antykoncepcja online

  Globulki antykoncepcyjne, czyli dopochwowe są jedną z miejscowych metod antykoncepcji chemicznej. Globulki antykoncepcyjne należy zaaplikować na kilkanaście minut przed stosunkiem płciowych. Nie są skuteczną metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą. Powinno się je stosować raczej dodatkowo. Nie są skuteczne jako samodzielny środek antykoncepcyjny. Dużym plusem globulek dopochwowych niska cena oraz duża dostępność.

  Globulki dopochwowe można kupić bez recepty. Z tego wpisu dowiesz się o wiele więcej o tej metodzie antykoncepcyjnej. Globulki antykoncepcyjne są dopochwowymi środkami plemnikobójczymi. Ich najważniejszą substancją aktywną są spermicydy. Znajdują się one również w prezerwatywach, żelach, piankach oraz tamponach. Do spermicydów można zaliczyć między innymi: noksynol 9, nonoxinol, oktoksynol, menfegol i chlorek benzalkonium. Zadaniem tych wszystkich substancji jest wyeliminowanie i unieruchomienie plemników przez niszczenie ich błony komórkowej. Globulki antykoncepcyjne nie są najlepszą metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą, ponieważ mają niski poziom skuteczności.

  Jak działają globulki antykoncepcyjne?

  Globulki antykoncepcyjne za sprawą unieruchamiania oraz niszczenia plemników w pochwie, nie pozwalają im dotrzeć do szyjki macicy. To sprawia, że zapłodnienie jest niemożliwe. Globulki antykoncepcyjne stosowane są dopochwowo na kilkanaście minut przed stosunkiem płciowym. Globulki rozpuszczają się w pochwie i niestety z niej wyciekają. Żeby zapobiec plamom na bieliźnie, dobrze jest mieć wkładki higieniczne. Żeby zwiększyć skuteczność globulek antykoncepcyjnych, kobieta po zaaplikowaniu globulki powinna przez chwilę poleżeć. To sprawi, że substancja z globulki nie wycieknie z pochwy.

  W jaki sposób stosować globulki antykoncepcyjne?  

  Globulkę antykoncepcyjną trzeba umieścić głęboko w pochwie na dziesięć do piętnastu minut przed stosunkiem płciowym. Znajdujące się w globulce antykoncepcyjnej substancje plemnikobójcze działają przez około godzinę. Jeżeli w ciągu godziny nie dojdzie do wytrysku w czasie seksu, to trzeba zaaplikować kolejną globulkę dopochwową. Przed każdym stosunkiem płciowych należy umieścić w pochwie kolejną globulkę antykoncepcyjną. Rozpuszczona substancja będzie wyciekać nawet przez sześć do ośmiu godzin. Właśnie dlatego warto jest wcześniej kupić opakowanie wkładek higienicznych. Do czasu zakończenia wyciekania substancji z globulki dopochwowej nie należy stosować irygacji. Niewskazane jest również intensywne podmywanie.

  Czy globulki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność?

  Żeby określić skuteczność konkretnej metody antykoncepcyjnej, trzeba posłużyć się tak zwanym wskaźnikiem Pearla. Pokazuje on liczbę ciąż 100 par, które wybrały określoną metodę antykoncepcji. Im niższy wskaźnik, tym dana metoda jest skuteczniejsza. Globulki antykoncepcyjne dopochwowe otrzymały od 10 do 30 punktów. Natomiast hormonalne środki antykoncepcji w skali Pearla mają od 0,2 do 0,9 punktów. Przy porównaniu tych dwóch metod antykoncepcyjnych, odpowiedź o skuteczność tych pierwszych, staje się oczywista. Nie ma co ukrywać, że globulki antykoncepcyjne nie są skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Właśnie z tego powodu polecamy je stosować wyłącznie w ostateczności, na przykład gdy jesteś uczulona na stosowanie innych chemicznych metod antykoncepcyjnych. Globulki antykoncepcyjne można stosować również jako dodatkową ochronę, na przykład w czasie używania prezerwatywy.

  Ile kosztują globulki antykoncepcyjne? Gdzie można je kupić?

  Koszt globulek antykoncepcyjnych najczęściej waha się od 15 do 30 złotych. W opakowaniu standardowo znajduje się sześć tabletek. Globulki antykoncepcyjne są wydawane bez recepty. Można je kupić praktycznie w każdej aptece. Są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. To wszystko sprawia, że ta metoda antykoncepcji jest dosyć popularna. Jednak musisz pamiętać, że jeżeli zależy Ci na tym, żeby skutecznie ochronić się przed nieplanowaną ciążą, to powinnaś łączyć globulki antykoncepcyjne z pozostałymi środkami mechanicznymi, na przykład z prezerwatywą.

  Jakie globulki antykoncepcyjne są aktualnie dostępne w Polsce?

  Najczęściej stosowanym typem globulek antykoncepcyjny jest Patentex-Oval. Zawierają one w sobie substancję czynną o nazwie nonoksynol 9. Kosztują od ok. 15 do 25 zł. Pozostałe rodzaje globulek antykoncepcyjnych to: Kolpotex-230, Kolpotex-Oval oraz Preventex. We wszystkich tych globulkach dopochwowych substancją aktywną jest nonoxinol.

  Jakie są wady i zalety globulek antykoncepcyjnych?

  Globulki antykoncepcyjne są łatwo dostępne, o czym tutaj już kilka razy wspominaliśmy. Można je kupić bez recepty. Nie wpływają na układ hormonalny i na płodność kobiety. Do ich najważniejszych wad należy zaliczyć fakt, że nie są one skuteczną metodą ochrony przed niechcianą ciążą. Co więcej, jest to dość niewygodny w stosowaniu środek antykoncepcyjny. W czasie stosunku globulka dopochwowa się pieni i może być to niekomfortowe zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Globulka nie zawsze rozpuszcza się całkowicie.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.