Niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne

  Tarczyca to bardzo ważny narząd pełniący odpowiedzialne funkcje w gospodarce hormonalnej. Nawet lekka niedoczynność tego narządu może poważne konsekwencje dla normalnego funkcjonowania organizmu. Zwiększa się ryzyko nadwagi, spada efektywność i samopoczucie. Czy niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne może przynieść oczekiwane rezultaty? Tak, ale równie ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza specjalisty.

  Główne objawy niedoczynności tarczycy

  Jakie objawy powinny nas zaalarmować i skłonić do przebadania się pod kątem zdrowej tarczycy? Przede wszystkim liczne problemy jelitowe, przybieranie na wadze mimo unikania nadmiaru kalorii, uczucie zimna, wypadanie włosów, gorszy nastrój bez konkretnej przyczyny. Tarczyca zajmuje się produkcją hormonów: trójjodotyroniny, tyroksyny oraz kalcytoniny. Mają wonne wpływ na metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową. Nawet niewielkie problemy z niedoczynnością tarczycy szybko objawiają się spadkiem jakości życia.

  Na czym polega naturalne leczenie niedoczynności tarczycy?

  W przypadku tej dolegliwości, na niewiele zda się profilaktyka. Schorzenie głównie jest uwarunkowane genetycznie. Trzeba jednak przyznać, że zdrowy sposób odżywiania, a także dostarczanie do organizmu ważnych minerałów może stymulować prawidłowe działanie tarczycy. Dzięki temu, osoba dotknięta problemem nie będzie odczuwać przykrych objawów. Istnieją także mieszanki ziołowe, które są w stanie usprawnić działanie tarczycy. Nie istnieją jednak sposoby na całkowite wyleczenie tej dolegliwości. Zdrowy styl życia w połączeniu ze specjalistycznymi metodami medycyny pozwalają „uśpić” chorobę i wyeliminować jej wpływ na ludzki organizm. Do końca życia musimy jednak liczyć się z tym, że niewłaściwa dieta może ponownie uaktywnić i nasilić objawy choroby.

  Zadbaj o odpowiednią ilość aminokwasów

  Wiele aminokwasów stanowi paliwo dla gospodarki hormonalnej. To dzięki nim możliwe jest zachodzenie pożądanych dla organizmu procesów. Nie inaczej jest w przypadku tarczycy. Niezwykle ważne w przypadku tego narządu są szczególnie dwa aminokwasy: L-tyrozyna oraz L-karnityna. Pierwszy hormon wspiera funkcje tarczycy, wspiera sprawność intelektualną, pozwala skutecznie redukować stres, a także zapobiegać niekorzystnym procesom metabolicznym. L-karnityna odpowiada za gospodarkę lipidową i pozwala skutecznie przetwarzać tłuszcze dostarczane wraz z pożywieniem. Wysoki poziom L-karnityny poprawia działanie układu pokarmowego, obniża poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ryzyko nadwagi. Na rynku dostępne są suplementy diety oraz odżywki, które dostarczają do organizmu pożądaną dawkę L-tyrozyny oraz L-karnityny.

  Jod i selen – wsparcie dla osób z chorą tarczycą

  Wymienione minerały są niezbędne do wytwarzania hormonów przez tarczycę. Tymczasem, niezdrowa i źle zbilansowana dieta bardzo szybko odbija się niedoborem tych minerałów, które występują tylko w określonych grupach produktów spożywczych. Nieczynność tarczycy – leczenie naturalne powinno uwzględnić rolę właściwej diety bogatej w jod oraz selen. Z ich pomocą możemy skutecznie wesprzeć produkcję hormonów potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania. No dobrze, co w takim razie powinniśmy jeść, aby dostarczyć sobie tych minerałów?

  Osoby cierpiące na niedobór jodu powinny przynajmniej raz do roku, najlepiej w porze jesiennej, odwiedzać polskie morze. Występuje tam wysokie stężenie jodu, którym oddychamy podczas spacerów po plaży. Jod jest zresztą związany ze środowiskiem morskim i oceanicznym. Minerał znajdziemy w owocach morza, wielu rybach, a także algach. Spożywanie naturalnych alg morskich to doskonały sposób na dostarczenie ciału wielu substancji odżywczych. Najbogatszym źródłem selenu jest natomiast łosoś, jajka, oraz kasza gryczana.

  Zioła na niedoczynność tarczycy

  Bardzo popularna jest teza o tym, że ziołolecznictwo może być skutecznym sposobem na leczenie niedoczynności tarczycy. Tak jak wspomnieliśmy, dolegliwość ta jest zwykle nieuleczalna, ale może zostać uśpiona, tak, aby nie szkodzić naszemu organizmowi. Zioła pomagają wesprzeć funkcje tarczycy oraz pomóc jej w produkcji hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Należy tu wymienić przede wszystkim: rdest ptasi, pokrzywę zwyczajną, korę dębu, kłącze perzu, lukrecję, mniszka lekarskiego, orzech włoski, walerianę. W sieci natrafimy na receptury, z którymi można stworzyć herbaty oraz napary wspomagające prawidłowe funkcjonowanie trzustki.

  Czy naturalne leczenie niedoczynności tarczycy jest skuteczne?

  Należy nadmienić, że niedoczynność tarczycy jest poważnym problemem zdrowotnym. Konieczne jest stosowanie metod zalecanych przez lekarza specjalistę. Z pomocą naturalnych sposobów możemy jednak skutecznie wspomóc narząd i uchronić się przed głównymi objawami niedoczynności. Należy pamiętać o zbilansowanej i pełnowartościowej diecie. Tarczyca potrzebuje aminokwasów: L-tyrozyny oraz L-karnityny, a także minerałów: selenu i jodu do prawidłowego funkcjonowania. Niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne skupia się przede wszystkim na zapobieganiu deficytom ważnych substancji odżywczych.


  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

  zapytaj lekarza online