antykoncepcja online

  Plastry antykoncepcyjne zalicza się do nowoczesnych metod antykoncepcji dla kobiet. Są one łatwe i proste w stosowaniu. To sprawiło, że stały się one bardzo popularne wśród kobiet w różnym wieku. Jak każdy preparat hormonalny posiadają one swoje plusy i minusy. Trzeba też wziąć je pod uwagę, przy wybieraniu metody antykoncepcyjnej.

  Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne?

  Plastry antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, jeżeli chodzi o zapobieganie ciąży. Wskaźnik Pearla dla nich przy regularnym stosowaniu wynosi 0,59-0,99. Wskaźnik ten oznacza stosunek liczby niezaplanowanych ciąż do liczby badanych cykli przy stosowaniu konkretnej metody antykoncepcji. Przykładowo ten wskaźnik dla minipigułki, którą również można zaliczyć do środków hormonalnych, wynosi od 0-1,26 dla regularnego stosowania, do 0-2,18 dla standardowego stosowania. Skuteczność produktu leczniczego jest uzależniona od poziomu przestrzegania zaleceń lekarza przez pacjentkę. Im bardziej restrykcyjne jest przestrzeganie zaleceń odnoszących się do prawidłowego zażywania leków, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

  Czy plastry antykoncepcyjne są proste w stosowaniu?

  Bezsprzeczną zaletą stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest łatwość ich użycia. Plaster nakleja się raz w tygodniu. Natomiast hormony, które zapobiegają ciąży, stopniowo uwalniają się do krwioobiegu. Zmiana plastra antykoncepcyjnego raz na tydzień jest bardzo dużym uproszczeniem w porównaniu do codziennego stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Plastry antykoncepcyjne są perfekcyjną metodą zapobiegania ciąży dla kobiet, które żyją niezwykle aktywnie i ciągle są w biegu. Plaster antykoncepcyjny został zaprojektowany w taki sposób, żeby ćwiczenia na siłowni, pójście na basen, do sauny, czy wzięcie prysznica nie miało negatywnego wpływu na wydzielanie hormonów. Nowoczesne plastry antykoncepcyjne nie marszczą się i nie odklejają. Dobór materiałów oraz technologii spowodował, że ani promieniowanie ultrafioletowe, ani światło słoneczne nie mają wpływu na uwalnianie się hormonów. To sprawia, że nawet w słoneczny dzień, plastra antykoncepcyjnego nie trzeba zasłaniać i się nim martwić.

  Czy plastry antykoncepcyjne są bezpieczne dla organizmu kobiety?

  Podanie hormonów za pośrednictwem plastrów antykoncepcyjnym wiąże się z bardzo wieloma korzyściami dla kobiety w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji. Taka metoda podawania hormonów nie nasila dolegliwości ze strony układu trawiennego. W dodatku w przypadku wystąpienia biegunki albo wymiotów nie ma ryzyka, że skuteczność antykoncepcji się zmniejszy, tak jak ma to miejsce w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.

  Czy plastry antykoncepcyjne są odpowiednie dla każdej kobiety?

  Plastry antykoncepcyjne niestety również mają swoje wady. Najważniejszą z nich jest fakt, że nie mogą być one stosowane przez wszystkie kobiety. Przeciwwskazania to między innymi: wiek powyżej 45 roku życia, otyłość, palenie papierosów  takie choroby, hak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze. Kobiety, które mają wagę 90 kilogramów albo większą powinny mieć świadomość, że w takim przypadku skuteczność ochrony antykoncepcyjnej jest znacznie zmniejszona. Powodem tego są zmiany farmakokinetyki leków spowodowane otyłością.

  Jakie mogą być skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

  Stosowanie tego rodzaju metody antykoncepcyjnej jest związane z możliwością wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Plastry antykoncepcyjne podają do organizmu hormony podskórne. Skutkiem tego może być dostanie się do ciała kobiety, większej dawki hormonów, niż miałoby to miejsce w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Z tego względu kobiety, które stosowały tabletki antykoncepcyjne i nie czuły żadnych skutków ubocznych, przy zmianie metody na plastry antykoncepcyjne, powinny bardzo dokładnie obserwować swój organizm, w szczególności, jeżeli są to ich pierwsze plastry antykoncepcyjne w życiu. W przypadku stosowania plastrów antykoncepcyjnych mogą wystąpić takie objawy niepożądane jak bóle głowy, tkliwość piersi, czy mdłości. Nie ma żadnych badań, które udowadniałyby, że plastry antykoncepcyjne są bezpieczniejsze od tabletek.

  Nie wszystkie kobiety mają świadomość tego, że antykoncepcja transdermalna jest związana z większym ryzykiem wystąpienia choroby żylnej zatorowo-zakrzepowej w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji. Stosowanie środków antykoncepcyjnych, w których substancjami czynnymi są gestoden lub dezogestrel dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do wcześniej obecnych na rynku środków. W odniesieniu do transdermalnych środków antykoncepcyjnych ryzyko jest trochę większe niż w przypadku używania środków antykoncepcyjnych starszej generacji.

  Czy plastry antykoncepcyjne mogą wywoływać alergie skórne?

  Jednym ze skutków stosowania plastrów antykoncepcyjnych mogą być reakcje alergiczne skóry. Dlatego w miejscu, w którym nakleja się plaster antykoncepcyjny, nie powinno się stosować żadnych olejków, ani kremów.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.