antykoncepcja online

  Chip antykoncepcyjny jest jedną z najbardziej innowacyjnych oraz nowoczesnych metod antykoncepcyjnych. Wystarczy wszczepić taki chip antykoncepcyjny po skórę, żeby skutecznie ochraniał on kobietę przed nieplanowaną ciążą przez pięć lat. Działanie chipu antykoncepcyjnego opiera się na progestagenie. To sprawia, że ma on bardzo szerokie zastosowanie. Podskórny chip antykoncepcyjny nie ma w sobie estrogenu. Jak wygląda chip antykoncepcyjny? Jaki jest jego koszt i w jakim miejscu można go wszczepić?

  Jak wygląda chip antykoncepcyjny?

  Chip antykoncepcyjny jest długotrwałą i odwracalną metodą antykoncepcyjną w formie małego, elastycznego pręcika, który ma długość 4 cm i szerokość 2 cm. Ten podobny do zapałki chip antykoncepcyjny wstrzykiwany jest pod skórę. Uwalnia się z niego tylko i wyłącznie progestagen, czyli syntetyczny progesteron. Ten hormon przeważa w drugiej fazie cyklu i skutecznie zapobiega ciąży.

  W jaki sposób działa chip antykoncepcyjny?

  Rezultat tego rodzaju antykoncepcji utrzymuje się od sześciu miesięcy do pięciu lat. W tym czasie uwalniane są niewielkie dawki progestagenu. Ten hormon przez otaczające go tkanki dostaje się bezpośrednio do krwi, a później do całego organizmu kobiety. Chip antykoncepcyjny, w przeciwieństwie do tabletek, nie uwalnia estrogenów, które bardzo często są przyczyną skutków ubocznych. Dawki progestagenu zapobiegają jajeczkowaniu, blokują cykliczne dojrzewanie endometrium i zagęszczają śluz. To właśnie śluz nie daje plemnikom możliwości dotarcia do komórki jajowej. Lekarze uważają, że chip antykoncepcyjny jest o wiele bezpieczniejszy dla organizmu kobiety, niż tabletki antykoncepcyjne.

  Jak wygląda zabieg wszczepienia chipu antykoncepcyjnego?

  Zabieg wszczepienia podskórnego chipa antykoncepcyjnego polega na umieszczeniu go wprost pod skórą w wewnętrznej, górnej części ramienia. Chip antykoncepcyjny musi być umieszczony w taki sposób, żeby w czasie zabiegu zostały ominięte nerwy i naczynia krwionośne, które znajdują się głęboko w tkance łącznej pomiędzy mięśniem trójgłowym a bicepsem. Położenie chipa antykoncepcyjnego trzeba sprawdzić palpacyjnie pod skórą natychmiast po jego założeniu. Jeżeli nie jest on wyczuwalny albo jego obecność jest wątpliwa, to trzeba zastosować inną metodą sprawdzenia.

  W okresie, gdy lekarz nie jest pewny, czy chip antykoncepcyjny prawidłowo działa, koniecznie jest stosowanie jeszcze dodatkowo alternatywnych metod antykoncepcji. Całkowite działanie chipa antykoncepcyjnego jest widoczne najczęściej po tygodniu od jego założenia. Chip antykoncepcyjny u kobiet praworęcznych jest wszczepiany w lewej ręce. Natomiast u leworęcznych w prawej. Cały zabieg jest bardzo podobny do przyjęcia zastrzyku. Wszczepienie chipa antykoncepcyjnego jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wszczepienia chipu antykoncepcyjnego musi się odbyć w pierwszych pięciu dniach cyklu. Najlepiej zrobić to w pierwszym dniu menstruacji.

  Jakie zalety ma chip antykoncepcyjny?

  Bez wątpienia najważniejszą zaletą chipu antykoncepcyjnego jest jego bardzo długi czas działania. Chip antykoncepcyjny jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. W przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnym, z chipu nie są uwalniane estrogeny. Te hormony są odpowiedzialne za większość skutków ubocznych, które występują w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Postać chipu antykoncepcyjnego pozwala uważać, że jest to jedna z najbezpieczniejszych dla kobiet metod zapobiegania niechcianej ciąży.

  Długotrwałe działanie chipu antykoncepcyjnego nie tylko zachowuje jednostajny poziom progesteronu. Ta metoda antykoncepcji gwarantuje zachowanie wygody i dyskrecji. Nie ma również obowiązku regularnego brania tabletek antykoncepcyjnych. Na działanie chipu antykoncepcyjnego nie wpływają choroby wiążące się z funkcjonowaniem układu pokarmowego, na przykład biegunka lub wymioty. Najważniejszą drugą zaletą stosowania chipu antykoncepcyjnego jest jego skuteczność. Zgodnie ze wskaźnikiem Pearla, który określa skuteczność różnych metod antykoncepcji, dla chipu antykoncepcyjnego ten wskaźnik wynosi tylko 0,01. Znaczy to, że ochrania on kobietę przed zajściem w nieplanowaną ciążę aż w 99 procentach.

  Jakie są najważniejsze wady chipu antykoncepcyjnego?

  Niestety chip antykoncepcyjny ma również swoje wady. Musisz pamiętać, że stosowanie go nie zwalnia się z konieczności stosowania innym metod zabezpieczenia przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, na przykład wirusem HIV, czy AIDS.  Jeżeli kobieta nie ma stałego partnera seksualnego, to najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie prezerwatywy. Chip antykoncepcyjny tak samo, jak inne środki tego rodzaju zapewnia ochronę antykoncepcyjną, ale nie chroni on przed zarażaniem innymi chorobami. Niestety kobiety bardzo często zapominają o tej zależności. Wszczepienie chipu antykoncepcyjnego może mieć niekorzystny wpływ na regularność cyklu menstruacyjnego. Jego działanie może spowodować nieregularne miesiączki albo nawet całkowity zanik krwawienia miesiączkowego.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.