Opieka paliatywna - czym jest?

  Ktoś z Twoich bliskich jest bardzo chory? Lekarze zasugerowali Ci opiekę paliatywną, a Ty nie wiesz, co to takiego? Koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego tekstu, gdyż może być dla Ciebie źródłem cennych informacji.

  Opieka paliatywna – co to takiego?

  Opieka paliatywna związana jest z opieką nad pacjentami nieuleczalnymi chorymi, którzy są w ostatnim (terminalnym) stadium chorzenia. Cel medycyny paliatywnej różni się od tego, która wykorzystywana jest w innych działach tej nauki.

  Nie mówimy tutaj o działaniach, które pozwalają na przywrócenie chorego do zdrowia, lecz poprawienie jakości życia w trudnych momentach. W związku z tym nie stosuje się tutaj działań leczących przyczyn schorzeń, lecz takie, które złagodzą objawy choroby, w tym uśmierzą ból i wesprą psychicznie chorego.

  Opieka paliatywna obejmuje wszechstronne działania lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitantów, duszpasterzy i wolontariuszy. Wszystko po to, by zaspokoić potrzeby somatyczne (np. uśmierzanie bólu i dolegliwości, zapewnienie rehabilitacji, czy terapii kreatywnej), psychosocjalne, jak również duchowe chorych.

  Opieka paliatywna – dla kogo?

  Kto może korzystać z opieki paliatywnej? W jakich przypadkach warto pomyśleć o tego typu opiece? Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, co jest istotą opieki paliatywnej. Podstawą tego typu działań jest zapewnienie chorym możliwie najwyższej jakości życia, uwagi czy troski. Nad tym właśnie czuwa interdyscyplinarny zespół obejmujący: lekarzy, pielęgniarki, opiekunów medycznych, psychologów, pracownika socjalnego, fizjoterapeutów, kapelanów i wolontariuszy.

  Kto jednak kwalifikuje się do opieki paliatywnej? Do tego typu opieki kierowane są osoby z określonymi chorobami nieuleczalnymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, które postępują i ograniczają życie.

  Dokładny spis chorób, które kwalifikują się do opieki paliatywnej, zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Przede wszystkim mowa tutaj o chorobach nowotworowych, AIDS, układowych chorobach zanikowych układu nerwowego, następstw chorób zapalnych ośrodków układu nerwowego, jak również kardiomiopatie, czy niewydolności układu oddechowego.

  Opieka paliatywna w domu


  Celem opieki paliatywnej jest zapewnienie osobie chorej jak najlepszą jakość życia aż do śmierci. Wiele osób decyduje się na opiekę paliatywną w domu i nie ma nic w tym złego, zwłaszcza, że to w domu, miejscu dobrze znanym, chorzy zwykle czują się najlepiej. Jednak warto mieć świadomość, że opieka paliatywna w domu nie należy do najłatwiejszych. Wymaga zaangażowania całej rodziny, jak również stworzenia odpowiednich warunków choremu. O czym mowa? Przede wszystkim należy odpowiednio wyposażyć pomieszczenie, w którym będzie przebywała chora osoba. W takim pomieszczeniu powinien się znaleźć sprzęt medyczny, w tym np. łóżko elektryczne, materac przeciwodleżynowy, stojak na kroplówkę, wózek inwalidzki, czy balkonik.

  Bardzo często tego typu sprzęt udostępniany jest za darmo, dlatego warto poszukać dokładnych informacji, by nie tracić niepotrzebnie środków pieniężnych, które z pewnością przydadzą się na inne rzeczy.

  Opieka paliatywna w domu wymaga również wsparcia ze strony specjalistów, czyli tzw. zespołu interdyscyplinarnego, składającego się z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, pracownika socjalnego i kapłana.

  Poza tym również najbliżsi muszą nauczyć się pewnych czynności, by zapewnić choremu jak najlepszą opiekę. Mowa tutaj m.in. o technikach zmian pozycji, karmieniu, zmianie opatrunków, podawaniu leków, obsługi pompy infuzyjnej, czy zapobieganiu zaparciom.

  Opieka paliatywna w hospicjum

  Opieka paliatywna w domu to niejedyna możliwość zapewnienia osobie chorej odpowiedniej opieki. Chorego paliatywnie można również zapisać do placówki stacjonarnej, tzw. hospicjum.

  Wiele osób rezygnuje z takiego rozwiązania z obawy przed dużymi kosztami. Jednak warto mieć świadomość, że wiele placówek opieki paliatywnej posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że będzie można bezpłatnie korzystać z tej formy opieki.

  W tym miejscu warto też zaznaczyć, że decydując się na oddanie osoby chorej do hospicjum posiadającego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, wszelkie świadczenia medyczne odbywają się bezpłatnie. Stanowi się dużą różnicę w stosunku do opieki paliatywnej w domu, gdzie za wszelkiego typu płatności (w tym np. za leki, sprzęt, czy środki pomocnicze) obarczeni są bliscy chorego.

  Nie sposób pominąć faktu, że w Polsce działa też wiele prywatnych placówek. To propozycja dla tych, którzy są w stanie pokryć wszelkiego typu koszta związane z opieką nad osobą chorą, by zapewnić jej jak najlepsze warunki.

  Jaki rodzaj opieki paliatywnej najlepszy?

  No właśnie, który rodzaj opieki paliatywnej jest najlepszy? Prawda jest taka, że na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że rodzaj opieki paliatywnej zawsze powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta, jak również do możliwości najbliższych. Jeśli bliscy nie są w stanie poświęcić choremu odpowiedniej ilości czasu wskutek zobowiązań zawodowych, studiów, czy innych obowiązków, to zdecydowanie lepiej pomyśleć o skorzystaniu z usług jednej z placówek hospicyjnych. Tego typu miejsca są nie tylko w stanie zapewnić chorej osobie całodobową pomoc, ale również zapewnić jej odpowiednią ilość uwagi i wsparcia w tych trudnych chwilach.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  konsultacja internistyczna