pigułka po online

  Powodów, dla których wizja potencjalnej ciąży, nie jest radosna, może być bardzo wiele. Najczęstsze z nich to między innymi: wiek, sytuacja ekonomiczna, złe relacje z partnerem albo doświadczenie przemocy seksualnej. W przypadku, w którym na klasyczne zabezpieczenie przed ciążą jest już za późno, zostaje Ci antykoncepcja awaryjna.

  Kiedy można stosować pigułkę po?

  Antykoncepcja awaryjna, nazywana też inaczej doraźną, kryzysową, ratunkową, po stosunku, dzień po albo postkoitalną, stosuje się jako metodę zapobiegania ciąży. Można jej używać, gdy: doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia, użyta metoda antykoncepcji nie była skuteczna (na przykład, gdy pękła prezerwatywa), wybrana metoda zapobiegania ciąży została zastosowana nieprawidłowo (na przykład, gdy popełniono ważne błędy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych albo niewłaściwie zaaplikowana środki mechaniczne, takie jak na przykład kapturek naszyjkowy).

  Czym jest pigułka po?

  Pigułka po to tabletki brane doustnie do stosowania w zakresie antykoncepcji awaryjnej. Znajdują się w nich substancje hormonalne. Można do nich zaliczyć: lewonorgestrel (na przykład Escapelle). Można je stosować do 72 godzin po stosunku. Drugi rodzaj pigułek po zawiera octan uliprystalu (na przykład EllaOne). Można je wziąć do 120 godzin po stosunku.

  Czy pigułka po jest dostępna wyłącznie na receptę?

  Żeby wykupić pigułki dzień po w aptece, wymagana jest recepta. Tylko przez krótki czas tabletki te były dostępne bez recepty. Receptę może wystawić lekarz o dowolnej specjalności. Nie trzeba w tym celu iść do ginekologa. Preparaty dzień po nie są refundowane. W przypadku recepty zagraniczne można zrealizować receptę tylko tradycyjną, papierową, bo musi widnieć na niej własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę.

  Czy tabletka dzień po jest bezpieczna dla zdrowia kobiety?

  Preparaty hormonalne, tak samo, jak każdy inny lek, mogą, ale nie muszą wywoływać działań niepożądanych i wchodzić we wzajemne oddziaływania z przyjmowanymi na stałe lekami. Poza skutkami ubocznymi, takimi jak na przykład bóle albo zawroty głowy i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, trzeba się liczyć również z przyspieszeniem albo z opóźnieniem krwawienia miesiączkowego. Pigułki mają w sobie bardzo dużą dawkę hormonów. Można je stosować wyłącznie sporadycznie. Nie mogą one również zastępować innych, czyli klasycznych środków antykoncepcyjnych.

  Czy pigułka po jest bardzo skuteczna?

  Skuteczność doustnej antykoncepcji awaryjnej zmniejsza się wraz z biegiem czasu, jaki upłynął od niezabezpieczonego stosunku. Obiecywany przez producentów mechanizm działania tabletki po stosunku polega między innymi na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, czyli blokowaniu uwalniania komórki jajowej z jajników. Ze względu na to, że nie ma możliwości przewidzenia, kiedy dokładnie nastąpi ten moment, to pigułkę po, trzeba przyjąć możliwie jak najszybciej. Mimo że skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoko, to wzięcie pigułki po nie daje gwarancji, że nie zajdziesz w ciąże. Może ona też nie zadziałać, gdy w krótkim czasie po jej przyjęciu do trzech godzin, wymiotowałaś.

  W jaki sposób stosować pigułkę po?

  Pigułkę po można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, o wybranej porze dnia i bez względu na spożyty posiłek. Niemniej w sytuacji, gdy miesiączka się opóźnia, przed zastosowaniem preparatu, trzeba wykluczyć już występującą ciążę, na przykład wykonując najprostszy, dostępny w aptece test ciążowy.

  W jakim czasie trzeba zrobić test ciążowy?

  Test ciążowy trzeba również wykonać po wzięciu tabletki awaryjnej, gdy krwawienie miesiączkowe się opóźnia lub gdy przybrało nietypowy przebieg albo gdy wystąpiły inne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że możesz być już w ciąży. Czułą metodą potwierdzającą albo wykluczającą ciąże na jej najwcześniejszym etapie jest też badanie hormonu beta hcg z krwi. Można je wykonać w laboratorium. Natomiast w późniejszym etapie ciąży, trzeba wykonać badanie USG w gabinecie ginekologicznym.

  Co jeszcze jest warto wiedzieć o pigułce po?

  Doustna antykoncepcja awaryjna nie ma na celu przerywania ciąży. Nie powoduje ona również zakończenia już występującej ciąży, którą należy rozumieć, jako stan, w którym zarodek zagnieździł się w macicy kobiety. Przyjęcie pigułki po nie jest zabezpieczeniem przez zajściem w ciążę w przypadku odbycia kolejnych stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, do czasu rozpoczęcia następnego cyklu miesiączkowego potrzebne jest zabezpieczanie się za pośrednictwem sprawdzonej metody mechanicznej, na przykład prezerwatywy. Antykoncepcja awaryjna, czyli pigułka po nie jest ochroną przed zarażeniem wirusem HIV, ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  Czy stosować wkładkę wewnątrzmaciczną po stosunku?

  W przypadku kobiet, u których nie można zastosować hormonów jako antykoncepcji awaryjnej, do pięciu dni od niezabezpieczonego stosunku płciowego, można użyć wkładki wewnątrzmacicznej z miedzią. Wkładki z miedzią można kupić bez recepty. Jednak w ich dobraniu i założeniu może pomóc tylko i wyłącznie lekarz ginekolog.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.