Refluks

  Choroba refluksowa przełyku, czyli inaczej refluks to choroba przewlekła, która przebiega z okresami zaostrzeń oraz remisji. Najczęstszym jej objawem jest tak zwana zgaga. Jednak gdy rozpozna się ją zbyt późno i nie będzie się jej odpowiednio leczyć, to może ona prowadzić do poważnych, czasami wyjątkowo niebezpiecznych powikłań. Poznaj metody leczenie refluksu oraz sprawdź jaka dieta jest polecana dla osób, które zmagają się z chorobą refluksową przełyku. Czego nie można jeść? W jaki sposób zmniejszyć objawy refluksu?

  Co to jest refluks?

  Refluks jest stanem, w którym patologiczne zarzucanie treści żołądkowej do przełyku jest powodem uciążliwych objawów albo różnych powikłań. Oprócz połkniętego wcześniej pokarmu cofaniu ulega również kwas solny, który razem ze znajdującymi się w nim enzymami trawiennymi, prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Chorobę refluksową przełyku można podzielić zgodnie z tak zwaną klasyfikacją montrealską na następujące zespoły: przełykowe i pozaprzełykowe.

  Zespoły przełykowe – czym się charakteryzują?

  Do zespołów objawowych należy standardowy zespół refluksowy, który przebiega ze zgagą lub z regurgitacją, czyli przesunięciem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, bez tworzenia się odruchu wymiotnego. Można tutaj również wspomnieć o refluksowym zespole bólu w klatce piersiowej. Zespoły przebiegające z uszkodzeniem przełyku to: refluksowe zapalenie przełyku, refluksowe zwężenie przełyku, przełyk Barreta oraz rak gruczołowy przełyku.

  Czym wyróżniają się zespoły pozaprzełykowe?

  Z refluksem mają związek: refluksowy zespół kaszlowy oraz refluksowy zespół zapalenia krtani. Natomiast prawdopodobny związek z refluksem mają: zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, idiopatyczne włóknienie płuc oraz nawracające zapalenie ucha środkowego.

  Jakie są najpopularniejsze przyczyny refluksu?

  Występuje wiele współdziałających czynników, które przypuszczalnie wywołują tę chorobę można do nich zaliczyć na przykład: zmniejszenie skuteczności mechanizmów, które zapobiegają zarzucaniu treści żołądkowej. Taka sytuacja występuje przy zaburzeniach czynności motorycznej dolnego zwieracza przełyku, które mogą występować samoistnie lub w czasie przyjmowania niektórych leków, na przykład doustnych środków antykoncepcyjnych, metyloksantyny, β2-mimetyk, azotanów i środków przeciwcholinergicznych.

  Drugim czynnikiem jest obecność przepukliny rozworu przełykowego. Polega ona na odsunięciu się mięśnia przypony od ściany przełyku oraz tworzeniu się przestrzeni, przez którą do klatki piersiowej przeciska się mały, rozdęty element żołądka. Przepuklinę rozworu przełykowego można zdiagnozować u od 1 procenta do 20 procent osób dorosłych. Jednak tylko dziesięć procent z nich może odczuwać objawy zgagi albo zarzucania treści żołądkowej do jamy ustnej. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na występowanie refluksu są zaburzenia opróżniania żołądka. Prowadzą one do upośledzenia zdolności regeneracyjnych błony śluzowej przełyku przez długotrwałe wystawienie na zalegającą treść pokarmową. Kolejnym powodem refluksu może być otyłość. Wzrost objętości żołądka zwiększa też objętość materiału zarzucanego do przełyku.

  Kolejna przyczyna refluksu to ciąża. Zwiększające się rozmiary dziecka mogą być przyczyną wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Sprzyja to cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Znaczenie posiada również zwiększająca się masa ciała matki i zmiany hormonalne występujące w jej organizmie. Choroba refluksowa przełyku może się również rozwinąć w przebiegu części chorób ogólnoustrojowych, takich jak na przykład: twardzina układowa, cukrzyca, polineuropatia alkoholowa, czy rozmaite zaburzenia hormonalne.

  Jakie mogą być objawy refluksu?

  Najważniejszymi objawami refluksu są zgaga, czyli uczucie pieczenia za mostkiem oraz puste odbijania. Dolegliwości te nasilają się w pozycji ciała, która ułatwia refluks, czyli przy pochyleniu się do przodu, położeniu się na plecach oraz w czasie parcia, w szczególności po obfitym albo po tłustym posiłku. Objawy nietypowe, czyli pozaprzełykowe występują często bez towarzyszącej zgagi oraz bez odbijania. Można do nich zaliczyć na przykład chrypkę, w szczególności poranną, spowodowaną podrażnieniem strun głosowych przez zarzucaną treść pokarmową. Warto tutaj wymienić również suchy kaszel połączony ze świszczących oddechem, na skutek zaaspirowania treści żołądkowej do dróg oddechowych oraz ból w klatce piersiowej. Występuje również grupa tak zwanych objawów alarmujących, których wystąpienie wymaga błyskawicznej diagnostyki endoskopowej, aby wykluczyć nowotwór.

  Jak leczy się refluks?  

  Choroba refluksowa przełyku to choroba przewlekła. Z tego względu odpowiednie jest  leczenie ciągłe, aby opanować dolegliwości oraz zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Wiele osób musi leczyć się na refluks do końca życia. Poza leczeniem farmakologicznym należy wdrożyć higienę jedzenia, czyli spożywać mniejsze posiłki i jeść najpóźniej na dwie lub trzy godziny przed snem. Warto też skończyć z paleniem papierosów i innymi używkami.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.