plemnikobójcze. Kremy antykoncepcyjne są metodą zapobiegania ciąży, ale są pomocne również w zwalczaniu suchości pochwy. Kremy to niestety jeden z najmniej skutecznych sposobów antykoncepcyjnych. Charakteryzują się wyjątkowo wysokim wskaźnikiem Pearla.

  Kremy plemnikobójcze – w jaki sposób one działają?

  Działanie kremów plemnikobójczych jest podobne do działania globulek dopochwowych. Kremy plemnikobójcze zaczynają działać natychmiast. Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest wyznaczana przez wskaźnik Pearla. Ze względu na to, że wskaźnik Pearla dla kremów plemnikobójczych jest wyjątkowo wysoki (od 6 do 29 kobiet na 100 par zachodzi w ciążę), to kobiety, które nie chcą zostać zapłodnione, powinny wybrać inną albo dodatkową metodę antykoncepcji.

  Kremy plemnikobójcze bardzo dobrze nawilżają pochwę. Z tego względu bardzo chętnie korzystają z nich kobiety, które mają problemy z suchością pochwy. Można do nich zaliczyć kobiety, które dopiero rozpoczęły współżycie, kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Powody problemów z lubrykacją pochwy mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych lub psychicznych.  Kremy plemnikobójcze mogą być stosowane jako dodatkowa metoda zapobiegania ciąży. Kremy antykoncepcyjne są to tak zwane spermicydy. Zalicza się je do chemicznych sposobów antykoncepcji, o czym już wcześniej wspominaliśmy.

  W kremie plemnikobójczym występuje składnik plemnikobójczy, czyli nonoxynol. Zmniejsza on ruchliwość plemników oraz je unieszkodliwia. Nonocynol zbiera się na witce plemnika oraz go paraliżuje. To sprawia, że plemnik nie może dotrzeć do jajowodu. Gdy jednak plemnik połączy się z komórką jajową i mimo wszystko kobieta zajdzie w ciążę, to dziecko nie będzie miało żadnych wad wrodzonych i innych problemów rozwojowych. Wynika to stąd, że substancja plemnikobójcza w kremie nie unieszkodliwia materiału genetycznego plemnika. Substancje, które znajdują się w kremie plemnikobójczym nie niszczą ewentualnego płodu, ani na niego negatywnie nie wpływają.

  Jak powinno się stosować kremy plemnikobójcze? Kremy antykoncepcyjne stosuje się zaraz przed stosunkiem. Wcześniej trzeba bardzo dokładnie przeczytać instrukcję. Standardowo do kremu plemnikobójczego jest dołączony specjalny aplikator. Dzięki niemu można szybko i precyzyjnie umieścić krem plemnikobójczy w pochwie. Krem plemnikobójczy działa przez mniej więcej sześć godzin. Jeżeli przez ten czas nie dojdzie do wytrysku, to trzeba zaaplikować kolejną porcję kremu plemnikobójczego. Nie można płukać pochwy przez sześć godzin od chwili zaaplikowania środka, żeby nie wypłukać kremu.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.