antykoncepcja online

  Kalendarzyk małżeński to w większym stopniu metoda planowania rodziny niż metoda antykoncepcyjna. Zakłada on, że w dni płodne kobieta powinna unikać współżycia. Ta metoda jest oparta na bardzo dokładnym wyliczeniu dni płodnych.

  Z powodu bardzo dużego błędu w wyliczeniach kalendarzyk małżeński jest odpowiednią metodą antykoncepcyjną dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. To dobre rozwiązanie również dla tych kobiet, dla których nieplanowana ciąża, będzie powodem do radości.

  Mogłoby się wydawać, że kalendarzyk małżeński jest metodą antykoncepcyjną znaną od wieków. Niestety takie założenie jest błędne. W 1923 roku japoński ginekolog Kyusaku Ogino stworzył pierwszą pracę naukową na temat owulacji. Twierdził on, że kobieta ma dni płodne w czasie od 12 do 16 dni przed wystąpieniem miesiączki. Dopiero siedem lat później holenderski lekarz John Smulders bazując na tym odkryciu, stworzył kalendarzyk małżeński.

  Następnie razem z Katolickim Stowarzyszeniem Medycznym rozpowszechnił go jako naturalny sposób zapobiegania nieplanowanej ciąży. Ogino nie zgadzał się z takim rozwojem sytuacji, bo uważał, że obliczenia dni płodnych i niepłodnych są obciążone bardzo dużym ryzykiem, a co za tym idzie możliwością wystąpienia dużej ilości niechcianych ciąż. Jego protesty nie przyniosły jednak żadnych efektów. Obecnie dzieci, które urodziły się we Francji w wyniku stosowania przez parę kalendarzyka małżeńskiego, nazywane są „bébés Ogino”.

  Czym jest kalendarzyk małżeński?

  Ginekolodzy mają pewność, że kalendarzyk małżeński nazywany inaczej metodą Ogino-Knausa, stanowi bardziej metodę planowania rodziny, niż skuteczny sposób antykoncepcji. Kalendarzyk małżeński opiera się na założeniu, że kobieta może bardzo szczegółowo obserwować swoje ciało i na tej podstawie odpowiednio wyliczyć dni płodne. Te pary, które chcą mieć dziecko, właśnie w te dni bardzo często uprawiają seks. Natomiast te, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, unikają współżycia.

  Kalendarzyka małżeńskiego nie poleca się młodym kobietom, które jeszcze nie znają zbyt dobrze swojego ciała. Będzie to jednak bardzo dobra metoda antykoncepcyjna dla kobiet, które są bardziej doświadczone i istnieje duże prawdopodobieństwo, że dobrze wyliczą one, kiedy zacznie się u nich jajeczkowanie. Gdy kobieta prowadzi kalendarzyk małżeński, to musi wziąć pod uwagę nie tylko swój kalendarz dni płodnych, ale również czas życia plemnika oraz komórki jajowej. Jest to mniej więcej czterdzieści osiem godzin przed oraz po terminie owulacji. Metoda Ogino-Knausa wiąże się z koniecznością rozszerzenia dni płodnych o kolejne cztery dni.

  W jaki sposób można obliczyć dni płodne i niepłodne?

  Prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego jest zależne od tego, jak długo trwa cykl kobiety. Pierwszym dniem cyklu jest moment krwawienia. Natomiast ostatnim dniem cyklu jest dzień poprzedzający miesiączkę. Mówi się o tym, że dni niepłodne przypadają od dwudziestego dnia cyklu, aż do pierwszego dnia krwawienia.

  Przy prowadzeniu kalendarzyka małżeńskiego, stosuje się również inne założenia. Pierwszym z nich jest fakt, że jajeczkowanie następuje na czternaście dni przed miesiączką. Można do tego dodać lub odjąć jeden albo dwa dni. Drugie założenie jest takie, że plemniki mogą zapłodnić komórkę jajową przez od czterdziestu ośmiu do siedemdziesięciu dwóch godzin po stosunku. Trzecie stwierdzenie jest takie, że komórka jajowa życie mniej więcej przez dobę po owulacji.

  Przykładowo, jajeczkowanie w regularnym cyklu, zależnie od jego długości, może wyglądać tak: w cyklu 26-dniowym, dni płodne są od 6 do 15 dnia cyklu miesięcznego. W cyklu 28-dniowym, dni płodne są od 10 do 19 cyklu miesięcznego. W cyklu 29-dniowym, dni płodne są od 9 do 18 dnia cyklu miesięcznego. W cyklu 30-dniowym, dni płodne są od 10 do 19 dnia cyklu miesięcznego. W cyklu 31-dniowym, dni płodne są od 11 do 20 dnia cyklu miesięcznego.

  Kobiety, które pragną prowadzić kalendarzyk małżeński, powinny bardzo dokładnie notować długość od 6 do 12 cykli. Im dłużej prowadzona jest obserwacja cykli, tym bardziej dokładne wyniki można otrzymać. Następnie należy wybrać najdłuższy oraz najkrótszy cykl. Po to, żeby otrzymać pierwszy dzień płodny cyklu, trzeba odjąć od ilości dni najkrótszego cyklu 18 dni. Ostatni dzień płodny wyliczany jest, gdy od najdłuższego cyklu odejmie się 11 dni. Czas przed pierwszym dniem płodnym oraz dni po ostatnim dniu cyklu, razem z miesiączką, uznawany jest w teorii za niepłodny.

  Gdy kobieta zapisze już sobie zestaw cykli o różnej długości, to do obliczeń powinna wziąć pod uwagę cykl najkrótszy i najdłuższy. Od pierwszego dnia należy odjąć 18 dni, a od najdłuższego 8 dni. Wtedy dni płodne w teorii wypadają pomiędzy 9. a 19. dniem cyklu.

  Czy kalendarzyk małżeński jest skuteczną metodą antykoncepcyjną?

  Skuteczność metod antykoncepcyjnych jest mierzona za pomocą tak zwanego wskaźnika Pearla. Wskaźnik dla kalendarzyka małżeńskiego jest wysoki, ponieważ waha się między 14 a 40. Nie jest to skuteczna metoda antykoncepcyjna. Nie poleca się jej młodym kobietom.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.