refluks - domowe sposoby

  Refluks oraz częsta zgaga to popularne dolegliwości, które towarzyszą osobom prowadzącym niezdrowy styl życia. Ciężkostrawne posiłki oraz nieprawidłowy sposób jedzenia to główne czynniki, które odpowiadają za wystąpienie problemu. Na szczęście, refluks – leczenie domowe może w krótkim czasie przynieść oczekiwaną poprawę i wyeliminować dokuczliwe dolegliwości. Jakie sposoby są najskuteczniejszą formą walki ze zgagą oraz refluksem?

  Czym jest refluks – podstawowe informacje

  Wystarczy poznać fizjologiczne mechanizmy tej dolegliwości, aby samodzielnie zauważyć pierwsze domowe sposoby na uporanie się z tym problemem. Wyróżniamy dwa typy refluksu. Fizjologiczny występuje niemal u każdego człowieka po zbyt obfitym i ciężkostrawnym posiłku. To charakterystyczne odbijanie się i uczucie ciężkości w górnej części jamy brzusznej. Refluks patologiczny to nawracający problem związany z zarzucaniem treści pokarmowej, a także pieczeniem za mostkiem. Objawy bardzo często przypominają nadkwasotę związaną z nadmierną produkcją soków żołądkowych. Refluks – leczenie domowe opiera się w głównej mierze na stosowaniu lekkostrawnej diety, a także na prawidłowym spożywaniu pokarmów.

  Zwróć uwagę na to, w jaki sposób jesz

  Przyczyną refluksu bardzo często jest jedzenie w pośpiechu i niedokładne przeżuwanie pokarmu. Nie do końca rozdrobniony pokarm ciężko przechodzi przez kolejne odcinki układu trawiennego, a towarzyszą temu wzdęcia, odbijanie się oraz zgaga. Przy poważniejszych problemach pojawia się uczucie zatkanego przełyku, a także reakcje wymiotne. Dietetycy zwracają uwagę, że istotne jest nie tylko to, co jesz, ale również w jaki sposób to robisz. Zalecane jest dokładne przeżuwanie pokarmu w jamie ustnej. To właśnie w tym miejscu zachodzą pierwsze procesy trawienne.

  Unikaj spożywania smażonych potraw

  Smażone na głębokim tłuszczu potrawy są szczególnym wyzwaniem dla naszego układu pokarmowego. Osobom doświadczającym problemów z refluksem zaleca się korzystanie z delikatnych technik kulinarnych, takich jak gotowanie, duszenie oraz pieczenie w naczyniu żaroodpornym. To prosty sposób, który pozwala skutecznie ograniczyć problem z refluksem oraz nawracającą zgagą. Trzeba przyznać, że delikatne techniki kulinarne mogą być w dobie XXI wieku stosowane z większą wygodą za sprawą nowoczesnych urządzeń oraz sprzętów.

  Zwracaj większą uwagę na to co jesz

  Wielu specjalistów zwraca uwagę, że nawracające problemy trawienne powinny skłonić nas do prowadzenia dzienników posiłków. Warto notować wszelkie spożywane produkty, dzięki czemu, bardzo szybko zaznaczymy pozycje, które prowadzą do nieprzyjemnych problemów ze strony układu pokarmowego. Osoby z refluksem z całą pewnością powinny ograniczyć kawę, czarną herbatę, alkohol, słodycze, napoje gazowane, mocno solone przekąski, chipsy, smażone mięso, produkty o wysokiej zawartości tłuszczów zwierzęcych, np. śledź w oleju. Wystarczy sprawdzić, jakie grupy produktów prowadzą do nasilenia się objawów refluksu i wyeliminować lub ograniczyć je w codziennej diecie.

  Zadbaj o zdrowy styl życia

  Refluks to coraz częstsza dolegliwość towarzysząca milionom dorosłych osób na całym świecie. Specjaliści wskazują, że przyczyną może być pośpiech w codziennym życiu oraz nadmiar stresu. Często nie mamy czasu, aby zadbać o zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Zamiast tego, żywimy się mrożonkami, produktami przetworzonymi, a także fast foodami. Często zdarza nam się również jeść w biegu, nie zachowują odpowiedniej formy spożywania posiłku. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób doświadcza przykrych problemów z refluksem.

  Warto sobie uświadomić, że ciągła gonitwa skraca nasze życie i niekorzystnie odbija się na zdrowiu oraz ogólnym funkcjonowaniu organizmu. Warto zatem nieco zwolnić i spróbować chociaż odrobinę zmienić styl życia na bardziej zdrowy. Zwracajmy większą uwagę na spożywane posiłki, zadbajmy o aktywność fizyczną, wygospodarujmy czas na spokojne posiłki. Refluks – leczenie domowe skupia się głównie na unikaniu czynności oraz potraw, które mogą zaburzyć funkcjonowanie układu trawiennego.

  Zioła łagodzące objawy refluksu

  Do naszej dyspozycji pozostają również naturalne zioła, które wspierają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz zmniejszają ryzyko wzdęć, zaparć oraz zgagi. Doskonałym dodatkiem do codziennej diety jest siemię lniane. Zmielone ziarna można dodać do posiłku w formie przyprawy. Za sprawą właściwości prozdrowotnych, siemię łagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a także jest bogatym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie oraz perystaltykę jelit.

  W sieci natrafimy na niezliczone przepisy oraz receptury herbat i naparów ziołowych, które wspomagają trawienie, a jednocześnie, działają rozluźniająco i uspokajająco. Na lepsze trawienie stosuje się również lecznicze nalewki. W przypadku refluksu nie zawszę są one najlepszym rozwiązaniem ze względu na wysoką zawartość alkoholu. W codziennej diecie możesz zastosować również naturalne zioła i przyprawy, które łagodzą refluks. Są to przede wszystkim: koperek, oregano, cynamon, majeranek, liść laurowy, słodka papryka, a także bazylia.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  zadaj pytanie lekarzowi