Płyn Lugola - zastosowanie

  Płyn Lugola jest znany już od wielu lat. Cieszy się uznaniem na całym świecie, w również wśród Polaków. Czym dokładniej jest? Co w sobie skrywa, że ludzie tak chętnie po niego sięgają? Jakie ma zastosowanie? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Zachęcamy zatem do krótkiej lektury!

  Płyn Lugola – co to takiego?

  Płyn Lugola został wynaleziony przez lekarza Jeana Lugola w 1829 r. W Polsce preparat ten zaczął zyskiwać na popularności w 1986r, a dokładniej po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wszystko dlatego, że twierdzono, że płyn Lugola zapobiega zatruciom radioaktywnymi izotopami jodu, które znajdowały się w promieniotwórczych opadach.

  Przyjęcie dużej dawki jodu w postaci płynu skutkowało nadwyżkami jodu w organizmie, a więc tego, że tarczyca, nie była w stanie wchłaniać więcej jodu w radioaktywnej postaci. Takie postępowanie sprawiało, że można było uchronić siebie przed chorobami tarczycy, w tym przed nowotworem tarczycy. Obecnie uznaje się, że takie praktyki nie były konieczne, ponieważ skala skażenia wcale nie była tak duża, jak wówczas  oceniano.

  Czym dokładnie jest płyn Lugola? Co w sobie skrywa, że wzbudza tak duże zainteresowanie? Pod nazwą płynu Lugola skrywa się wodny roztwór jodku potasu oraz jodu. Płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, pomaga też w hamowaniu lub zwiększeniu wytwarzania hormonów tarczycy.

  Co ważne, tego płynu nie można stosować na własną rękę. Zarówno jego przyjmowanie, jak i sposób dawkowania powinien dobrać indywidualnie lekarz, gdyż płyn Lugola może wywołać wiele niepożądanych skutków ubocznych w tym np. do nadczynności tarczycy, podrażnienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, trądziku jodowego, alergii, czy wysypki.

  Płyn Lugola można stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie. W tym pierwszym przypadku należy rozpuścić płyn w odpowiedniej ilości wody. Stosowanie płynu wewnętrznie zazwyczaj polega na rozpuszczeniu wskazanej przez lekarza ilości płynu w wodzie, mleku bądź soku, by nie doprowadzić do podrażnienia żołądka.

  Widząc ogromne zainteresowanie płynem Lugola i szerokie jego właściwości, producenci postanowili stanąć na wysokości zadania i sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów. Obecnie  łyn Lugola występuje w różnych formach, dzięki czemu można go stosować do wielu celów. Jakich dokładnie?

  Leczenie chorób tarczycy

  Przede wszystkim specyfik ten sprawdza się w leczeniu chorób tarczycy. Dzięki zawartości w płynie jodu i dostosowaniu odpowiedniej dawki można zwiększać lub zmniejszać wydzielanie hormonów tarczycy.

  W związku z tym płyn Lugola znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia pracy tarczycy. Przede wszystkim mowa tutaj o osobach, które chorują na wrodzone zaburzenia syntezy hormonów tarczycy, w tym m.in. na dyshormogenezę oraz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Podanie jodu skutkuje zahamowaniem produkcji hormonów tarczycy.

  Stosowanie płynu Lugola przed tyreoidektomią

  Płyn Lugola podawany jest pacjentom, u których planuje się tyroidektomię, czyli zabiegu polegającym na wycięciu całej tarczycy lub jej części. Przede wszystkim mowa tutaj o zabiegu wycięcia tarczycy przy jej nadczynności. Płyn Lugola sprawia, że zmniejsza się wydzielanie hormonów.

  Badanie scyntygraficzne

  Co więcej, płyn Lugola jest podawany pacjentom, u których planuje się  badanie scyntygraficzne. Pod nazwą badania scyntygraficznego skrywa się badanie, które wykorzystuje izotopy do ocenienia wielkości, kształtu i położenia konkretnego narządu. Płyn Lugola w tego typu przypadkach jest podawany w formie rozcieńczonej.

  Dezynfekcja skóry

  Płyn Lugola działa bakteriobójczo, więc sprawi się jako środek odkażający. Stosować go można do  odkażania zadrapań, otarć i innych drobnych uszkodzeń skóry.

  Płukanie gardła przy infekcji

  Płyn Lugola okazuje się bardzo pomocny przy infekcjach gardła. Można z niego przygotować roztwór i stosować do płukania gardła. Przede wszystkim wykazuje dobre efekty przy bakteryjnych zakażeniach górnych dróg oddechowych. Działa bakteriobójczo, jak również pomaga ukoić dolegliwości bólowe. Zazwyczaj do płukania gardła zalecany jest roztwór płynu o niskim stężeniu – wystarczy kilka kropli płynu na 100 ml wody. Aby jednak upewnić się, lepiej skonsultować się z lekarzem.

  Niwelowanie osadu z migdałków

  Płyn Lugola wykazuje działanie antyseptycznie. Przygotowanie roztworu z kilku kropel płynu oraz 100 ml wody zapewnia specyfik, który pomoże niwelować osad z migdałków.

  Płyn Lugola w przemyśle spożywczym

  Płyn Lugola znalazł także zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dokładniej mówiąc, chodzi o wykrywanie obecności skrobi w różnych produktach. Płyn Lugola przy zetknięciu ze skrobią zmienia kolor w zależności od stężenia skrobi – przy dużym stężeniu skrobi na fioletowoczarny, a przy małej ilości skrobi na niebieskofioletowy. Tę własność płynu Lugola wykorzystuje się przede wszystkim przy kontroli mleka oraz produktów mlecznych, by sprawdzić, czy do ich zagęszczenia nie wykorzystano skrobi. Płyn Lugola daje wiarygodny wynik w zaledwie kilka sekund.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  konsultacja lekarska