W dzisiejszych czasach borykamy się z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Różnego rodzaju dolegliwości szerzą się na świecie wraz z rozwojem cywilizacji. Do chorób przyczynia się często niezdrowy styl życia, brak ruchu, złe odżywianie czy ciągle towarzyszący stres. Ponadto w ciągle rozwijających się miastach gromadzą się zanieczyszczenia środowiska, które w negatywny sposób oddziałują na organizm. Jedną z chorób, która zbiera śmiertelne żniwo, jest przewlekła choroba obturacyjna płuc, która przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo.

  Przewlekła choroba obturacyjna płuc – co to jest?

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, które bardzo często dotyka ludzi. Choroba występuje u kobiet i mężczyzn, objawia się zaburzonym przepływem powietrza przez płuca. W obrębie dróg oddechowych występuje ograniczenie przepływu powietrza, które jest powiązane ze zmianami zapalnymi. Z badań wynika, że około 1/4 osób powyżej 40 roku życia ma problem z przepływem oddechu przez płuca, które może być I stadium POChP. Rocznie z powodu tej choroby umiera w Polsce ok. 15 tysięcy osób.

  Jakie są przyczyny występowania POChP?

  Jedną z najczęstszych przyczyn występowania choroby jest palenie tytoniu. Dym tytoniowy składa się z ok. 4 tysięcy związków chemicznych, które przenikają do układu oddechowego.  Substancje zawarte w tytoniu drażnią oskrzela i stopniowo uszkadzają ich nabłonek, a także powodują niedotlenienie organizmu. Inną przyczyną są zanieczyszczenia pyłowe i gazowe, które dostają się do pęcherzyków płucnych i krwiobiegu. Istotny wpływ na rozwój POChP mają też czynniki genetyczne. Szczególnie u młodych osób zdarza się niedobór białka α-1 antytrypsyny.

  Objawy choroby

  Początkowe objawy POChp nie są charakterystyczne, właśnie dlatego warto robić badania profilaktyczne. Powinno się wykonywać coroczne badania spirometryczne,  zwłaszcza osoby, które są palaczami. Sygnały, jakie mogą świadczyć o chorobie to przewlekły kaszel, który występuje często o poranku. Chory odkrztusza gęstą plwocinę, dusi się, szybko się męczy. Na samym początku duszność występuje podczas wysiłku, ale później także podczas codziennych czynności.  Zmaga się z utratą łaknienia, chudnie, a nawet odczuwa stany depresyjne. W płucach osoby chorej można usłyszeć świsty i furczenia.

  Rozpoznanie choroby

  Podstawowym badaniem do wykonania w przypadku podejrzenia choroby jest spirometria, która pozwoli na ocenę czynności płuc. Badanie jest wykonywane przez spirometr, który rejestruje przepływ powietrza oraz pojemność płuc.

  Urządzenie jest wyposażone w program komputerowy, który analizuje ilość oraz prędkość wdychanego i wydychanego powietrza. Badanie spirometryczne wykazuje, czy występuje skurcz oskrzeli, czyli tzw. obturacja.

  Leczenie POChP

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc mimo postępu medycyny nadal jest chorobą, która nie jest w pełni uleczalna. Zmiany, które zaszły w płucach są nieodwracalne, ale leczenie może złagodzić objawy choroby, a także zahamować jej dalszy postęp. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby osoba, u której została zdiagnozowana choroba, zaprzestała palić w przypadku, gdy jest nałogowym palaczem. Rzucenie palenia nie tylko spowalnia postęp choroby, ale także zwiększa skuteczność wziewnych leków, które są zalecane. To właśnie leki rozszerzające oskrzela są przyjmowane przez pacjentów, a następnie glikokortykosteoridy, które zmniejszają objawy choroby. Aby walczyć z POChP można też robić ćwiczenia oddechowe, a także dbać o prawidłowe odżywianie. W zaawansowanych etapach choroby warto stosować przewlekłe leczenie tlenem.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.