antykoncepcja online

  Gąbka dopochwowa, czyli inaczej antykoncepcyjna jest jednocześnie mechaniczną i chemiczną metodą antykoncepcji. Jest zaporą, która gwarantuje ochronę przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych. W dodatku jest nasączona płynem plemnikobójczym. Zobacz, w jaki sposób stosować gąbkę dopochwową oraz, czy ten rodzaj antykoncepcji jest naprawdę skuteczny. Gąbka antykoncepcyjna ma postać okrągłej gąbki o średnicy pięciu centymetrów. Posiada ona niewielkie wgłębienie. Przymocowany jest do niej specjalny sznurek, który ułatwia jej wyjmowanie w późniejszym czasie. Gąbkę antykoncepcyjną należy umieścić głęboko w pochwie. Jest ona barierą utrudniającą wniknięcie plemników do dróg rodnych. Gąbki antykoncepcyjne są zazwyczaj wyprodukowane z tworzywa poliuretanowego oraz nasączone dodatkowo substancją plemnikobójczą. Może być to nonoksynol-9 lub benzalkonium.

  Jak stosować gąbkę antykoncepcyjną?

  Gąbka antykoncepcyjna jest zakładana bezpośrednio przed stosunkiem płciowym. Powinna się ona znajdować w pochwie przez około trzydzieści godzin. W tym czasie można kilkukrotnie uprawiać seks. Jednak bardzo ważne jest to, żeby gąbki antykoncepcyjnej nie wyjmować z pochwy wcześniej niż po upływie dwunastu godzin od ostatniego kontaktu seksualnego. Ten czas określa producent gąbki. Zazwyczaj waha się on od sześciu do dwudziestu czterech godzin. Gąbka antykoncepcyjna jest jednorazowego użytku i po zastosowaniu należy ją wyrzucić do kosza.

  W jaki sposób założyć gąbkę antykoncepcyjną?

  Gąbka antykoncepcyjna musi być umieszczona jak najgłębiej, żeby pokryć wejście do kanału szyjki macicy. Gąbkę antykoncepcyjną zakłada się tak samo jak tampon. Najlepiej zrobić to w pozycji stojącej z jedną nogą opartą o wannę albo o krzesło. Na samym początku trzeba bardzo dokładnie umyć ręce. Część producentów zaleca również, żeby gąbkę antykoncepcyjną przed aplikacją zwilżyć wodą, aby uwolnić substancję plemnikobójczą. Następnie należy włożyć piankowy krążek do pochwy w taki sposób, żeby zagłębienie było skierowane w stronę macicy. Gąbka antykoncepcyjna jest odpowiednio założona, gdy dotyka szyjki macicy oraz całkowicie ją pokrywa. Niewłaściwa aplikacja może zmniejszyć skuteczność tej metody antykoncepcyjne. Po odpowiednim umieszczeniu gąbki antykoncepcyjnej w pochwie musi być ona całkowicie niewyczuwalna. Jej wyjęcie nie powinno być trudne. Wystarczy złapać kciukiem oraz palcem wskazującym za sznureczek oraz pociągnąć jak tampon.

  Czy stosowanie gąbek antykoncepcyjnych chroni przed nieplanowaną ciążą?

  Mimo wykorzystania dwóch metod zabezpieczenia, czyli mechanicznej oraz chemicznej, gąbka antykoncepcyjna nie jest najbardziej skutecznym na świecie środkiem antykoncepcyjnym. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od sześciu do dwudziestu czterech. Znaczy to, że co czwarty stosunek płciowy z zastosowaniem gąbki antykoncepcyjnej, może prawdopodobnie zakończyć się nieplanowanym zapłodnieniem. Jak widać, ryzyko jest duże. Warto tutaj jeszcze bardzo mocno podkreślić, że skuteczność tej metody jest różna w zależności od tego, czy kobieta wcześniej urodziła dziecko. U kobiet, które wcześniej były już w ciąży wskaźnik Pearla to dwadzieścia cztery procent, a dla nieródek wynosi on tylko dwanaście procent. Prawdopodobnie jest to związane z inną budową macicy po porodzie. Żeby zminimalizować ryzyko zapłodnienia, dobrze jest stosować gąbkę antykoncepcyjną razem z pozostałymi metodami antykoncepcji. Może być to prezerwatywa lub dodatkowe środki plemnikobójcze.

  Gdzie można kupić gąbki antykoncepcyjne i ile one kosztują?

  Niestety gąbki antykoncepcyjne są bardzo trudno dostępne w polskich aptekach. Natomiast na Zachodzie są one o wiele popularniejszą metodą antykoncepcji. Można je kupić praktycznie w każdej aptece. W Polsce możesz zamówić gąbkę antykoncepcyjną przez internet. Znajdziesz ją na przykład na zagranicznych portalach aukcyjnych. Ich cena to około dziesięć dolarów za trzy sztuki.

  Dla kogo będą najbardziej odpowiednie gąbki dopochwowe?

  Chociaż gąbka antykoncepcyjna nie zapewnia pełnej ochrony przed nieplanowaną ciążą, to w przypadku części kobiet może być ona o wiele bardziej skuteczna, niż pozostałe metody antykoncepcji. Bardzo dużą zaletą gąbek dopochwowych jest to, że nie ingerują one w funkcjonowanie kobiecego organizmu. Gąbkę antykoncepcyjną poleca się kobietom, które nie mogą stosować preparatów hormonalnych albo boją się przyjmować tego rodzaju leki. Gąbki antykoncepcyjne są odpowiednie również dla osób, która nieregularnie uprawiają seks oraz nie mają stałego partnera seksualnego.

  Gąbka antykoncepcyjna minimalizuje ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Jednak nie chroni ona w stu procenta. Nie jest to odpowiednia ochrona przed chorobami wenerycznymi dla osób, które bardzo często zmieniają partnerów seksualnych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że na rynku są dostępne gąbki dopochwowe, których rolą nie jest ochrona przed nieplanowanym zapłodnieniem, ale umożliwienie odbycia stosunku płciowego w czasie menstruacji. Jednak są to dwa zupełnie odmienne produkty.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.