Niedociśnienie tętnicze, czyli inaczej hipotonia jest trwałym utrzymującym się niskim ciśnieniem tętniczym. Zazwyczaj ciśnienie skurczowe w takim przypadku jest poniżej 100 mm Hg. Niskie ciśnienie bardzo często występuje u kobiet i u dziewcząt. Ciśnienie skurczowe potrafi się zmniejszać w okresie dojrzewania. Ta dolegliwość również często odnosi się do sportowców. Niskie ciśnienie zazwyczaj nie wymaga udawania się do lekarza, ani podawania leków.

  Na czym polega niedociśnienie tętnicze?

  Niedociśnienie tętnicze inaczej jest określane hipotensją lub hipotonią. Niedociśnienie jest związane z możliwością występowania dolegliwości ze strony pozostałych narządów. O niedociśnieniu tętniczym możemy mówić wtedy, gdy u osoby dorosłem ciśnienie skurczowe jest poniżej 100-105 mm Hg. Jednak trzeba tutaj uwzględnić fakt, że jest to wartość umowna. Tak naprawdę należałoby wziąć pod uwagę jeszcze wiek, płeć oraz skłonności genetyczne do niedociśnienia tętniczego u konkretnej osoby. Posiadanie niedociśnienia tętniczego nie zawsze wskazuje na występowanie poważnych schorzeń.

  Bardzo często takie ciśnienie mają osoby, które regularnie uprawiają sport, szczupłe kobiety i dziewczyny. Niedociśnienie tętnicze może występować w każdej grupie wiekowej. Jednak zazwyczaj dotyczy dzieci w okresie dojrzewania o niskiej wadze ciała. Tak naprawdę większość osób po prostu rodzi się z niskim ciśnieniem. Wraz z wiekiem ono stopniowo rośnie. Jednak czasami jest tak, że to ciśnienie nadal jest zbyt małe.

  Chociaż niedociśnienie tętnicze nie jest tak szkodliwe dla ludzkiego organizmu jak nadciśnienie, to w skrajnych przypadkach może ono prowadzić do utraty przytomności. Z tego względu osoby, które mają naprawdę niskie ciśnienie nie powinny miedzy innymi prowadzić pojazdów mechanicznych.

  Jakie są powody występowania niedociśnienia tętniczego?

  Niedociśnienie tętnicze zazwyczaj jest dziedziczone genetycznie. Jeżeli dana osoba poza nim nie ma żadnych dodatkowych schorzeń, to nie jest ono niebezpieczne dla jej zdrowia i życia. Organizm takiej osoby powinien funkcjonować całkowicie normalnie.

  Wbrew pozorom niedociśnienie tętnicze może zapewniać ochronę przez chorobami wywoływanymi przez bardzo wysokie ciśnienie krwi. Możemy tutaj wymienić na przykład miażdżycę, chorobę wieńcową, udar mózgu albo zawał serca.

  Występuje bardzo wiele chorób, które mogą przyczyniać się do występowania niedociśnienia tętniczego. Należą do nich między innymi: choroby serca (zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia, niewydolność serca), niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej, hipowolemia (niedobór płynów ustrojowych), brak odpowiedniej ilości sodu w organizmie, choroba Addisona (niedoczynność kory nadnerczy).

  Co więcej przyczyną niedociśnienia tętniczego mogą być przyjmowane przez pacjenta leki, takie jak na przykład: przeciw nadciśnieniu, na depresję i bezsenność, przeciwko dławieniu, przeciwko arytmii, moczopędne, czy rozszerzające naczynia krwionośne.

  Natomiast wśród ewentualnych przyczyn ortostatycznego niedociśnienia tętniczego możemy wymienić: żylaki, niedociśnienie wtórne, niewłaściwe działanie autonomicznego układu nerwowego, stan pozakrzepowy, zniszczenie komórek nerwowych w mózgu, na przykład w wyniku nadużywania alkoholu albo choroby Parkinsona.

  Jakie mogą być objawy niedociśnienia tętniczego?

  Utrzymujące się przez cały czas niskie ciśnienie powoduje, że pacjent może mieć złe samopoczucie. Może ono manifestować się w postaci między innymi: apatii, nieustannego zmęczenia, ogólnej ociężałości, problemów z koncentracją, przyspieszonego tętna, mroczków przed oczami, zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy, poczucia zimnych rąk i stóp, bladości twarzy, niekorzystnego samopoczucia, gdy nagle dojdzie do zmiany pogody, zbytniej potliwości, w szczególności w ciągu nocy, czasami senności w ciągu dnia, występowania nudności, mniej lub bardziej nasilonych bólów głowy w okolicy czołowej. Pacjent odczuwa rozlany ucisk.

  Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że osoby, które cierpią na niedociśnienie tętnicze, mają również skłonność do nagłych omdleń. Właśnie dlatego zespół niedociśnienia tętniczego określany jest również zespołem niedociśnienia ortostatycznego.

  Na czym polega niedociśnienie tętnicze pierwotne, czyli choroba niedociśnieniowa?

  Niedociśnieniem tętniczym pierwotnym nazywamy zespół wymieniowych wcześniej objawów, których przyczyną jest przewlekle utrzymujące się niedociśnienie tętnicze. Należy tutaj wziąć pod uwagę wszystkie stany niskiego ciśnienia, w przypadku których nie da się określić ich pierwotnej przyczyny. Za możliwy powód występowania niedociśnienia tętniczego pierwotnego uznawane są wrodzone predyspozycji oraz mniejsza elastyczność, czyli zwiększona wiotkość ścian naczyń tętniczych.

  Spadki ciśnienia atmosferycznego i upały zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z niskim ciśnieniem tętniczym. Gdy weźmiemy pod uwagę powyższe uwarunkowania wymienionych powyżej objawów, to nie ma sensu już na samym początku rozpoczynać terapii środkami farmakologicznymi.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.