ostroga piętowa

  Kość piętowa jest największą kością stępu. Jest również jednym z trzech punktów podparcia człowieka. Z tego względu wszystkie dolegliwości bólowe w tym obszarze są dość poważnym problemem dla ludzkiego chodu i codziennego funkcjonowania. Jednym z najpopularniejszych problemów w obrębie tej struktury jest ostroga piętowa. W tym wpisie przyjrzymy się trochę bliżej tej przypadłości i omówimy sposoby jej leczenia.

  Czym jest ostroga piętowa?

  Ostroga piętowa jest mniejszą lub większą naroślą kostną, która tworzy się na powierzchni kości piętowej. Jej występowanie jest zazwyczaj następstwem zmian zwyrodnieniowych w zakresie wyrostka przyśrodkowego guza piętowego wcześniej wymienionej kości. W rezultacie prowadzi to do powstania stanu zapalnego innej struktury. Mamy tutaj na myśli oczywiście ścięgno podeszwowe, które jest kontynuacją mięśnia trójgłowego łydki oraz ścięgna Achillesa. Występowanie stanu zapalnego w połączeniu z kostną ostrogą prowadzi do skrócenia ścięgna. Jednocześnie powoduje to pogłębienie koślawości pięty. W przypadku, gdy takie zmiany występują przez dłuższy czas, to ostroga piętowa może powodować zaburzenia prawidłowego napięcia mięśniowego, a co za tym idzie przykurcze. Natomiast przykurcze prowadzą do wad stóp, a w bardziej zaawansowanym stadium całych kończyn dolnych. Anomalie o charakterze anatomiczno-funkcjonalnym prowadzą do upośledzenia cyklu chodu oraz fizjologicznych wzorców ruchowych.

  Jakie objawy ma ostroga piętowa?

  Ostroga piętowa jest efektem długotrwałego oraz powtarzającego się podrażnienia kości piętowej. Jak to się odbywa? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Nie da się do końca określić konkretnego mechanizmu tworzenia się stanu zapalnego rozcięgna podeszwy. W pierwszej kolejności trzeba wymienić niewłaściwie dopasowane obuwie. Częste zakładanie za ciasnych butów, noszenie niewłaściwych wkładek i wysokich obcasów to doskonałe warunki do rozwoju ostrogu piętowej. Innym i tak samo popularnym czynnikiem ryzyka jest długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Gdy połączy się to z nadmierną masą ciała, to można bardzo szybko doprowadzić do zapalenia ścięgna.

  Nawet osoby, które są bardzo aktywne i dużo ćwiczą, mogą się narazić na rozwinięcie u nich ostrogi piętowej. Intensywny wysiłek fizyczny, na przykład bieganie albo gra w tenisa ziemnego może prowadzić do stanów zapalnych oraz powstawania wcześniej wymienionej narośli kostnej na powierzchni guza piętowego. Warto wspomnieć tutaj jeszcze kilka słów na temat sportu, Mechaniczne urazy w zakresie pięty i nieprawidłowa terapia wcześniej przebytych kontuzji mogą doprowadzić do deformacji kości piętowej, a w późniejszym czasie do wytworzenia się ostrogi piętowej. Oczywiście warto tutaj wspomnieć również o fizjologicznych zmianach zwyrodnieniowych, które tworzą się razem ze starzeniem się ludzkiego organizmu.

  Ostroga piętowa – leczenie oraz rehabilitacja

  Na samym początku musimy bardzo mocno podkreślić, że ostroga piętowa nie może być leczona operacyjnie. Z czego to wynika? Gdy weźmiemy pod uwagę biomechanikę, to pięta jest bardzo ważnym punktem podparcia dla ludzkiego ciała, a sam zabieg operacyjny powinien polegać na częściowym przecięciu skróconego ścięgna podeszwowego. Wtedy nastąpiłoby znaczne zmniejszenie obciążenia jego przyczepów i spadek zbytniego napięcia przykurczonych mięśni. Występuje bardzo duże ryzyko, że operacja doprowadziłaby do spłaszczenia podłużnego łuku stopy, a co za tym idzie do rozwinięcia się podłużnego płaskostopia. Właśnie dlatego leczenie operacyjne stosowane jest tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach, które są bardzo oporne na tradycyjne metody leczenia. Standardowa ostroga piętowa jest zazwyczaj poddawana kompleksowej fizjoterapii. W jej skład wchodzą zabiegi fizykalne i właściwe ćwiczenia kinezyterapeutyczne. W fizjoterapii najbardziej skuteczny jest zabieg z zastosowaniem fali uderzeniowej. Z angielskiego nazywa się go shock wave therapy. Polega on na użyciu w problematycznym miejscu fali mechanicznej, która wpływa na ekstero- oraz proprioceptory. W wyniku tego zabiegu powstają mikrouszkodzenia w błonach komórkowych. Jednocześnie prowadzi to do zmniejszonego odbierania oraz dalszego przekazywania informacji o bólu z układu nerwowego. To jeszcze nie wszystko, jeżeli chodzi o wspomniany wcześniej zabieg. Fala uderzeniowa umożliwia również zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego.

  Rehabilitacja ostrogi piętowej może być również uzupełniona innymi zabiegami fizykalnymi. Fizjoterapeuci zazwyczaj wykorzystują ultradźwięki, pole magnetyczne, jak również terapię skojarzoną, która polega na wprowadzeniu leku przeciwbólowego za pośrednictwem prądu stałego. Tę procedurę powszechnie nazywa się jonoforezą. Dobre rezultaty może również dać stosowanie bodźców termicznych. W odniesieniu do ostrogi piętowej ten zabieg polega na wykonywaniu okładów z borowiny albo zimnych kompresów z lodu. Jeżeli chodzi o rehabilitację ruchową, to pacjenci powinni być skoncentrowani na stopniowej reedukacji chodu oraz rozciągnięciu patologicznie napiętych struktur mięśniowych w obrębie stóp.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.