antykoncepcja online

  W obecnych czasach kobiety mają do wyboru bardzo wiele różnych metod antykoncepcji. Są to zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i plastry antykoncepcyjne, które uwalniają hormony. Do hormonalnej antykoncepcji należy zaliczyć również krążki dopochwowe. Co więcej, część kobiet decyduje się również na stosowanie zastrzyku antykoncepcyjnego lub wkładki wewnątrzmacicznej.

  Pozostałe kobiety korzystają z bardzo mało zaawansowanych metod ochrony przed niezaplanowaną ciążą, zalicza się do nich na przykład prezerwatywy i plemnikobójcze globulki dopochwowe. Aktualnie coraz bardziej popularny staje się, dostępny od niedawna w naszym kraju, implant antykoncepcyjny.

  Czym jest implant antykoncepcyjny?

  Implant antykoncepcyjny to jedna z wielu metod zapobiegania niechcianej ciąży. Występuje on w postaci plastikowego pręcika. Ma długość 4 centymetrów. Zakłada się go kobiecie podskórnie na wewnętrzną stronę ramienia. Implant antykoncepcyjny ma w sobie hormon etonogestrel będący progestagenem. Stopniowo ten hormon się uwalnia i chroni kobietę przed niezaplanowaną ciążą.

  Kto może stosować implant antykoncepcyjny?

  Na podstawie różnych badań ustalono, że implant antykoncepcyjny jest bezpieczny dla kobiet między 18 a 40 rokiem życia. Nie powinno go stosować starsze ani młodsze kobiety.

  Czy są przeciwwskazania do stosowania implantu antykoncepcyjnego?

  Oczywiście, że tak. Przeciwskazaniem do używania implantu antykoncepcyjnego jest głównie nadwrażliwość na substancję aktywną albo na którąkolwiek substancję pomocniczą, która wchodzi w skład implantu. Co więcej, przeciwwskazaniem do stosowania implantu antykoncepcyjnego jest też występowanie u kobiety żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych. Implantu antykoncepcyjnego nie powinno się również stosować u kobiet, które miały guzy wątroby, zarówno łagodne, jak i złośliwe.

  Następnym przeciwwskazaniem do stosowania implantu antykoncepcyjnego jest występowanie u kobiety poważnych chorób wątroby. Implant można zastosować dopiero wtedy, gdy kondycja zdrowotna kobiety się poprawi. Przeciwwskazaniem do stosowania implantu antykoncepcyjnego są również niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

  Jakie skutki uboczne są związane ze stosowaniem implantów antykoncepcyjnych?

  Skutki uboczne używania implantu antykoncepcyjnego mogą występować u niektórych kobiet. Można do nich zaliczyć między innymi: zakażenia pochwy, bóle głowy, trądzik oraz tkliwość piersi. Do skutku ubocznych stosowania implantów antykoncepcyjnych można zaliczyć również nieregularne krwawienia miesiączkowe oraz przyrost masy ciała. Dość często w przypadku implantów antykoncepcyjnych występuje również zwiększenie apetytu i wiążące się z nim przybieranie na wadze. Co więcej, u kobiet mogą pojawiać się też: nudności, wymioty, bolesne miesiączkowanie, oraz zawroty głowy. Dużo rzadziej występującym niepożądanym skutkiem ubocznym może być również zmniejszone libido. Najrzadziej przy stosowaniu implantu antykoncepcyjnego występują wysypki, pokrzywki i ciężkie reakcje anafilaktyczne.

  Jakie są jeszcze wady implantów antykoncepcyjnych, poza wspomnianymi wcześniej skutkami ubocznymi?

  Z pewnością największą wadą implantu antykoncepcyjnego jest jego cena. Taki implant antykoncepcyjny kosztuje około 5000 zł. Nie każdą kobietę stać na to, żeby wydać jednorazowo tak dużą sumę.

  Czy implant antykoncepcyjny być stosowany w okresie karmienia piersią?

  Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, żeby stosować implanty antykoncepcyjne podczas karmienia piersią. Jednak należy pamiętać o tym, żeby taki implant antykoncepcyjny założyć w ciągu czterech tygodni po porodzie. Implant antykoncepcyjny nie ma żadnego wpływu na sposób wydzielania i na jakość kobiecego pokarmu. To znaczy na stężenie w nim białka, laktozy oraz tłuszczu. Musisz pamiętać również o tym, że gdy stosujesz implant antykoncepcyjny, to musisz bardzo uważnie obserwować wzrost oraz rozwój Twojego dziecka.

  W jaki sposób zakłada się implant antykoncepcyjny?

  Implant antykoncepcyjny zakłada się podskórnie. Zostaje on pod skórą na maksymalnie trzy lata. Przed zastosowaniem implantu antykoncepcyjnego, lekarz powinien upewnić się, że nie jesteś w ciąży. Implant antykoncepcyjny trzeba wyjąć spod skóry nie później niż po upływie trzech lat od momentu jego założenia. Natomiast u kobiet z nadwagą lub otyłych lekarz zawsze powinien się zastanowić nad tym, czy nie usunąć implantu antykoncepcyjnego przed tą datą. Warto wiedzieć o tym, że tylko założenie kolejnego implantu antykoncepcyjnego po usunięciu wcześniejszego gwarantuje nieprzerwaną ochronę antykoncepcyjną.  

  Musisz pamiętać również o tym, że gdy implant antykoncepcyjne nie zostanie umieszczony w zgodzie z instrukcję i w odpowiednim dniu, to może się to skończyć niezaplanowaną ciążą. Implant antykoncepcyjny powinien być zakładany bezpośrednio pod skórę w wewnętrzną górną część ramienia, aby ominąć naczynia krwionośne i nerwy, które znajdują się głębiej w tkance łącznej między bicepsem a mięśniem trójgłowym. Następnie należy potwierdzić odpowiednie umieszczenie implantu.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.