antykoncepcja

  Gdy sięgasz po różnego rodzaju metody antykoncepcyjne, to jednocześnie masz nadzieję, że będą one skutecznie chroniły Cię przed nieplanowaną ciążą. Współczesna antykoncepcja daje Ci swobodę, jeżeli chodzi o planowanie rodziny oraz gwarancję, że Twoje życie potoczy się dokładnie tak, jak będziesz tego chciała.

  Do dyspozycji masz różne rozwiązania, które możesz dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb. Metod antykoncepcji jest bardzo dużo. Część z nich można kupić bez recepty w sklepie albo na stacji benzynowej, na przykład prezerwatywy, a inne dostaniesz tylko w aptece albo w gabinecie ginekologicznym, na przykład wkładki wewnątrzmaciczne w różnych cenach. Radzimy Ci, żeby zawsze omówiła wybór antykoncepcji ze swoim ginekologiem. Z pewnością poleci Ci on najpewniejszy sposób zapobiegania ciąży.

  Niestety żaden rodzaj antykoncepcji nie wliczając w to zupełnej abstynencji seksualnej, nie daje pewności, że nie zajdziesz w ciążę. Ryzyko tego wzrasta, jeżeli nie trzymasz się pewnych zasad i popełniasz podstawowe błędy przy stosowaniu danej metody.

  Nieregularnie bierzesz tabletki antykoncepcyjne

  W odniesieniu do tabletek antykoncepcyjnych systematyczność stosowania gwarantuje najlepszą ochronę przed nieplanowaną ciążą. Musisz pamiętać o tym, żeby przyjmować je codziennie o tej samej porze. Im bardziej rygorystycznie będziesz przestrzegała wszystkich zasad, tym pigułki będą bardziej skuteczne. Gdy pominęłaś tabletkę antykoncepcyjną w czasie krótszym niż 12 godzin, to powinnaś ją przyjąć jak najszybciej. Kolejna dawka powinna być wzięta już o zwyczajnej godzinie. Natomiast gdy opóźnienie jest dłuższe niż 12 godzin, to lepiej jest w czasie stosunku płciowego zastosować prezerwatywę.

  Przyjmujesz leki, które zmniejszają skuteczność antykoncepcji

  Pewnie tak samo, jak większość kobiet, zazwyczaj nie czytasz ulotek dołączonych do leków. Może to być nawet Twój największy grzech spośród wszystkich tutaj wymienionych. Nie tylko narażasz się w ten sposób na groźne dla Twojego życia i zdrowia skutki uboczne, ale również musisz wiedzieć o tym, że niektóre leki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Należy wśród nich wymienić między innymi: Należą do nich: leki przeciwdepresyjne, antybiotyki, które zawierają tetracyklinę, penicylinę, cefalosporyny oraz paracetamol.

  W przypadku paracetamolu nie możesz przekraczać zalecanej dziennej dawki. Jest to 3 mg na dobę, czyli sześć tabletek. W przypadku witaminy C jest to dawka przekraczająca 1000 mg na dobę. Obie te substancje w zbyt dużych ilościach znacznie obniżają skuteczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

  Nieprawidłowo przechowujesz tabletki antykoncepcyjne

  Trzymanie tabletek antykoncepcyjnych bez właściwego, dedykowanego im opakowania, w za niskich lub za wysokich temperaturach, może powodować zmniejszenie skuteczności ich działania.

  Bierzesz tabletki antykoncepcyjne w czasie choroby

  Jak każdy inny człowiek na to, czy zachorujesz, zazwyczaj nie masz żadnego wpływu. Tak się po prostu dzieje. Jednak, gdy przyjmujesz doustną antykoncepcję, to musisz wtedy zabezpieczyć się dodatkowo przed nieplanowaną ciążą. Przyjmowanie pewnego rodzaju antybiotyków i choroby, które objawiają się między innymi wymiotami lub biegunką, mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Gdy występują u Ciebie sensacje żołądkowe, to występie ryzyko wydalenia pigułki albo niewchłonięcia jej całkowicie przez przewód pokarmowy.

  Używasz tabletek antykoncepcyjnych razem z herbatkami na przeczyszczenie

  Jeżeli od czasu do czasu sięgasz po herbatki przeczyszczające, to powinnaś zwracać uwagę na to, czy jednocześnie przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne. Środki, które wspomagają perystaltykę jelit, spowalniają wchłanianie się preparatów hormonalnych.

  Często sięgasz po herbatkę z dziurawca

  Dziurawiec ma w sobie hyperforynę, która zwiększa wydajność wątroby. To sprawia, że leki, w tym tabletki antykoncepcyjne, rozkładają się szybciej i błyskawicznie są wydalane z organizmu. Działanie dziurawca może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie od zakończenia jego stosowania. Radzimy z nim uważać.

  Do popijania tabletek antykoncepcyjnych używasz soku grejpfrutowego

  Sok grejpfrutowy ma wpływ na metabolizm występujących w tabletkach antykoncepcyjnych estrogenów. Gdy Twój organizm otrzyma jednocześnie odpowiednią ilość estrogenów oraz barwników z soku grejpfruta, to w pierwszej kolejności rozłoży on barwniki, co wydłuży znacznie czas wchłaniania się tabletek antykoncepcyjnych. Najlepiej byłoby, gdybyś zachowała odstęp co najmniej czterech godzin pomiędzy wzięciem pigułki antykoncepcyjnej a wypiciem soku.

  Nie dbasz o przygotowanie skóry pod plaster hormonalny

  Nie odnosi się to bezpośrednio do tabletek, ale jest częstym błędem przy stosowaniu antykoncepcji. Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to, żeby dobrze przygotować skórę przed przyklejeniem na nią plastra. Bardzo dużym błędem jest przyklejanie go na skórę owłosioną, brudną, tłustą albo mokrą. Najpierw musisz bardzo dokładnie oczyścić skórę, a następnie przykleić na niej plaster hormonalny.

    Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.