nerwica

  Z tego wpisu będziesz mógł się dowiedzieć, jak wygląda skuteczne leczenie nerwicy. Problemy psychologiczne, w tym między innymi nerwice, wiążą się z koniecznością zrozumienia siebie oraz przepracowania własnych emocji. Do tego oczywiście jest potrzebny kontakt z drugim człowiekiem, najlepiej bezpośredni. Warto umówić się na konsultacje z profesjonalnym psychoterapeutą, który pomoże Ci poradzić sobie z codziennymi trudnościami, nie tylko z nerwicą.

  Czym są nerwice?

  Nerwice to inaczej zaburzenia lękowe wynikające z natury psychologicznej, które wyróżniają się bardzo różnymi objawami. Osoba chora najczęściej wie, że ma pewne objawy, ale przed nimi zawsze występuje lęk. Nerwica jest całym zespołem zaburzeń, w których najważniejszą rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Mogą one się charakteryzować bardzo różnymi objawami oraz przebiegiem. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje zaburzeń nerwicowych.

  Jak często występują nerwice, czyli zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica jest bardzo popularną chorobą cywilizacyjną. Ilość pacjentów, którzy cierpią na te zaburzenia, cały czas wzrasta. Według niektórych szacunków na nerwicę choruje około 20 procent populacji.

  Jakie są przyczyny zaburzeń nerwicowych, czyli lękowych?

  Pierwszą grupą są czynniki biologiczne, czyli stan fizyczny, kondycja układu nerwowego, wrodzone cechy temperamentalne oraz zaburzenia neurotransmiterów. Drugą grupą przyczyn są czynniki społeczne, czyli rodzina i praca. Trzecią grupą przyczyn są przeżycia traumatyczne, czyli urazy psychiczne oraz przewlekły stres. Ostatnią grupą przyczyn są czynniki sytuacyjne, czyli nadmiar obowiązków oraz za dużo zmian w życiu, w krótkim czasie.

  Czym są fobie?

  Lęk spowodowany przez określone sytuacje lub przedmioty, które obiektywnie nie są groźne, nazywa się fobią. Osoba, która na nią cierpi, unika tych sytuacji albo reaguje przerażeniem na występowanie jakiejś sytuacji. Lęk tego rodzaju bardzo często występuje razem z depresją. Do fobii można zaliczyć na przykład fobię związaną z lękiem przed otwartą przestrzenią, przed tłumami, przed wychodzeniem z domu. Fobie społeczne są skoncentrowane wokół oceny przez inne osoby skoncentrowane w niewielkich grupach. Fobie społeczne są zazwyczaj związane z niską samooceną oraz strachem przed krytyką. Wyjątkowe formy fobii, czyli lęk ograniczony do specyficznych sytuacji, na przykład do zwierząt, wysokości, czy ciemności. Kontakt z każdą taką sytuacją mogą prowadzić do ataku paniki.

  Na czym polegają zaburzenia lękowe z napadami lęku panicznego?

  Wyjątkową cechą w tym przypadku są nawracające napady lęki, które nie ograniczają się do żadnej konkretnej, jednostkowej sytuacji. Nie da się ich przewidzieć. Powszechne symptomy zaburzeń lękowych z napadami lęku panicznego: przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy oraz mdłości. Osoba, która jest chora na ten rodzaj zaburzeń, przeżywa narastające uczucie strachu bez żadnego powodu. Napady paniki trwają zazwyczaj kilka minut.

  Jak objawia się lęk uogólniony?

  Polega on na długotrwale występującym uczucie napięcia oraz zaniepokojenia. Często nie ma on żadnej konkretnej, rzeczywistej przyczyny. Czasami dotyczy on ogólnych, życiowych spraw. Osoby, które cierpią na lęk uogólniony bardzo często nadmiernie się martwią, albo przejmują wszystkim i wszystkimi. Utrudnia im to życie codziennie i sprawia, że rzadko czerpią radość z życia.

  Zaburzenia depresyjne oraz lękowe mieszane

  Jest to zaburzenie, w którym występują zarówno objawy lękowe, jak i depresyjne. Oba pojawiają się w stopniu umiarkowanym. Jednak są przyczyną obniżenia poziomu życia osoby chorej.

  Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli nerwica natręctw

  Do specyficznych cech tego zaburzenia zalicza się nawracające myśli albo natrętne czynności. Zazwyczaj są one związane z jakimś przykrym uczuciem. Osoba chora próbuje sobie z nimi poradzić, ale zazwyczaj nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Jednak, gdy wykona daną czynność, to przez chwilę taka osoba może nawet odczuwać ulgę. Mamy tutaj na myśli między innymi rytuały, które mają obniżyć lęk oraz napięcie. Często są one uważane za zupełnie bezsensowne oraz nieprzynoszące żadnych pozytywnych rezultatów. Często nerwicy natręctw towarzyszy depresja.

  A jak objawiają się zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD)?

  Tego rodzaju zaburzenia tworzą się po sytuacjach, które zagrażają własnemu życiu albo życiu innego osoby, po katastrofach, na przykład po klęskach żywiołowych, wojnach, wypadkach komunikacyjnych, gwałtach, torturach, aktach terroryzmu oraz w rezultacie narażenia na bycie świadkiem wydarzeń traumatycznych. Najbardziej popularne objawy zaburzeń stresowo-pourazowych to między innymi: nieustanne powracanie do przykrych wydarzeń we wspomnieniach albo w snach, strata wcześniejszych zainteresowań, unikanie ludzi, uczucie odrętwienia, unikanie sytuacji albo miejsc, które przypominają to zdarzenie. Do tego należy dodać jeszcze uczucie strachu oraz paniki.

  Jeżeli chodzi o leczenie wszelkiego rodzaju nerwic, to konieczna jest psychoterapia, która pozwoli pacjentowi zrozumieć jego objawy, zachowania i skutecznie z nimi walczyć.

  Strona ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.