pigułka dzień po

  Pigułka dzień po to tak zwana antykoncepcja awaryjna, czyli postkoitalna. Stosuje się ją po stosunku, jeżeli nie doszło jeszcze do zapłodnienia, albo gdy nowo powstały zarodek nie zagnieździł się jeszcze w macicy. Trzeba pamiętać też o tym, że pigułkę dzień po należy brać tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy inne zabezpieczenia przed niechcianą ciążą nie zadziałały.

  Pigułka dzień po – kiedy po nią sięgnąć?

  Na polskim rynku obecnie dostępne są dwa preparaty, które działają w taki sposób, jak wcześniej zostało opisane. Są one możliwe do zakupu jedynie na receptę. Dodatkowo musisz pamiętać o tym, że nie są to pigułki do systematycznego stosowania. Możesz po nie sięgnąć tylko w skrajnie awaryjnej sytuacji, na przykład takich jak: gwałt, wypadnięcie krążka domacicznego, pęknięcie prezerwatywy, odklejenie się plastra antykoncepcyjnego, niewłaściwe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

  Pigułka dzień po – EllaOne (30 mg Octanu uliprystalu)

  Ten lek opóźnia albo hamuje owulację. To powoduje, że plemniki nie mogą zapłodnić komórki jajowej. W dodatku zmienia się struktura błony śluzowej macicy. To hamuje również implantację zarodka. W opakowaniu jest tylko jedna tabletka, którą przyjmuje się bez względu na to, czy zjadło się posiłek. Preparat najlepiej jest wziąć do 24 godzin od chwili niezabezpieczonego stosunku płciowego. Najpóźniej pigułkę dzień po można zażyć do 120 godzin od tego wydarzenia. Mówi się, że jest to maksymalnie 5 dni. Gdy w ciągu trzech godzin od zastosowania pigułki dzień po wystąpią wymioty, to należy wybrać kolejną dawkę. W ciągu pierwszy 24 godzin od stosunku płciowego skuteczność pigułki dzień po wynosi aż 98 procent. Przed wzięciem tego typu preparatu trzeba wykluczyć ciążę. W dodatku nie można karmić piersią minimalnie przez tydzień od zażycia tego preparatu.

  Ciekawe jest to, że Europejska Agencja Leków zarejestrowała w 2018 roku nowe zastosowanie dla octanu uliprystalu w dawce 5 mg. Używa się go również w leczeniu przedoperacyjnym mięśniaków macicy u kobiet w wieku od 18 lat do 40 lat. Zmniejsza on krwawienia z macicy, niedokrwistość oraz bóle brzucha. Wszystko dzięki temu, że hamuje on działanie progesteronu. Poza tym komórki mięśniaków zmniejszają swoją masę, przestają się dzielić oraz obumierają.

  Pigułka dzień po Escapelle (1500 mcg Lewonogestrel)

  Jest to lek, który zmienia fizjologię endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Dzięki temu niemożliwe staje się zagnieżdżenie zarodka. Poza tym zmienia się skład śluzu szyjkowego. Zaczyna być on bardziej lepki, a tym samym uniemożliwia on poruszanie się plemnikom. Lek blokuje też owulację, gdy jeszcze nie nastąpiła. Lewonogestrel stosuje się też w połączeniu z etynyloestradiolem jako hormonalny system domaciczny, na przykład Mirena lub Kyleena. Przyjęcie dawki w formie jednej tabletki musi nastąpić nie później niż w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku płciowego. Największą skuteczność tego preparatu odnotowuje się w ciągu 24 godzin. Tak samo jak w przypadku octanu uliprystalu, jeśli po jego zastosowaniu nastąpiły wymioty, należy powtórnie przyjąć jedną pigułkę.

  Pigułka dzień po – jakie mogą być potencjalne działania niepożądane?

  Do najważniejszych działań niepożądanych po zastosowaniu pigułki dzień po należą: bóle oraz zawroty głowy, nudności, wymioty, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, bóle pleców, niestabilność nastroju, niepokój, bezsenność, wydzielina z dróg rodnych, obrzęk oraz tkliwość piersi. Występujące czasami bóle oraz zawroty głowy mogą powodować spadek percepcji. Z tego względu po zastosowaniu leku nie można prowadzić i obsługiwać pojazdów mechanicznych.

  Pigułka dzień po – jakie są przeciwwskazania?

  Do przeciwskazań, jeżeli chodzi o stosowanie pigułek dzień po, należy zaliczyć: nowotwory hormonozależne, ciążę, karmienie piersią, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, na przykład krwawienie z dróg rodnych oraz regularną antykoncepcję.

  Pigułka dzień po a krwawienie miesiączkowe

  Po zastosowaniu octanu uliprystalu, jak i lewonogestrelu krwawienie musi wystąpić zgodnie z cyklem, w przewidywanym terminie. Czasami krwawienie miesiączkowe może wystąpić kilka dni za wcześnie albo za późno. Jeżeli opóźnienie trwa więcej niż siedem dni, to należy udać się do ginekologa, aby wykluczyć ciążę.

  Czy pigułki dzień po są łatwo dostępne?

  Tabletki EllaOne do 2017 roku były dostępne bez recepty w całej Unii Europejskiej. Obecnie tych pigułek dzień po nie można już kupić bez recepty. Musisz też wiedzieć o tym, że powstały specjalne organizacje, na przykład Women on Waves i Women on Web, które pomagają w zdobyciu przez kobietę recepty przez internet. Po przesłaniu swoich danych kobieta w krótkim czasie otrzymuje wiadomość e-mail z receptą w wersji elektronicznej. Jest ona transgraniczna, a to oznacza, że może zostać zrealizowana na terenie całej Unii Europejskiej. Warto mieć pełną świadomość tego, że tabletki dzień po, to pigułki wczesnoporonne. Ich zastosowanie jest równoznaczne z wykonaniem aborcji. Tych pigułek nie można stosować jako metody antykoncepcji, ani bez ważnego powodu.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.