Pomiar temperatury przy tabletkach antykoncepcyjnych

  Poza antykoncepcją naturalną można wyróżnić również: antykoncepcję chemiczną, mechaniczną i hormonalną. Ta ostatnia to właśnie tabletki antykoncepcyjne sprzedawane na receptę. Jednak naturalne metody antykoncepcji, nazywana inaczej NPR, czyli naturalnym planowaniem rodziny, zgodnie z opinią Światowej Organizacji Zdrowia nie są skutecznymi metodami antykoncepcyjnymi.

  Na czym polega naturalne planowanie rodziny?

  Metody rozpoznawania płodności, czyli z angielskiego Fertility Awerness-Based Methods, FAB, opierają się na przewidywaniu okresów płodności w cyklu miesięcznych kobiety na podstawie znajomości fizjologicznych objawów specyficznych dla poszczególnych faz. Tego rodzaju działania mogą być wykorzystywane zarówno po to, żeby dana kobieta mogła szybciej zajść w ciążę, jak również po to, żeby mogła jej uniknąć. Wśród naturalnych metod antykoncepcji można wyróżnić kilka wariantów.

  Kalendarzyk małżeński

  Jest to inaczej metoda Ogino-Knausa lub Metoda Dni Standardowych. Polega ona na bardzo dokładnym zapisywaniu długości cykli przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy. Później dokonuje się wyliczeń i ustala u kobiety dni płodne na podstawie najdłuższego oraz najkrótszego cyklu.

  Metoda termiczna

  Drugą metodą jest metoda termiczna. Jej sama jej nazwa mówi ta metoda jest oparta przede wszystkim na pomiarze temperatury w pochwie albo w jamie ustnej. Pomiar temperatury powinno się wykonywać codziennie o tej samej porze. Kobieta musi to robić zaraz po przebudzeniu, jeszcze zanim wstanie z łóżka. Dzięki pomiarowi temperatury można ustalić moment owulacji, w czasie której temperatura powinna być wyższa niż przez trzy kolejne dni w stosunku do sześciu poprzednich dni.

  Metoda Billingsów

  Inaczej nazywana jest ona metodą owulacji. Polega ona na wyjątkowo dokładnej obserwacji śluzu szyjkowego. Można go dokonywać w każdych warunkach i o każdej godzinie. Śluz zależnie od fazy cyklu może być: estrogenny, czyli płodny lub gestagenny, czyli niepłodny. Żeby nauczyć się właściwie rozróżniać te dwa rodzaje śluzu szyjkowego, to najczęściej potrzeba kilku miesięcy.

  Metoda objawowo-termiczna

  W tej metodzie, żeby określić fazę cyklu miesięcznego kobiety, należy wziąć pod uwagę temperaturę ciała i wygląd śluzu szyjkowego. Wśród tych metod można wyróżnić między innymi: metodę Rötzera, metodę Kippleyów, metodę podwójnego sprawdzenia i metodę T. Kramarek.

  Metoda laktacyjna niepłodności poporodowej

  Stosuje się ją w przypadku kobiet karmiących piersią. Żeby móc wykorzystywać ten rodzaj antykoncepcji muszą zostać spełnione następujące warunki: dziecko musi mieć nie mniej niż sześć miesięcy, po porodzie nie może jeszcze wystąpić pierwsza miesiączka, dziecko musi być karmione tylko i wyłącznie piersią. Oznacza to, że dziecko musi być karmione nie rzadziej niż co cztery godziny  w ciągu dnia oraz co sześć godzin w ciągu nocy bez dokarmiania. Istotne jest to, żeby pamiętać o tym, że owulacja może wystąpić przed pojawieniem się okresu.

  Metoda bólu owulacyjnego

  Mniej więcej czterdzieści procent kobiet odczuwa podczas owulacji kłujący ból w podbrzuszu, tkliwość piersi. To sprawia, że w prosty sposób można określić, kiedy kobieta ma dni płodne.

  Na jakich zasadach działa naturalna antykoncepcja?

  Na rynku występują testery płodności, mikroskopy do badania śliny i komputery oraz kalendarze cyklu miesiączkowego. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom można dokładnie i w prosty sposób określić u kobiety dni płodne oraz niepłodne. Metody naturalnej antykoncepcji wymagają bardzo dużego zaangażowania i wiedzy. Kobieta musi niezwykle rygorystycznie przestrzegać określonych zasad i być systematyczna. Na pewno bardzo pomocne w stosowaniu antykoncepcji naturalnej będzie dla niej wsparcie partnera.

  Czy właśnie to sprawia, że hormonalna antykoncepcja doustna jest prostszą w stosowaniu metodą zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą dla kobiet, u których nie występują przeciwskazania zdrowotne, ani światopoglądowe?

  Na czym polega antykoncepcja hormonalna? Czy trzeba przy niej wykonywać pomiar temperatury?

  Jak sama możesz się przekonać bardzo wiele, wśród metod naturalnych, jest opartych na pomiarze temperatury. Może właśnie to sprawia, że są one tak mało skuteczne. W końcu temperatura ciała może zostać zaburzona przez bardzo wiele różnych czynników, wśród nich można wymienić między innymi: brak snu, zaburzenia odżywiania, nieprawidłową dietę, migreny, czy stres. Nie wspominając już o bardzo dużych wahaniach temperatury przed i po okresie.

  Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych hormonalnych również wiąże się ze skutkami ubocznymi, ale z pewnością jest mniej wymagające dla kobiety niż stosowanie naturalnych metod antykoncepcji. W dodatku tabletki antykoncepcyjne o wiele lepiej chronią przed nieplanowaną ciążą. Oczywiście, że tabletki antykoncepcyjne hormonalne również wymagają od kobiety narzucenia sobie pewnego rygoru, pominięcie jednej dawki może się nie skończyć nieplanowaną ciążą, ale gdy pominie się dwie, to już cała ochrona znika. Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej konieczne jest regularne wykonywanie badań i odbywanie wizyt w gabinecie ginekologicznym.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.