Paciorkowiec - objawy i leczenie

  Paciorkowce są bakteriami, które szeroko rozpowszechniły się w naszym otoczeniu. Jak rozpoznać, że się nimi zakaziliśmy? Jak wygląda leczenie paciorkowca? Sprawdzamy!

  Paciorkowiec – co to jest?

  Paciorkowce nazywane również streptokokami, należą do bakterii Gram-dodatnich, czyli takich, które podczas badania bakteriologicznego i barwienia metodą Gramma barwią się na fioletowo. Oglądając je pod mikroskopem, możemy zauważyć, że układają się jedna za drugą jak paciorki, stąd też wzięła się ich nazwa.

  Część z paciorkowców jest nieszkodliwa i stanowi element prawidłowego mikrobiomu, czyli flory bakteryjnej organizmu. Jednak występują też takie paciorkowce, które wywołują infekcje. Paciorkowce chorobotwórcze mogą prowadzić do infekcji układu oddechowego – zaczynając od zapalenia migdałków, po zapalenie gardła, czy zapalenie płuc.

  To jednak nie wszystko, gdyż paciorkowce mogą także prowadzić do zapalenia skóry, infekcji układu moczowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia stawów, ropnie tkanek oraz ropnie mózgu.

  Dla zdrowia ludzkiego najgroźniejsze bywają:

  • paciorkowiec ropnotówrczy (Streptococcus pyogenes);
  • paciorkowiec bezmleczności (Streptococcus agalactiae);
  • paciorkowce jamy ustnej tworzące mikrobiotę jamy ustnej;
  • dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae);
  • enterokoki tworzące mikrobiotę przewodu pokarmowego (E Enterococcus sp).

  Paciorkowcem może zarazić każdy z nas- niezależnie od płci, czy wieku. W większości przypadków do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, co oznacza, że wystarczy, by zarażona osoba kichnęła lub kaszlnęła w miejscu o ograniczonej powierzchni, a już może dojść do zakażenia.   

  Bakterie bardzo łatwo wnikają przez uszkodzony nabłonek dróg oddechowych wskutek mikro-urazów, jak również uszkodzeń spowodowanych infekcją wirusową. Paciorkowcem można się także zarazić poprzez otarcia naskórka na skórze, ran, czy zniszczenia ciągłości naskórka.

  W takich przypadkach mamy do czynienia z zakażeniem skóry i tkanki podskórnej. Poza tym paciorkowcem można także zarazić się drogą płciową. W wyniku takiego zakażenia bardzo często dochodzi do rozwinięcia nosicielstwa bakterii.

  Paciorkowiec – po czym go poznać?

  Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z paciorkowcem? Jakie są jego charakterystyczne objawy? Najczęściej wywoływaną chorobą przez paciorkowce jest angina (paciorkowcowe zapalenie gardła). Typowym objawem dla tej infekcji jest stan zapalny gardła, który sprawia ból, jak również utrudnia przełykanie śliny.

  Współtowarzyszącymi symptomami mogą być wysoka gorączka, powiększone węzły chłonne, jak również bóle mięśni i uczucie rozbicia. Dodatkowo mogą pojawić się zmiany wybroczynowe na powierzchni gardła i migdałków, jak również obrzęki i zaczerwienienie śluzówki gardła.

  Typowym objawem są również nudności, wymioty, problemy z apetytem czy bóle brzucha. Jeśli zaobserwujemy u siebie, lub u kogoś bliskiego podobne symptomy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

  Jak wygląda leczenie paciorkowca?

  Paciorkowce są bakteriami, więc niezależnie od tego, czy zaatakują układ oddechowy, układ nerwowy, tkanki miękki, czy też ucho, wymaga zastosowania odpowiedniego antybiotyku. Największą skuteczność wykazują antybiotyki beta-laktamowe, do których zalicza się między innymi penicylinę, amoksycylinę, cefalosporyny lub amoksycylinę w połączeniu z kwasem klawulonowym. Antybiotykoterapia trwa zwykle od 7 do 10 dni i w czasie kuracji należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza. Antybiotykoterpia pozwala usunąć z organizmu chorobotwórcze bakterie, jak również zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadkach, gdy infekcji współtowarzyszy zapalenie gardła, lekarz może zalecić niesteroidowe leki przeciwzapalne, w celu zwalczania silnych boleści.

  Warto w tym miejscu zauważyć, że mogą zdarzyć się przypadki, w których paciorkowce będą odporne na działanie antybiotyków z grupy beta-laktamowych. W takich sytuacjach lekarz może zalecić inne antybiotyki – między innymi makrolidy czy też chinolony.

  Jeśli lekarz nie jest pewny co do leczenia, lub chce zyskać stuprocentową pewność, może zalecić wykonanie posiewu z antybiogramem. Dzięki temu od razu można ustalić, jakie antybiotyki będą najskuteczniejsze w leczeniu.

  Paciorkowiec – powikłania

  Czy paciorkowiec może powodować jakieś powikłania? Niestety, jeśli nie zdecydujemy się zgłosić do leczenia w celu podjęcia odpowiedniej terapii, to musimy liczyć się z tym, że mogą wystąpić pewne powikłania.

  Zastanawiasz się jakie? Przede wszystkim brak podjęcia leczenia może doprowadzić do tego, że bakterie rozprzestrzenią się po innych narządach oraz układach. Poza tym może pojawić się gorączka reumatyczna, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyi, czy zapalenie zatok przynosowych.

  Nieleczone zakażenie paciorkowcem może skończyć się też rozwojem poważniejszych schorzeń, jak np. szkarlatyny. Co więcej, jeśli infekcja paciorkowcowa występuje u kobiety ciężarnej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeniesie się na rozwijający płód oraz utrudni bądź też przyśpieszy akcję porodową.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  lekarz online porady